میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۵
 
 
وزیر امور خارجه پس از سفر به ترکیه راهی سوریه شد
میانجی‌گری تهران میان دمشق- آنکارا
میانجی‌گری تهران میان دمشق- آنکارا
 
در ادامه تلاش‌های جمهوری اسلامی برای کاهش تنشها در منطقه و بهبود امنیت و صلح وزیر امور خارجه که اخیرا به ترکیه سفر کرده بود راهی دمشق شد تا میانجی برای کاهش و رفع سوء تفاهامات و اختلافات میان دو کشور باشد.
ایران با ترکیه و سوریه روابط گسترده‌ای دارد و تعادل در منطقه را در گرو رفع تنشها میان دو کشور می داند و در این راه نیز اقدامات بسیاری صورت داده است که از نشست های آستانه تا مذاکرات دو جانبه را در بر می گیرد. در ادامه این رویکرد وزیر امور خارجه در بدو ورود به دمشق گفت: نگرانی‌های کشور همسایه خود ترکیه را درک می‌کنیم و قویا مخالف هرگونه اقدام نظامی با هر توجیهی هستیم. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از ورود به فرودگاه دمشق برای دیدار و گفت‌‌وگو با مقامات عالیرتبه سوریه در جمع خبرنگاران ضمن ابراز خرسندی از حضور در سوریه گفت: خیلی خوشحالم امروز فرصت حضور در کشور دوست و برادر سوریه برای من و هیأت همراهم فراهم شد.
وی افزود: سفر اخیر آقای بشار اسد به تهران نقطه عطف جدیدی در روابط دو کشور به شمار می‌رود. در طی این سفر وارد مرحله جدیدی از همکاری‌های همه جانبه دو کشور از جمله در حوزه‌های متنوع اقتصادی و تجاری شدیم.
وزیر خارجه ادامه داد: امروز فرصت خیلی خوبی است که با همکارم آقای فیصل المقداد آخرین وضعیت مناسبات دو کشور را مورد بررسی قرار دهیم. اقدام روز جاری رژیم صهیونیستی و تجاوز آن به تمامیت ارضی سوریه را قویا محکوم می‌کنیم. در کنار تحریم‌هایی که علیه مردم مقاوم سوریه اعمال می‌شود، صهیونیست‌ها به دنبال بی ثبات سازی و افزایش مشکلات مردم در سوریه هستند.امیرعبداللهیان بیان کرد: اکنون که مردم سوریه در حال بازگشت به شهرها و منازل مسکونی خود هستند، می‌خواهند با این اقدامات خودشان دمشق را به صورت نادرست، ناامن جلوه دهند.رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: مردم و دولت و رهبری سوریه در دفاع از تمامیت ارضی کشورشان با قدرت عمل می‌کنند. ما نگرانی‌های کشور همسایه خود ترکیه را درک می‌کنیم. قویا مخالف هرگونه اقدام نظامی با هر توجیهی هستیم و برای حل سوءتفاهمات موجود بین سوریه و ترکیه از مسیر دیپلماسی و گفت‌وگوی سیاسی تلاش می‌کنیم.این سفر به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالیرتبه سوریه در خصوص گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و مسائل بین‌المللی انجام شده است.
امیرعبداللهیان در هفته‌ای که گذشت نیز سفری چند ساعته به ترکیه داشت و با وزیر خارجه و رئیس جمهور این کشور دیدار و درباره تحولات سوریه نیز گفت‌وگو کرد.
در این میان وزیر خارجه سوریه در استقبال از وزیر خارجه ایران در فرودگاه دمشق بر حمایت دمشق از پرونده هسته‌ای ایران تاکید کرد.«فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه، پس از حضور در مراسم استقبال از «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران در فرودگاه دمشق در جمع خبرنگاران، این سفر را بسیار مهم توصیف کرد.وی تصریح کرد: این سفر بسیار مهم است و پس از تحولات داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی زیادی صورت می‌گیرد.ما در پیگیری جدی پرونده هسته‌ای در کنار ایران هستیم و از موضع آن در این زمینه حمایت می‌کنیم.
المقداد در ادامه با اشاره به تداوم حملات رژیم صهیونیستی به سوریه و اقدامات مختلف آن برای تضعیف محور مقاومت تاکید کرد که در سایه تحولات عمیق جهانی، باید این تحولات مورد بررسی قرار گیرد و طی ساعات آینده وزاری خارجه سوریه و ایران در دمشق به بررسی این موضوع خواهند پرداخت. در همین حال وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کرد. امیرعبداللهیان هدف از این سفر را استقرار صلح و امنیت در منطقه میان سوریه و ترکیه به‌عنوان دو کشوری که جمهوری اسلامی ایران روابط مهمی با هر دو طرف دارد، بیان کرده است.
کد مطلب: 123124
 
Share/Save/Bookmark