میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۷
 
 
در آستانه بازگشایی مدارس تاکید شد؛
رعایت نکات بهداشتی در مدارس
تهویه هوا و باز کردن پنجره‌ها

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش تازه‌ترین تصمیمات برای حضور دانش‌آموزان مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس را اعلام کرد.
علیرضا کمرئی گفت: دانش آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم مدارس از امروز ۱۵ آبان در مدارس حضور خواهند یافت و پایه‌های هفتم، هشتم، نهم و دوره ابتدایی نیز از ابتدای آذر به مدرسه می‌روند.
وی افزود: بر اساس توافق وزارت بهداشت با وزارت آموزش و پرورش شرط فعالیت حضور در مدارس واکسیناسیون نیست، البته تا ۱۰ آبان ۸۸ درصد دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال واکسن زده‌اند.
کمرئی ادامه داد: در ۱۶ استان ۹۰ تا ۹۹ درصد و در ۱۱ استان ۸۰ تا ۹۰ درصد دانش آموزان واکسن دریافت کرده‌اند.
سخنگوی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: در شرایط همه گیری بیماری کووید ۱۹ فاصله گذاری‌ها ۹۵ درصد در جلوگیری از ابتلاء مؤثر بوده است.

کمرئی افزود: آنچه که در مدارس آموزش و پرورش برای مقابله با کرونا رعایت می‌شود فاصله گذاری و تهویه هوای کلاس‌ها است.
اما در همین زمینه برای کنترل ویروس کرونا نیازهایی وجود دارد که بهداشتیاران نقش به‌سزایی در پیشگیری از شیوع بیماری در زمان بازگشایی مدارس دارند، از همین رو باید به برخی نکات بهداشتی به منظور حفظ سلامت دانش آموزان و سایر کارکنان توجه کنند.
فاطمه ولی نژاد رئیس گروه سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر بازگشایی مدارس در نیمه آبان ماه و به بهانه روز ملی بهداشتیاران و سفیران سلامت مدارس، وظایف این گروه را بسیار مهم خواند و گفت: بهداشتیاران در مدارس مسئول توجه، توصیه و نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند که این وظیفه در دوران همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ نقش بسزایی پیدا می‌کند.
وی در خصوص اصول کلی پیشگیری و کنترل بیماری کرونا، عنوان کرد: واکسیناسیون همگانی، شستشوی مرتب و صحیح دست‌ها، رعایت فاصله فیزیکی مناسب، استفاده از ماسک و رعایت بهداشت تنفسی و تهویه مناسب از مواردی است که برای بازگشایی مدارس باید به آنها توجه کرد.
ولی نژاد عنوان کرد: دانش آموزان برای انتخاب محل نشستن خود در کلاس‌ها باید اصول فاصله فیزیکی را مدنظر قرار دهند و با سایر همکلاسی‌های خود در تمام جهات یک متر و نیم فاصله داشته باشند. همچنین از هرگونه تجمع در داخل مدرسه، حیاط، کارگاه، نمازخانه، کتابخانه و آزمایشگاه باید خودداری شود.
به گفته رئیس گروه سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، انجام فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی به صورت انفرادی یا حداکثر ۱۵ نفره با رعایت فاصله گذاری در محیط‌های باز بلامانع است.
وی در خصوص استفاده از سرویس مدارس نیز تصریح کرد: دانش آموزانی که با سرویس به مدرسه می‌روند، با حضور افراد مبتلا یا مشکوک به ابتلاء در سرویس، از سوار شدن خودداری کنند. همچنین باید از واکسینه شدن راننده سرویس اطمینان حاصل کرده و حداقل تعداد افراد سوار شوند.
ولی نژاد با اشاره به لزوم رعایت بهداشت فردی زمان حضور در مدارس، تصریح کرد: دانش آموزان حتماً باید ماسک بزنند، از دست دادن، روبوسی و بغل کردن یکدیگر پرهیز کنند، وسایل خود را با سایر همکلاسی‌ها تبادل نکنند، به طور مرتب و صحیح دست‌های خود را با آب و صابون بشویند و محلول ضدعفونی کننده با خود به همراه داشته باشند.
رئیس گروه سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تعطیلی بوفه مدارس در زمان همه‌گیری بیماری کرونا خبر داد و افزود: توصیه می‌شود دانش آموزان از منزل با خود خوراکی ببرند، از دست به دست کردن مواد غذایی با همکلاسی‌های خود خودداری کنند، در طول روز حتماً آب بنوشند و محصولات فله‌ای و باز از دست فروشان نخرند.
وی با بیان اهمیت وجود تهویه هوای مناسب در تمام قسمت‌های مدرسه، اظهار کرد: پنجره تمامی قسمت‌های مدرسه باید باز باشد تا هوا جریان پیدا کند. دانش آموزان و سایر کارکنان نباید در اتاق‌های بدون تهویه قرار گیرند. در زمان سرما و استفاده از وسایل گرمایشی نیز باید هر یک ساعت یک بار هوای کلاس‌ها تهویه و پنجره‌ها به مدت ۱۰ دقیقه باز شود. بنابراین دانش آموزان باید لباس مناسب به همراه داشته باشند.
ولی نژاد در پایان تصریح کرد: در صورتی که هر یک از علائم بروز بیماری تنفسی و کرونا در دانش آموزان دیده شد، باید به اطلاع مسئولین رسانده و از حضور در مدرسه اجتناب شود و در صورت تأیید ابتلاء به کرونا، پس از بهبود برای بازگشت به مدرسه لازم است ارزیابی‌ها توسط پزشک معتمد صورت گیرد.
کد مطلب: 120325
 
Share/Save/Bookmark