میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۶
 
 
نظامی‌گری چند لایه
در ادامه مناقشات تاریخی میان روسیه و ژاپن، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای...
در ادامه مناقشات تاریخی میان روسیه و ژاپن، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای از برگزاری رزمایش مشترک ژاپن و آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه در محدوده آبی جزایر کوریل جنوبی ابراز نگرانی کرد. این اعتراض در حالی برگرفته از اختلافات تاریخی میان دو کشور بر سر مالکیک جزایر کوریل عنوان می‌شود که نگاهی به عملکردهای اخیر ژاپن بیانگر اصلی ورای اختلافات مذکور است که آن را در عملکرد نظامی ژاپن می‌توان جستجو کرد. نخست وزیر ژاپن در مواضعی عنوان کرده است که بودجه نظامی این کشور افزایش خواهد یافت و توکیو باید به دنبال توسعه توان نظامی خود در منطقه باشد.
در همین حال اخیرا توافقاتی میان آمریکا و ژاپن برای آنچه اقدام در حمایت تایوان در برابر تهدیدات چین نامیده است خبر داده‌اند. در همین حال ژاپن بر لزوم توسعه همکاری نظامی با آمریکا برای مقابله کره شمالی و چین تاکید کرده است.
با توجه به این مولفه‌ها می‌توان گفت که یکی از مباحث و نگرانی‌های مطرح رویکردهای نظامی ژاپن است که به دنبال احیای نظامی گری در منطقه می‌باشد. نکته مهم آنکه آمریکا که رویکرد به شرق را در پیش گرفته است بر آن است تا از ظرفیت های ژاپن و برخی کشورها نظیر تایلند، ویتنام، فیلیپین برای اعمال فشار بر چین، کره شمالی و حتی روسیه بهره برداری نماید. در همین حال با ایجاد رقابت تسلیحاتی، ظرفیت‌های اقتصادی منطقه را به تنش‌های امنیتی و نظامی هدایت نماید تا شاید با این حربه مانع از استمرار گسترش اقتصاد جهانی این منطقه گردد.
به هر تقدیر می‌توان گفت آنچه که امروز در شرق آسیا مشاهده می‌شود رویکرد مستقیم و غیر مستقیم آمریکا به بحران‌سازی است که برخی کشورها همچون ژاپن نیز را بر آن داشته تا با بهره گیری از نیاز آمریکا به این مقابله با چین و روسیه از این شرایط برای احیای نظامی گری بهره گیرند. ژاپنی که زمانی مدعی رویکرد صرفا اقتصادی و تعاملی بوده امروز به سمت محور نظامی‌گری در منطقه پیش می‌رود در حالی که کشورهای منطقه این رویکرد را بازی در زمین آمریکا می‌دانند و خواستار پایان این وضعیت هستند.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 121009
 
Share/Save/Bookmark