میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۰
 
 
محمدباقر قالیباف:
یکی از راه‌های مبارزه با فساد،کاهش اقتصاد دولتی است
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه‌های ۵ ساله توسعه علیرغم تمامی زحمات کشیده شده هم در تنظیم و هم در اجرا اشکالات جدی وجود داشت و نتیجه آن هم عدم تحقق ۷۰ درصد برنامه‌ها بوده است، گفت: در برنامه هفتم توسعه نباید مانند ۶ برنامه گذشته برنامه‌ریزی کنیم.
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش سراسری آزادگان موصل۲ (عملیات خیبر)، گفت: از اینکه در ماه عزیز محرم و ایام ورود آزادگان به میهن اسلامی توفیق داشتم که در جمع بهترین همسنگران، دوستان و همرزمان خودم باشم خداوند بزرگ را شاکرم که این توفیق نصیبم شد. رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخش قابل توجهی از جمع رزمندگانی که از سراسر کشور در عملیات خیبر حضور داشتند از استان خراسان هستند چرا که در عملیات خیبر هم لشگر امام رضا(ع) و هم لشگر نصر در عمیق‌ترین و دورترین نقطه جبهه حضور داشتند.
رئیس قوه مقننه در ادامه با اشاره به خاطره‌ای از روز نخست تبادل آزادگان گفت: فرآیند تبادل آزادگان ۲ ساعتی به طول انجامید و این اولین گروهی از آزادگان بودند که می خواستند وارد کشور شوند، گروه‌های متعددی پشت سیم‌های خاردار ایستاده بودند تا به نوبت اسم آنها خوانده شده و وارد کشور شوند. در این بازه زمانی ۲ ساعته‌ای که منتظر ورود آزادگان بودیم احساس بسیار خاصی داشتیم. آزادگان که وارد کشور می شدند بلافاصله به خاک ایران عزیزمان بوسه می‌زدند و واقعاً لحظات فراموش نشدنی بود.
وی با اشاره به آشنایی خود با مرحوم ابوترابی گفت: در برهه‌ای از جنگ تحمیلی در جاده اهواز- خرمشهر که آب بالای جاده بود در ایستگاه راه آهن باید شکافی ایجاد می‌شد تا آب خارج و دسترسی جاده بر قرار شود، روزی که هوا بسیار طوفانی بود و آب بیش از یک متر بالا آمده بود، بنده با مرحوم ابوترابی درحالی آشنا شدم که او با لباس رزمندگی و عمامه بر سر مشغول تلاش بود. مرحوم ابوترابی در همان روزهای جنگ به اسارت درآمد و انگار خدا چیزی را مقدر کرده و محیط را به نحوی فراهم کرد تا زمانی که آزادگان به اسارت در می‌آیند فضا برای آنها بهتر باشد، حضور این مرد عزیز و این مجاهد فی سیبل الله و این روحانی مجاهد و مبارز توانست فضا را در غربت و غریبی برای رزمندگان فراهم کند که همه رزمندگان خود را مدیون این فرد بزرگ می‌دانند.
قالیباف با تأکید بر اینکه امروز یکی از غصه‌های بنده که همواره به آن فکر می‌کنم این است که اگر استفاده بهتر از توان آزادگان اجرایی می‌شد، امروز اثرات آن را می‌دیدیم، اضافه کرد: بنده مطمئنم با یک کار تشکیلاتی و منسجمی که رزمندگان با یکدیگر داشتند هر کاری را می‌توانستیم به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.
وی با بیان اینکه این مردم بودند که جنگ را که جزو پیچیده ترین علوم دنیا است چه در حوزه نظری و چه آموزش‌ها و چه حوزه میدانی اداره کردند گفت: دفاع مقدس نشان داد که ما می‌توانیم بسیاری از کارها را به سرعت و خارج از روال‌های عادی انجام دهیم.
وی با بیان اینکه یکی از راه‌های مبارزه با فساد این است که اقتصاد دولتی را تا می‌توانیم کاهش دهیم، ادامه داد: با توجه به شناختی که دارم، البته شناخت و اطلاعات کمی هم نیست چرا که بعد از دوران دفاع مقدس در محیط‌های مختلفی فعالیت کردم؛ معتقدم که در کشور به لحاظ امکانات در حوزه اقتصادی و نیروی انسانی ما می‌توانیم یک اقتصاد با ثبات و با یک رشد مشخصی و مداومی داشته باشیم لذا چالش ما، چالش نداشتن نیست، بلکه ما امکانات داریم اما یا نمی‌توانیم یا نمی‌خواهیم از آن درست استفاده کنیم.
قالیباف تصریح کرد: البته عرصه اقتصاد با محیط دوران دفاع مقدس متفاوت است و دوران دفاع مقدس به دلیل پاکی و دیدن مرگ در مقابل چشمان افراد، بسیار معنوی بود اما آن نسل می‌توانستند همان فضا را به شکل دیگری و به صورت کاملاً جهادگونه و با همان روحیه جهادی در حوزه مسائل اقتصادی و سازندگی و تحول در عرصه‌های مختلف کشور ایجاد کند.
رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات اقتصادی برخی ایثارگران، با بیان اینکه بنده به عنوان همسنگر شما همه تلاش خودمان را انجام دادم تا حق رزمندگان و ایثارگران را ادا کنم، عنوان کرد: ما در مجلس شورای اسلامی از وقتی توفیق کار پیدا کردیم تلاش کردیم ضعف‌های قانون جامع ایثارگران را که قبلاً تنظیم و ابلاغ شده بود اما به درستی اجرایی نمی‌شد را اصلاح و به اجرای دقیق آن اصرار کنیم، همچنین موضوع رسیدگی به بازنشستگان را که از جنس دیگری است پیگیری می‌کنیم.
کد مطلب: 123601
 
Share/Save/Bookmark