میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۶
 
 
مشاور اجتماعی وزیر ارشاد در نشست خبری عفاف و حجاب گفت:
ترویجِ زیستِ عفیفانه»، جهت تاکید بر مسئله عفاف و حجاب
ترویجِ زیستِ عفیفانه»، جهت تاکید بر مسئله عفاف و حجاب
 
مشاور وزیر ارشاد یکی از اقدامات مهم و اساسیِ انجام‌شده در دولت را تمرکز ویژه بر مسئله عفاف و حجاب و محوّل کردنِ این امر به شورای فرهنگ عمومی، با کلیدواژه‌ی «ترویجِ زیستِ عفیفانه» دانست.
مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری «رویداد ملی دا» با تمرکز بر نگاه ایجابی مساله عفاف و حجاب خبر داد و گفت:یکی از اقدامات مهم و اساسیِ انجام‌شده در دولت را تمرکز ویژه بر مسئله عفاف و حجاب و محوّل کردنِ این امر به شورای فرهنگ عمومی، با کلیدواژه‌ی «ترویجِ زیستِ عفیفانه» دانست.
به گزارش سیاست روز، وزارت ارشاد به‌دنبال این است که رویکرد خود را نسبت به این مسئله در کشور بیشتر کند و "زیست عفیفانه" را که همواره در تاریخ و فرهنگ ایران بوده‌است، در مسیر آینده بسط دهد. 

عاطفه خادمی درباره اقدامات صورت‌گرفته در حوزه عفاف و حجاب گفت: وزارت ارشاد در راستای این هدف اقداماتی ترتیب داده است؛ اقداماتی راهبردی مثل «سند لباس اجتماعی»، راه‌اندازی کارگروه‌های تخصصی در این‌باره و رویکردهایی نمادین مثل برگزاری یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر.

دبیر ستاد جمعیت با بیان اینکه «زیست عفیفانه» در رگه‌های هویتِ فرهنگی جامعه‌ی ایران وجود داشته‌، در این‌باره گفت: ما بایستی به خلاء‌های احتمالی در مسئله زنان، رجوع کنیم. ممکن است در برخی مسائل اهتمام کمتری نسبت‌ به جامعه‌ی زنان بوده‌ باشد. اما ما باید با ادبیات تکریم و منزلت زنان در جامعه، به سمتِ نمایشِ زیست عفیفانه جلو برویم و در مواجه با چالش‌های دنیای غرب، آن‌ها را پشت سر بگذاریم.

خادمی درباره تمرکز بر فعالیت‌های ایجابی در وزارت ارشاد، مانند رویداد ملی دا، این‌طور بیان کرد: از آن‌جایی‌که رسانه‌های بیگانه، داشته‌ها، سرمایه‌ها و منزلت زنان ما را نشانه گرفته، ما بایستی اقدام و عملی داشته‌ باشیم. در میان رویکردهای وزارتخانه، تبیین‌ِ ویژه‌ای نسبت‌به تمرکز بر فعالیت‌های ایجابی صورت گرفته‌است. در همین راستا، رویداد ملی دا در دستور کار قرار گرفته‌است. این رویداد در نظر دارد تا دختران سرزمین به این پاسخ بدهند که چگونه ارزشمند می‌شوند و چگونه ارزش می‌آفرینند؟

مشاور اجتماعی وزیر ارشاد ادامه داد: این رویداد ملی، سه‌هزار و دویست شرکت‌کننده و از چندصد شهر ایده‌های ارسالی داشته‌است. از میان شرکت‌کنندگان، ۱۳۰ تا ۱۵۰ ایده بعد از بررسی وارد رویداد می‌شوند که روز ۲۸ تا ۳۱ تیرماه در مشهد برگزار می‌شود.

خادمی درباره علت برگزار شدن این رویداد در مشهد را به‌دلیل تلاش برای مرکززدایی، موضوعیت داشتنِ شهر مشهد به‌دلیل تبلیغاتِ رسانه‌ای منفی علیه این شهر خواند و آن را پایتختِ بالقوّه‌ی فرهنگی در حوزه‌ی زنان برشمرد.
خادمی درباره قیمت بالای اقتصادی و فرهنگی حجاب در جامعه توضیح داد: برای تسهیل عمل حجاب، باید به سمت هم‌افزایی بین دستگاهی برویم. بخشی از این مساله مربوط به تولید می‌شود، اگر با فعال کردن ظرفیت‌های بومی به این مساله نگاه شود، بسیاری از نیازها رفع خواهدشد.
***مهدی یوسفی

کد مطلب: 123241
 
Share/Save/Bookmark