میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۷
 
 
پیام‌های این روزهای اوکراین
بحران اوکراین در حالی همچنان ادامه دارد و کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس بر طبل جنگ می‌کوبند که...
بحران اوکراین در حالی همچنان ادامه دارد و کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس بر طبل جنگ می‌کوبند که روند تحولات از نکات قابل توجه دیگری حکایت دارد. اروپایی ها در حالی مدعی بودند که سیاست تحریم اقتصادی را علیه روسیه اجرا می‌کنند و در نهایت نیز این کشور تسلیم آنها خواهد شد.
هر چند در هفته‌های نخست جنگ غرب تبلیغات رسانه‌ای گسترده‌ای در باب کارآمدی تحریم‌هایش علیه روسیه صورت داد بگونه‌ای که بسته‌های تحریمی بسیاری علیه بخش انرژی و غلات و کشاورزی روسیه اعمال نمود اما به مرور سرسام آور بودن هزینه‌های این تحریم‌ها و زوال استراتژی اقتصادی برتر غرب علیه سایر کشورها، آشکارتر شد. این رسوایی تحریم‌ها در حوزه انرژی چنان بوده است که بسیاری از کشورهای اروپایی رسما از ناتوانی در اجرای تحریم انرژی روسیه خبر دادند چنانکه ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، گفت که استراتژی اعمال تحریم شکست خورده است و اروپا اکنون «در خودرویی نشسته است که هر چهار لاستیک آن پنچر شده است.» «کلاوس مولر» از مقام‌های بخش انرژی آلمان نیز هشدار داد این کشور بدون گاز روسیه در زمستان دوام نخواهد آورد. بعد دیگر تحقق مواضع روسیه مبنی بر پایان عصر تحریم و یکجانبه گرایی اقتصادی غرب در حوزه غذایی با توافق استانبول محقق شد بگونه‌ای که در کنار توافق برای انتقال غلات اوکراین، شویگو وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که یادداشتی امضا شده که بر مشارکت سازمان ملل در لغو محدودیت‌ها و رفع موانع صادرات محصولات کشاورزی و کودهای روسیه تاکید می‌کند.
همزمان با این توافق در شکستی دیگر برای سیاست تحریمی غرب، بر اساس بیانیه شورای اروپایی این اتحادیه انجام تراکنش برای فروش نفت شرکت‌های دولت روس به کشورهای ثالث را مجاز خواهد کرد.در ماه مارس اتحادیه اروپا هرگونه انجام تراکنش بین شرکت‌های اروپایی و شرکت‌های دولتی روسیه از جمله روس‌نفت، ترنس نفت، گازپروم نفت و سوفکام‌‌فلوت، که بزرگ‌ترین شرکت کشتیرانی روسیه به شمار می‌رود، را ممنوع کرده بود. در مجموع توافق استانبول را می‌توان سندی دیگر بر پایان عصر سیاست تحریم و فشار در صحنه جهانی دانست که شکستی بزرگ برای مدعیان کارآمدی تحریم‌هاست. نکته قابل توجه آنکه مسئله انرژی و غذا چنان اروپا را گرفتار ساخته است که اشتاین مایر رئیس جمهور آلمان رسما درباره شکاف و فروپاشی اتحادیه اروپا به دو گانگی در قبال روسیه هشدار داده است. این مواضع حکایت از آن دارد که سیاست تحریم و فشار عملا ماهیت و کاربرد خود را از دست داده است و غرب به عنوان تحریم کننده برای ادامه حیات جز لغو تحریم‌ها و اذعان به شکست این سیاست گزینه‌ای در پیش رو ندارد چنانکه سران فرانسه نیز با اشاره به وضعیت بحرانی انرژی در جهان خواستار بازگشت نفت ایران و نزوئلا به بازهای اروپا شده‌اند.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 123340
 
Share/Save/Bookmark