میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۹
 
 
واکنش جمهوری اسلامی ایران به تنش‌ها‌ی جدید میان باکو و ایروان
تغییرناپذیری مرزهای بین‌المللی و تغییرات ژئوپولیتیکی
تنش‌ها میان باکو و ایران در روزهای گذشته در حالی از سر گرفته شده است که جمهوری اسلامی ضمن مخالفت با دخالت‌های خارجی در منازعات منطقه و نیز اعلام آمادگی برای میانجی گری میان دو کشور بر اصل تغییرناپذیری مرزهای بین‌المللی و تغییرات ژئوپولیتیکی در منطقه تاکید نموده است.
نبود اراده قوی در میان همسایگان شمالی ایران یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان و بویژه با دخالت های فرامنطقه‌ای موجب شده تا همچنان نزاع میان این دو کشور ادامه داشته باشد بویژه اینکه برخی بازیگران بیرونی منطقه برای رسیدن به منافع اقتصادی و سیاسی خویش از جمله زمینه سازی جهت ایجاد مراکزی برای تیم‌های تروریستی و جاسوسی از جمله موساد، به این بحران‌ها دامن می‌زنند. در روزهای اخیر بار دیگر این تحرکات با محوریت تحریک باکو برای سلطه بر برخی کریدورهای ارتباطی از سر گرفته شده که صدها کشته و زخمی بر جای گذاشته است. در این میان افرادی مانند پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با سفر به ارمنستان و نیز تاکید ترکیه بر حمایت از باکو در کنار شیطنت‌های صهیونیست‌ها موجب تشدید درگیری میان دو کشور شده است. رویکردی که جمهوری اسلامی ایران آن را مردود دانسته و بر لزوم همگرایی و رفع منازع میان طرفین بر اساس گفت و گو و مذاکره تاکید دارد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان با انتشار رشته توئیتی به تحولات منطقه قفقاز واکنش نشان داد.سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان با انتشار رشته توئیتی در مورد تحولات منطقه قفقاز و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران نوشت: در مناقشات منطقه ای و بین المللی مواضع اصولی ‎جمهوری اسلامی ایران همواره در چارچوب عزت، حکمت، مصلحت و بر اساس حق، انصاف، عدالت و حقوق بین الملل استوار است.موسوی در توئیت خود آورده است: قوه عاقله نظام قطعا بهترین تصمیم را در بهترین زمان می گیرد و همیشه از منافع و امنیت ملی خود و منطقه پاسداری می کند و برای تامین منافع حیاتی، لابی گری، جانبداری هیجانی و عملیات روانی بی اثر است.
موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان خاطر نشان کرد: اثرگذاری بر تصمیم سازان، تصمیم گیران و مجریان سیاست خارجی و دفاعی اگر واجد مولفه های فوق و فاقد عقلانیت و دوراندیشی باشد، مشکوک، مضر و بلکه تکمیل کننده پازل دشمنان ایران و تخریب ‎سیاست همسایگی دولت است. ️در موضوع ‎همسایگان شمالی مواضع اصولی ‎ایران از ۳۰ سال پیش مشخص است و بارها توسط رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور، وزیر خارجه و سخنگوی واخ بیان شده که همانا تغییر ناپذیری مرزهای بین المللی و تغییرات ژئوپولیتیکی است. او در پایان نوشت: درخواست ‎اعلام‌ موضع اضافی‌و موازی با هر نیتی غیرحرفه ای و مضر است.سفارت ایران در ارمنستان نیز اعلام کرد: تهران با نقض تمامیت ارضی و مرزهای کشورهای همسایه مخالف است و به طور ویژه با هر سناریویی که به مرز ایران و ارمنستان به عنوان مسیر تاریخی ارتباط دو ملت همسایه آسیب وارد کند، مقابله خواهد کرد.
سفارت ایران در ارمنستان در پاسخ به سوالی در خصوص موضع کشورمان درباره تنش های اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران موضع خود درباره تحولات در منطقه قفقاز و روابط خود با دو کشور همسایه جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان را به صراحت و در سطوح مختلف بیان کرده است.سفارت کشورمان عنوان کرده است: همانطور که در اخبار دیدارهای رهبر معظم انقلاب با رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه نیز شاهد بوده‌اید، ایران با نقض تمامیت ارضی و مرزهای کشورهای همسایه مخالف است و به طور ویژه با هر سناریویی که به مرز ایران و ارمنستان به عنوان مسیر تاریخی ارتباط دو ملت همسایه آسیب وارد کند، مقابله خواهد کرد.در تماس تلفنی رئیس جمهوری اسلامی ایران با جناب نخست‌وزیر و نیز در تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و جمهوری آذربایجان این موضع اصولی ما تکرار شده است.
وزیر امور خارجه کشورمان در تماس با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان، ضمن ابراز نگرانی از شروع دور تازه درگیری‌ها میان آذربایجان و ارمنستان و نیز اعلام آمادگی برای کمک به حل و فصل مسالمت‌آمیز مشکلات، صراحتاً تأکید کرده‌اند که حفظ تمامیت ارضی هر دو کشور همسایه برای ایران مهم است و مرز ایران و ارمنستان یک راه ارتباطی تاریخی است که باید بدون تغییر باقی بماند.
رئیس مجلس ملی ارمنستان از مردم و مقامات ایران برای حمایت از تمامیت ارضی ارمنستان‌ تشکر کرد.
آلن سیمونیان رئیس مجلس ملی ارمنستان در توییتی نوشت: ‏این روزها به گرمی از سفر خرداد ماه خود به تهران یاد می کنم. من از مقامات دوست و ملت ایران برای حمایت از تمامیت ارضی ارمنستان در این شرایط سخت تشکر می‌کنم. در همین حال در ادامه رویکرد مذاکره‌ای ایران در قبال قفقاز سید ابراهیم رئیسی و رجب طیب ادوغان روسای جمهور ایران و ترکیه شامگاه جمعه در حاشیه بیست و دومین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در سمرقند، دیدار و گفتگو کردند.
رئیس جمهور با ذکر مثال‌هایی از حمایت ایران از دوستان و همسایگان در دوران بحران، تصریح کرد که ایران یار همسایگان خویش است.وی با اشاره به تحولات قفقاز، ضمن تبیین سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استقبال از آزادی خاک قره باغ و آمادگی برای بازسازی آن، هرگونه تغییر در مرزهای بین‌المللی و تاریخی و ژئوپلتیک منطقه را غیرقابل قبول خواند. رئیسی در نشست شانگهای نیز بر لزوم حل بحران قفقاز بدون تغییر ژئوپولیتیکی در منطقه تاکید کرد. لازم به ذکر است در سفر اردوغان و پوتین به تهران نیز رهبری به هر دو آنها درباره خط قرمز بودن تغییرات در مرزهای همسایگان و بسته شدن پل‌های ارتباطی ایران تاکید شد.
کد مطلب: 123944
 
Share/Save/Bookmark