میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۸
 
 
نگاهی بر تکرار هتاکی غرب به مقدسات اسلامی
تروریسم پروری مدعیان مقابله با تروریسم
تروریسم پروری مدعیان مقابله با تروریسم
 
دولتمردان سوئد در ادامه حمایت از تروریسم در حالی مجوز هتاکی به مقدسات اسلامی و به آتش کشیدن قرآن را صادر کردند که بسیاری از کشورهای اسلامی و آزادی خواهان جهان ضمن محکوم کردن این رفتار نژادپرستانه نسبت به دوگانگی رفتاری سران اروپا هشدار دادند.
وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن با صدور بیانیه ای هتک حرمت به قرآن کریم در سوئد را به شدت محکوم کرد.در بیانیه وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن آمده است: سوزاندن قرآن جنایتی تحریک کننده احساسات بیش از دو میلیارد مسلمان و در نتیجه تداوم گفتمانی در اروپاست که بر اساس نفرت استوار است.جنبش انصارالله یمن در بیانیه خود همچنین پاسخ قاطع تمام مسلمانان به اقدامات خصمانه علیه مقدسات خود را خواستار شد.جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بی‌احترامی به قرآن کریم در سوئد، از استکهلم خواست که از تمام مسلمانان جهان عذرخواهی کند. بنابر بیانیه منتشرشده در وب‌سایت رسمی حماس، «حازم قاسم» سخنگوی این جنبش سوزاندن قرآن کریم مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سوئد را محکوم کرد.شبکه روسی «راشاتودی» در این خصوص گزارش داده بود که «راسموس پالودان» رهبر اسلام‌ستیز حزب راست افراطی «استرام کورس» دانمارک از سوی پلیس سوئد مجوز دریافت کرد تا در جریان تظاهرات برنامه‌ریزی شده ۲۱ ژانویه (اول بهمن‌ ماه) مقابل سفارتخانه ترکیه در استکهلم، به قرآن کریم بی‌احترامی کند.الأزهر مصر نیز ضمن محکوم کردن اهانت به قرآن کریم در استکهلم پایتخت سوئد، خواستار اجرای تحقیقات فوری در این خصوص شد.
بنابر گزارش شبکه الجزیره، الأزهر تأکید کرد که سوزاندن قرآن کریم در سوئد بیانگر همدستی مسئولان این کشور و تلاش آن‌ها برای اهانت به مقدسات اسلامی و تحریک مسلمانان است. در این میان تحت فشارهای خارجی نخست وزیر سوئد هتک حرمت «قرآن» در استکهلم را اقدامی «شدیدا گستاخانه» خواند.راسموس پالودان، رئیس دانمارکی-سوئدی و اسلام‌ستیز حزب افراطی «تندرو» سوئد، در ادامه اقدامات اسلام‌ستیزانه و هتاکی به کتاب آسمانی مسلمان، یک نسخه از قرآن را مقابل سفارت ترکیه در استکهلم به آتش کشید.نخست وزیر سوئد در واکنش به هتک حرمت قرآن، در توییتی نوشت: آزادی بیان جزوی اساسی از دموکراسی ما است اما هر چیز قانونی لزوما درست نیست. به آتش کشیدن کتبی که برای بسیاری مقدس محسوب می‌شود، اقدامی عمیقا گستاخانه است.وی افزود: با تمام مسلمانانی که از اتفاقی که در استکهلم رخ داد، آزرده شدند، ابراز همدردی می‌کنم.
رهبر کلیسای کاتولیک کلدانی عراق اقدام یک افراط‌گرای سوئدی در هتک حرمت قرآن را محکوم کرد.کاردینال لوئیس رافائل ساکو رهبر کلیسای کاتولیک کلدانی عراق با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که این کلیسا اقدام یک فرد افراط‌گرای سوئدی در آتش زدن نسخه‌ای از قرآن در برابر سفارت ترکیه در سوئد را محکوم می‌کند.«سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در واکنش به هتک حرمت قرآن کریم گفت: هتک حرمت نسخه‌ای از قرآن کریم به دست گروه‌های افراط‌گرا در سوئد را به‌شدت محکوم و تقبیح می‌کنیم.رهبر جریان حکمت ملی عراق همچنین نسبت به تلاش برخی گروه‌هایی که غرض‌ورزانه در پی ترویج روحیه نفرت میان ملت‌ها هستند، هشدار داد.وزارت خارجه مراکش با صدور بیانیه ای اقدام برخی افراط گرایان در سوئد، در به آتش کشیدن قرآن کریم را محکوم کرد.در بیانیه وزارت خارجه مغرب ، این اقدام رخدادی خطرناک توصیف شده و آمده است: ما بشدت اقدام مقامات سوئد در صدور مجوز برای وقوع چنین واقعه غیر قابل قبولی را محکوم می کنیم.
جنبش حزب‌الله لبنان با اشاره به هتک حرمت قرآن کریم در سوئد، تأکید کرد که نمی‌توان در برابر چنین اقدام قبیحی سکوت کرد.بنابر گزارش وبگاه «العهد»، در این بیانیه آمده است: «حزب‌الله به‌شدت سوزاندن قرآن کریم در سوئد را محکوم و این اقدام جنایتکارانه شنیع علیه دین اسلام و نمادهای مقدس اسلامی را تقبیح می‌کند.»مقاومت لبنان تأکید کرد: «این گام در راستای [اقدام] سریالی تعرض‌های شرم‌آور به رسول اکرم و خاندان ایشان (علیهم السلام)، مراجع مسلمانان، نمادها و مقدستان اسلامی صورت گرفته است. این اقدام توهین بزرگی به امت اسلامی در سراسر جهان از شرق تا غرب است و به هیچ عنوان نمی‌توان در برابر آن سکوت کرد.»حزب‌الله افزود: «مسئولیت این اقدام قبیح را کاملا برعهده دولت سوئد می‌دانیم و از آن می‌خواهیم فورا برای مجازات عاملان و جلوگیری از تکرار چنین جنایتی اقدام نماید. ما از دولت‌های اسلامی، مراجع، ارگان‌ها و نهادهای اسلامی می‌خواهیم که این اهانت بزرگ را محکوم کنند و در جهت شکل‌دهی افکار عمومی جهانی به منظور جلوگیری از وقوع چنین کارشکنی‌های خطرناکی دست به کار شوند.»در پی هتک حرمت قرآن کریم در استکهلم، تظاهرات‌کنندگان خشمگین ترکیه‌ای، شامگاه شنبه، پرچم سوئد را مقابل کنسولگری این کشور در استانبول به آتش کشیدند. وزارت خارجه طالبان هتک حرمت به قرآن کریم در سوئد را قویا محکوم کرد.
چند کشور عربی اهانت به قرآن کریم توسط «راسموس پالودان» رهبر اسلام‌ستیز حزب راست‌گرای افراطی «استرام کورس» دانمارک، مقابل سفارت ترکیه در سوئد را محکوم کردند. وزارت خارجه اردن در بیانیه‌ای اهانت به قرآن کریم و سوزاندن آن در استکهلم پایتخت سوئد را محکوم کرد.وزارت خارجه عربستان سعودی نیز اقدام مسئولان سوئد در اعطای اجازه به یک «راسموس پالودان» افراطی برای اهانت به قرآن کریم را محکوم کرد.همچنین وزارت خارجه امارات در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اهانت به قرآن کریم، بر مخالفت این کشور با هر گونه اقدامی که هدف از آن بر هم زدن امنیت و ثبات بوده و بر خلاف ارزش‌ها و اصول انسانی و اخلاقی است، تأکید کرد. همچنین «نایف الحجرف» دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس اقدام مسئولان سوئدی در اعطای اجازه برای سوزاندن قرآن کریم مقابل سفارت ترکیه در استکهلم را محکوم کرد و از جامعه جهانی خواست به مسئولیت خود برای توقف این رفتارهای
مردود عمل کند.
کد مطلب: 125041
 
Share/Save/Bookmark