میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۲
 
 
همزمان با مراسم هفتاد و ششمین سالگرد سازمان ملل مطرح شد
مقابله جهانی با یکجانبه‌گرایی آمریکا
مقابله جهانی با یکجانبه‌گرایی آمریکا
 
مراسم هفتاد و ششمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد در حالی آغاز شده است که از دبیر کل سازمان ملل گرفته تا بسیاری از کشورها خواستار مقابله جهانی با یک جانبه گرایی‌های بحران ساز آمریکا شده‌اند.
آمریکایی که زمانی خود را ناجی جهان و دوستی قابل اعتماد معرف می‌کرد اکنون با موجبی از اعتراض‌های گسترده جهانی علیه یکجانبه گرایی و سیاست‌های بحران سازش مواجه شده است چنانکه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در آستانه شروع مجموع عمومی سالیانه سازمان ملل با دبیر کل این سازمان دیدار و درباره مسائل مختلف رایزنی کرد و در این دیدار بر لزوم تعهد آمریکا به سازمان ملل و چندجانبه گرایی در نظام بین‌المللی تاکید کرد. گوترش گفت: چندجانبه گرایی که ما نیز خواستار شکل گیری آن هستیم برای حل چالشهای غم انگیز جهان کنونی موثرتر و مطابق با نیازهای جهان است. در ادامه اعتراض‌ها به رفتارهای بحران‌ساز آمریکا عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات کامل، شفاف و بی‌طرفانه درباره حمله پهپادی آمریکا به کابل شد که در نتیجه آن ۱۰ غیرنظامی از جمله ۷ کودک کشته شده بودند. «برایان کستنر» مشاور ارشد بحران برنامه واکنش به بحران عفو بین‌الملل پس از اعتراف دیرهنگام آمریکا به کشتن ۱۰ غیرنظامی افغان از جمله ۷ کودک در حمله پهپادی در کابل گفت: این اعتراف گامی در جهت پاسخگویی در مورد کشتار در کابل است، اما هنوز باید اقدامات بیشتری انجام شود.وی افزود: اکنون آمریکا باید برای تحقیقات کامل، شفاف و بی‌طرفانه در مورد این حادثه متعهد شود.
رفتارهای آمریکا چنان است که حتی متحدانش نیز در برابر آن قرار گرفته‌اند چنانکه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که وزرای کشورهای عضو این اتحادیه در نشست شب گذشته نیویورک همبستگی خود با فرانسه در مناقشات بر سر توافق زیر دریایی با استرالیا، انگلیس و آمریکا را اعلام کردند."جوزف بورل"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی شب گذشته در دیداری در نیویورک همبستگی آشکار خود با فرانسه در این مناقشات را ابراز کردند."بورل" همچنین گفت: نارضایتی پاریس در نتیجه اعلام یک توافق ائتلافی بین آمریکا، انگلیس و استرالیا یک مسئله دو جانبه نیست بلکه بر تمام اتحادیه اروپا تاثیر می گذارد. همچنین رئیس کمیسیون اروپایی رفتار آمریکا، استرالیا و انگلیس با فرانسه را در مناقشات بر سر توافق زیر دریایی غیر قابل قبول دانست. "اورزو لا فون در لاین"، رئیس کمیسیون اروپایی رفتار آمریکا، استرالیا و انگلیس در قبال فرانسه در مناقشات بر سر توافق زیر دریایی را غیر قابل قبول دانسته و در گفتگو با "سی‌‌ان‌ان" اظهار داشت: بسیاری سئوالات باز وجود دارد که باید به آن ها پاسخ داده شود. با یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به گونه‌ای رفتار شده که قابل قبول نیست.رئیس کمیسیون اروپایی تاکید کرد: ما می خواهیم بدانیم چه اتفاقی افتاده است و چرا؟
وزیر امور اروپایی فرانسه نیز با بیان اینکه در حال بررسی گزینه‌های پاسخ به اقدام استرالیا در فسخ یکجانبه قرارداد زیردریایی با پاریس هستند، به انگلیس نیز هشدار داد هرچه سریعتر دوباره اعتمادسازی کند.«کلمنت بون» وزیر امور اروپایی فرانسه گفت پاریس در حال ارزیابی تمام گزینه‌ها برای پاسخ دادن به عهدشکنی استرالیا در فسخ قرارداد ۴۰ میلیارد دلاری فروش زیردریایی به این کشور است.به نوشته خبرگزاری «رویترز»، بون روابط فرانسه با استرالیا را در حال حاضر بسیار پرتنش توصیف کرده و گفت: «ما نمی‌توانیم طوری رفتار کنیم که انگار اتفاقی نیافتاده است. ما باید تمام گزینه‌ها را بررسی کنیم».
در همین حال در ادامه اعتراض‌ها به آمریکا نماینده چین در سازمان ملل از دولت آمریکا خواست تا در دوره کرونا به وضعیت سالمندان در این کشور توجه بیشتری داشته باشد. جیانگ دوان سفیر چین در مقر سازمان ملل در ژنو روز دوشنبه ۲۰ سپتامبر ۲۹ شهریور در جلسه ویژه حاشیه چهل و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل از آمریکا خواست به حقوق سالمندان احترام بگذارد.جیانگ دوان گفت: چین به قربانی شدن سالمندان در برخی کشورها بر اثر همه گیری کرونا بسیار توجه می کند و نگران آن است. لازم به ذکر است در ادامه سیاست‌های اشغالگرایانه و یک جانبه آمریکا سخنگوی ائتلاف آمریکایی ضد داعش در صفحه توئیتر خود نوشت که همکاری با ارتش عراق و پیشمرگه ادامه خواهد یافت.
«واین مارتو» نوشت: «از سال ۲۰۱۴ (یورش داعش به عراق)، نیروهای نظامی و امنیتی و پیشمرگه شرکای قوی ما بودند. ما نقش مستشاری و کمک کنندگی خود را تا پایان سال باز خواهیم یافت. همچنان به همکاری امنیتی و شراکت با دولت عراق و اقلیم کردستان در جنگ علیه داعش متعهد هستیم.» «واین مارتو» سپس مدعی شد که ائتلاف آمریکایی خواستار عراقی امن و با ثبات است.تأکید سخنگوی ائتلاف آمریکایی بر ادامه یافتن نقش مستشاری در عراق در حالی استطبق توافق میان مصطفی الکاظمی و دولت بایدن، نیروهای آمریکایی باید تا پایان سال ۲۰۲۱ عراق را ترک کنند و گروه های مقاومت عراق بارها هشدار داده‌اند که ادامه حضور نظامیان آمریکایی تحت عناوین دیگر را هرگز نمی‌پذیرند.
کد مطلب: 119760
 
Share/Save/Bookmark