میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۴۰
 
 
نگاهی بر ادعای جدید غرب درباره بهترین توافق روی میز
خودبرترپنداری یکجانبه‌گرایانه با فریبکاری آخرین پنجره
خودبرترپنداری یکجانبه‌گرایانه با فریبکاری آخرین پنجره
 
مورا مسئول مذاکراتی طرف‌های غربی مذاکرات ایران و ۱+۴ در حالی یادداشت بورل را سندی بر لزوم گام نهایی برداشتن طرف‌های مذاکراتی عنوان کرده است که اظهارات و متن یادداشت بورل در کنار برخی نکات مثبت حکایت از خودبرتر پنداری یکجانبه‌گرایانه با فریبکاری نزدیک بودن بسته شدن پنجره مذاکرات است.
این روزها اروپا در حالی به شدت گرفتار بحران انرژی و البته ناتوانی در اجرای تحریم‌های گازی علیه روسیه شده است که مجموعه رفتارهایی را برای تامین نیازهایش از بازارهای دیگر انرژی صورت داده است که یکی از آنها ایران است. به اذعان وزیر خارجه مجارستان نمی‌توان جایگاه ایران را در حوزه انرژی نادیده گرفت. در این چارچوب غرب در فضای روانی برای جلوگیری از طغیان اعتراض‌های مردمی به کمبود سوخت و تورم رو به رشد، چراغ سبزهایی را برای مذاکره با ایران نشان می‌دهد که یادداشت بورل در این راستا قابل ارزیابی است. اقدامی که در آن نیاز غرب به توافق در قالب امتیاز فروشی مطرح شده است در حالی که همزمان سناریو ترساندن ایران از نزدیک بودن بسته شدن پرونده مذاکرات اجرا می‌شود. در این نوع رفتار که با طرح‌های یک جانبه گرایانه همراه است ‌ «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده هیأت این اتحادیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها در پیامی که در صفحه توییتری خود منتشر کرد، با اشاره به اظهارات اخیر «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد که بهترین توافق ممکن برای تمامی طرف‌ها روی میز قرار گرفته است.
وی با اشاره به اظهارات اخیر بورل که گفته بود پیش‌نویس متن توافق هسته‌ای ارائه شده است، گفت: ««بهترین توافق ممکن برای طرف‌ها روی میز است، این توافق مزایای اقتصادی روشن و قابل اندازه‌گیری را برای مردم ایران تضمین می‌کند و مزایای قابل‌راستی‌آزمایی عدم اشاعه را برای جامعه بین‌المللی تضمین می‌کند. من تمامی طرف‌ها را دعوت می‌کنم تا گام آخر را بردارند». بهترین توافق ادعایی البته نوشته غربی‌هاست که همان رویکرد یک جانبه گرایانه است. پس از آن که بورل اعلام کرد که پیش‌نویس متن توافق هسته‌ای را ارائه کرده‌اند، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که پیشنهادهای تازه اتحادیه اروپا در خصوص احیای توافق هسته ای موسوم به برجام را بررسی خواهند کرد.وی تصریح کرد که در حال بررسی پیش‌نویس متن توافق هسته‌ای هستند که بورل با آمریکا و ایران و دیگر اعضای برجام در میان گذاشته است و پاسخ خود را به اتحادیه اروپا ارائه خواهیم کرد.
بورل در یادداشتی در روزنامه انگلیسی «فایننشال‌تایمز» نوشت: «این متن نمایانگر بهترین توافق ممکن است که من بعنوان تسهیل‌گر مذاکرات، آن‌ را امکانپذیر می‌بینم». بورل در ادامه نوشت: اجرای کامل این توافق شدیدا تحت تاثیر تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از آن در سال ۲۰۱۸ و اعمال کمپین «فشار حداکثری» یکجانبه قرار گرفته است. ایران نیز فعالیت‌های هسته‌ای خود را به طرز هشداردهنده‌ای بالا برد. متاسفانه ایران حتی توانایی‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محدود کرده و نتوانسته همکاری کاملی با آژانس ذیل وظایف پادمانی اساسی‌اش داشته باشد. «فشار حداکثری» شکست خورد و علی‌رغم بهترین تلاش‌های باقی شرکت‌کنندگان در توافق، مردم ایران از منافع اقتصادی کامل رفع تحریم‌ها محروم ماندند.
وی ادامه داد: ما می‌دانیم که برجام با توجه به نزدیک شدن به انتخابات میان دوره‌ای کنگره در همچنان در واشنگتن مسئله‌ای قطبی است. این توافق ممکن است به تمامی نگرانی‌های آمریکا در قبال ایران پرداخته باشد. اتحادیه اروپا نیز نگرانی‌های - نظیر مسائل حقوق بشری و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران - دارد که ورای مسائل هسته‌ای می‌رود. ما به طور مداوم آنها را در گفت‌وگوهای دوجانبه با ایران مطرح می‌کنیم. برجام به تمامی آنها رسیدگی نمی‌کند و هیچوقت قرار نبود این کار را انجام دهد. با این وجود، این توافق مزیت تعدیل برنامه هسته‌ای رو به توسعه ایران را داشت و امکان بازرسی و نظارت‌های سختگیرانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را فراهم آورد.
همین مسئله باعث می‌شود تا توافق شالوده معماری عدم اشاعه هسته‌ای بشود.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در انتها نوشت: هم‌اکنون زمان اتخاذ سریع تصمیمات سیاسی برای به پایان رساندن مذاکرات وین بر مبنای متن پیشنهادی من و بازگشت فوری به اجرای کامل برجام است. این توافق در ازای برداشته شدن تحریم‌ها به رژیم عدم اشاعه هسته‌ای خدمت می‌کند و نشان می‌دهد که حصول پیمان‌های بین‌المللی متوازن در این زمانه متلاطم امکان‌پذیر است. اگر توافق مورد قبول واقع نشود، خطر بحرانی هسته‌ای به وجود می‌آید و باعث انزوای بیشتر ایران و مردمش می‌شود. به نتیجه رساندن توافق وظیفه مشترک ماست.
در واکنش به رویکرد یک جانبه غربی‌ها «علی باقری» مذاکره‌کننده ارشد ایران نیز در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: « هماهنگ‌کننده ایده‌های خود را برای پایان دادن به مذاکرات به اشتراک گذاشته است. ما نیز ایده‌های خودمان را داریم، چه از نظر ماهیت و چه در شکل، که برای نهایی کردن مذاکرات به اشتراک گذاشته می‌شود.»
لازم به ذکر است در ادامه رویکرد مخرب انگلیسی‌ها در مذاکرات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طی یک تماس تلفنی با نخست‌وزیر انگلیس علیه برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند و متعهد شدند که اجازه دسترسی به سلاح اتمی را به جمهوری اسلامی ندهند.نخست‌‌وزیر بریتانیا در تماس تلفنی با همتای صهیونیست خود از جمهوری‌ اسلامی ایران خواست تا به برجام بازگردد و این در حالی است که ایالات متحده به صورت یکجانبه از این توافق هسته‌ای خارج شده است.
کد مطلب: 123369
 
Share/Save/Bookmark