میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
نشست سران روند آستانه درباره سوریه با حضور پوتین و اردوغان امروز در تهران برگزار می‌شود
ایران نقطه پرگار همگرایی منطقه‌ای برای امنیت پایدار
ایران نقطه پرگار همگرایی منطقه‌ای برای امنیت پایدار
 
در ادامه نقش محوری جمهوری اسلامی ایران در تحقق امنیت و ثبات پایدار بر اساس همگرایی همسایگان نشست سران روند آستانه درباره راحل سیاسی برای رفع بحران سوریه امروز با حضور سران ایران، روسیه و ترکیه برگزار می‌گردد.
جمهوری اسلامی ایران بویژه در دولت سیزدهم بر اصل همگرایی منطقه‌ای و گفت و گو برای رفع سوء تفاهمات و بحران ها بر اساس تعاملات منطقه‌ای تاکید داشته است که پذیرش میانجی گری عراق در روابط تهران با سعودی و قاهره برگرفته از این رویکرد است. در ادامه رویکرد تعاملی منطقه‌ای ایران که پیش از این با سفر وزیر امور خارجه به روسیه، ترکیه و سوریه اجرایی شده بود، تهران امروز میزبان مهمترین نشست منطقه ای است که با هدف بررسی تحولات سوریه و کمک به حل بحران‌های این کشور و منطقه برگزار می‌شود. نشستی که البته با حضور وزیر امور خارجه سوریه نیز همراه است. در این چارچوب اردوغان و پوتین روسای جمهور ترکیه و روسیه به تهران سفر کرده تا در کنار جمهوری اسلامی مثلث حل بحران‌های منطقه را تشکیل دهند.
در همین چارچوب حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی در آستانه برگزاری هفتمین نشست سران روند آستانه در تهران گفت: نشست در شرایطی برگزار می‌شود که هدف مهم فرمت آستانه که کاهش تنش در مناطق درگیری در سوریه بود را بتوانیم تثبیت کنیم.
وی افزود: در جریان سفری که اخیرا به آنکارا و دمشق داشتم حامل پیام رئیس جمهور بودم که بتوانیم بحرانی که اکنون در حوزه امنیتی بین ترکیه و سوریه به وجود آمده را مدیریت کنیم. طرف ترک از احتمال وقوع عملیات نظامی تا عمق ۳۰ کیلومتری مرز سوریه صحبت می‌کند و ما تلاش کردیم از مسیر سیاسی این بحران و نگرانی امنیتی ترکیه برطرف شود.رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: طبعا در این شرایط حساس یکی از موضوعات در دستورکار این است که به جای توسل به جنگ و آوارگی بیشتر موج جدیدی از مردم سوریه بتوانیم از مسیر سیاسی به حل و فصل این موضوع هم کمک کنیم.وزیر خارجه بیان کرد: بازگشت آوارگان سوری به منازل و شهرهای خودشان، کمک به صلح و ثبات و امنیت در سوریه از جمله موضوعاتی است که در دستورکار این نشست سه جانبه قرار دارد.
در همین حال خبرگزاری فرانسه با اشاره به نشست مهم تهران میان روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه نوشت، این سه کشور قصد دارند در این نشست دیدگاههای خود را درباره سوریه هماهنگ کنند تا از تنش بیشتر در منطقه جلوگیری کنند.در این گزارش آمده است، درحالیکه جنگ در اوکراین ادامه دارد، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه فردا به تهران سفر می‌کند تا با همتایان ایرانی و ترکیه‌ای خود درباره بحران سوریه رایزنی کند.هر سه کشور در سوریه دارای منافع هستند؛ ایران و روسیه حامی دولت قانونی دمشق و ترکیه از مخالفان بشار اسد هستند.خبرگزاری فرانسه با این مقدمه افزود، نشست از این جهت اهمیت دارد که دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور در تدارک آغاز یک عملیات ویژه نظامی در مناطق شمالی سوریه است.دولت ایران که میزبان این نشست است پیش از این درباره هرگونه تنش زایی با آغاز این عملیات و افزایش بی ثباتی در سوریه هشدار داده است.براساس این گزارش، دیدار روز سه شنبه همچنین باعث خواهد شد که اردوغان اولین دیدار چهره به چهره خود را با رئیس جمهور روسیه از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی مسکو در اوکراین برگزار کند.«ولادیمیر سوتینکوف» یک تحلیلگر روس در این زمینه به خبرگزاری فرانسه گفته، نشست در تهران تصادفی نیست و برنامه ریزی شده است.
در همین حال نشریه «وال استریت ژورنال» در یادداشتی آورده است که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در سفر به غرب آسیا به‌دنبال انتقال این پیام است که جایگاه کشورش در سطح جهانی بابت جنگ اوکراین تغییری نکرده است.وال استریت ژورنال می‌افزاید: «آقای پوتین به دنبال تحکیم روابط با روسیه و ایران به‌عنوان یکی از دشمنان آمریکا است. کشوری که همانند روسیه هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفته و به یکی از شرکای تجاری و نظامی کلیدی مسکو تبدیل شده است. به گفته مقامات اطلاعاتی آمریکا، در ماه‌های ژوئن و جولای مقامات روسیه به ایران سفر کرده‌اند تا از پهپادهای تهاجمی ساخت این کشور بازدید کنند». با وجود طرح این ادعا از سوی آمریکا، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با همتای اوکراینی، ادعای واشنگتن را رد کرد.
لازم به ذکر است که ریاست جمهوری ترکیه خبر داد که رجب طیب اردوغان در سفر دو روزه خود به تهران قصد دارد دیدار دوجانبه‌ای نیز با رئیس جمهور روسیه داشته باشد.در همین حال این سفرها به توسعه روابط اقتصادی کشورهای مذکور با تهران منجر می‌شود چنانکه رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: با اجرای صحیح تفاهم‌نامه مالی و بانکی دو کشور با تسهیل تجارت آمارهای تجاری افزایش خواهد یافت.وی گفت: بر اساس آمار اعلام شده توسط نماینده بازرگانی فدراسیون روسیه در ایران، گردش مالی و تجاری بین روسیه و ایران برای سال ۲۰۲۱ با رشد ۸۱.۷ درصدی به ۴.۰۳۵ میلیارد دلار رسید. در این میان در واکنش به ادعای ضد ایرانی غرب نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش در پیامی توییتری تاکید کرد که عالی‌ترین مقام‌های ایران مدت‌ها پیش، به صراحت تولید سلاح هسته‌ای را رد کرده‌اند. همچنین سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه گفت که این کشور به همراه ایران به مرور معامله با ارز دلار را کنار خواهند گذاشت.او با بیان اینکه ایران دوست و شریک روسیه است، گفت: «در واقع ما برای روابط خود و برای آنها اهمیت زیادی قائل هستیم و باعث خوشحالی است که دو رئیس جمهور به طور دائم در تماس هستند.»
لازم به ذکر است حسین امیرعبداللهیان و مولود چاووش اوغلو وزرای خارجه ایران و ترکیه درباره نشست تهران تلفنی گفت‌وگو کردند. خبر دیگر انکه صادرات کشورمان به ترکیه در بهار امسال با سه میلیون و ۷۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار با رشد ۳۶۳ درصدی در وزن و ۱۹۲ درصدی در ارزش، نسبت به بهار سال قبل همراه بوده است.وی افزود: حدود ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۱.۴ میلیارد دلار بین ایران و ترکیه در سال ۱۴۰۰ تبادل شد که نسبت به سال ۱۳۹۹ با رشد ۷۳ درصدی در وزن و ۶۴ درصدی در ارزش همراه بوده است. از این میزان کالای تبادل شده ۱۵.۷ میلیون تن به ارزش ۶.۱ میلیارد دلار از ایران به ترکیه صادر شد و ۳.۷ میلیون تن کالا به ارزش ۵.۳ میلیارد دلار هم از ترکیه به کشورمان وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۴۰ درصد صادرات به ترکیه و ۲۰ درصد واردات از این کشور به ایران افزایش داشته است.وی با اشاره به جایگاه ترکیه در تجارت خارجی کشورمان گفت: ترکیه هم در واردات و هم در صادرات همواره در بین چهار شریک اول ایران بوده و در سال ۱۴۰۰ نیز ۱۲ درصد وزن و ۱۱ درصد ارزش کل تجارت کشورمان با دنیا مربوط به ترکیه بوده است.
در این میان دفتر ریاست جمهوری ترکیه از دیدار آتی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با همتای ایرانی خود در تهران و بررسی مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی خبر داد.
نکته قابل توجه آنکه خبرگزاری روسی اسپوتنیک خبر داد که قرار است وزیر خارجه سوریه، به تهران سفر کند.المقداد در حالی عازم تهران خواهد شد که قرار است ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه هم به تهران سفر کنند. در کنار برگزاری ۱۸ دور نشست در چارچوب روند آستانه، تاکنون ۶ نشست سران ضامن آستانه نیز از سال ۱۳۹۶ در روسیه، ایران و ترکیه برگزار شده است. به طور معمول در بیانیه های پایانی نشست های آستانه بر لزوم حفظ حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه و ادامه روند آتش بس، تدوین قانون اساسی جدید سوریه و ادامه فعالیت کمیته ها در این زمینه، زمینه سازی برای انتقال آوارگان این کشور تاکید دارند و پیش بینی می شود که در بیانیه پایانی نشست هفتم سران این موارد مجددا مورد تاکید قرار بگیرد.
کد مطلب: 123260
 
Share/Save/Bookmark