میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۲۶
 
 
زنگ آغاز لیگ برتر والیبال به صدا در می‎آید
جام ۲۵
جام ۲۵
 

بیست و پنجمین دوره مسابقات والیبال لیگ برتر باشگاه‎های کشور در حالی از امروز آغاز می‎شود که ۱۴ تیم شرکت کننده در این رقابت‎ها نسبت به سال گذشته دستخوش تغییرات زیادی شده‏اند.
فصل جدید مسابقات والیبال لیگ برتر باشگاه‏های کشور با دو تیم کمتر از سال گذشته و مجموع ۱۴ تیم برگزار می‏شود. بر خلاف سال گذشته که این رقابت‏ها در دو گروه آغاز شد، امسال تیم‏های شرکت کننده دیدارهای خود را در قالب یک گروه و به صورت دوره‏ای دنبال خواهند کرد.
از مجموع ۱۴ تیم شرکت کننده در بیست و پنجمین دوره مسابقات والیبال لیگ برتر باشگاه‏های کشور، گیتی‏پسند نوپاترین تیم است که در نخستین سال تولد سهمیه حضور در این رقابت‏ها را به دست آورد. مناطق نفت خیز جنوب و شهرداری تبریز نیز با قهرمانی و نایب قهرمانی در فصل گذشته رقابت‏های لیگ دسته اول، مجوز لیگ برتر را کسب کردند. سایر تیم‌ها هم از لیگ برتری‌های سال گذشته هستند که البته با تغییرات زیاد در کادر فنی یا ترکیب بازیکنان، آماده شرکت در رقابت‏های امسال شده‏اند. 

پیکان؛ همچنان خطرناک 
پیکان که در ادوار گذشته رقابت‎های والیبال لیگ برتر باشگاه‏های کشور بیشتر از دیگر تیم‏ها صاحب عنوان قهرمانی شد و حتی طی ۶ دوره گذشته به صورت متوالی به این عنوان دست یافت امسال هم به عنوان مدافع قهرمانی در مسابقات لیگ برتر شرکت می‎کند اما با شرایطی کاملا متفاوت نسبت به همیشه؛ این تیم مدتی که به خاطر مسائل مالی در خطر انحلال قرار گرفت در نهایت با بودجه‎ای کمتر از همیشه حضورش را در مسابقات اعلام کرد که نتیجه آن هم از دست دادن بازیکنانی مانند امیر حسینی، محمد موسوی عراقی، مجتبی شبان و مهدی بازارگرد بود. با این حال پیکان با داشتن نفراتی چون آرش کشاورزی، علی حسینی، محسن عندلیب، پرویز پزشکی، فرهاد سال افزون و پیشینه‎ای با اعتبار امسال هم در ردیف تیم‏های مدعی قرار دارد و تیمی خطرناک برای حریفانش به حساب می‎آید. پیمان اکبری همچون سال گذشته سرمربی پیکان است. 

سایپا؛ به دنبال شکستن طلسم
سایپا که سال ۱۳۸۲ حضور در مسابقات والیبال لیگ برتر را آغاز کرد تاکنون به عنوانی بهتر از نایب قهرمانی دست پیدا نکرده که البته این عنوان را پنج بار به خود اختصاص داده است. بی شک این تیم امسال به دنبال این هدف است تا پس از چهار دوره متوالی حضور در فینال طلسم قهرمانی را بشکند و برای نخستین‎بار قهرمان شود. مهدی مهدوی، آرش کمالوند، سامان فائزی، وحید والی و دو بازیکن بلغارستانی از جمله امیدهای فرهاد نفرزاده برای قهرمان شدن هستند. 

کاله، پرانرژی‎تر از همیشه
تیم کاله که سال گذشته به عنوان سومی بسنده کرد برای شرکت در لیگ برتر ۹۰ ، نفراتی مانند مهران زارع، علی سجادی و عظیم جزیده را از دست داد اما در مقابل با ترکیبی از بازیکانی همچون سعید معروف، علیرضا نادی، حمزه زرینی، عادل غلامی، آرش صادقیانی و شهرام محمودی آماده رویارویی با حریفانش شده است. بهروز عطایی مدعی است با داشتن این بازیکنان و کار گروهی آنها همه تیم‏ها دیداری خطرناک برابر کاله خواهند داشت. 

گیتی‎پسند؛ نوپا اما مدعی
جدیدترین تیم شرکت کننده در فصل جدید مسابقات والیبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور گیتی‏پسند است که بلافاصله پس از تولدش لیگ برتری شد. به خدمت گرفتن بازیکنانی مانند امیر حسینی، محمد موسوی عراقی، جواد محمدی‏نژاد، حامد رضایی، فرهاد ظریف، مهدی بازارگرد، مجتبی شبان و محمد ترکاشوند که دوباره تصمیم به بازی گرفته است، کافی است تا گیتی‎پسند هنوز از راه نرسیده خود را به عنوان یک مدعی و چه بسا جدی‎ترین آنها معرفی کند. مصطفی کارخانه که بارها با پیکان و صنام قهرمان لیگ والیبال ایران شد امسال هم قهرمانی با گیتی‎پسند را دور از دسترس خود نمی‏بیند. 

ارومیه؛ مثل همیشه
نمایندگان ارومیه جزو آن دسته از تیم‌هایی هستند که همیشه و در هر شرایطی در لیگ برتر والیبال روی آنها حساب می‌شود هرچند که ممکن است در نهایت عنوان درخور توجهی به دست نیاورند. مانند ارومیه که سال گذشته با وجود داشتن نفراتی مانند حامد رضایی، عبدالرضا علیزاده، پرویز پزشکی، جواد محمدی‌نژاد و آرش صادقیانی در نهایت هفتم شد. امسال این بازیکنان از ارومیه که با نام شهرداری ارومیه در لیگ برتر شرکت می‌کند، جدا شده‌اند اما در مقابل نفراتی مانند علیرضا بهبودی، احسن الله شیرکوند و سعید مصطفی‎وند به ترکیب این تیم اضافه شده‎اند که امیدهای ابراهیم وطن‎پرست برای نتیجه‎گیری به حساب می‏آیند. 

باریج اسانس؛ دگرگون اما مصمم
باریج اسانس کاشان سال گذشته در نخستین حضورش در رقابت‎های والیبال لیگ برتر به رکوردی جالب دست یافت که طی آن مقابل همه تیم‏های شرکت کننده در این رقابت‏ها حتی پیکان، داماش، سایپا و کاله پیروز شد و در نهایت هم در رده چهارم لیگ برتر قرار گرفت. ترکیب این تیم امسال با جدا شدن نفراتی با تجربه مانند علیرضا بهبودی، سعید مصطفی وند، دانشور و حسنی و جایگزین نشدن آنها کاملا دگرگون و جوان شد با این حال سرمربی این تیم بازهم به دنبال شگفتی سازی در لیگ برتر است. میرمصطفی شجاعی به مهر گفته است: "اگر جوانی نکنیم و با پختگی کار کنیم امسال هم می‏توانیم نتایج خیره کننده‎ای داشته باشیم و شگفتی‏ساز شویم". 

هاوش گنبد؛ کاملا جدید
گنبد با وجود پیشینه‎ای که در والیبال دارد طی سال گذشته نمایندگانی متزلزل در لیگ برتر داشته است حتی سال گذشته که عملکرد دور از انتظار گنبدی‏ها که خطر سقوط را به تیم‎شان وارد کرد، منجر به تغییرات سرمربی آنها شد اما امسال نماینده گنبد با یک تغییر کلی که در برگیرنده نام، ترکیب بازیکنان و سرمربی بود آماده حضور در لیگ برتر شده تا شاید عملکردی از سطح واقعی والیبال گنبد نمایش داده شود. بای محمد دوجی برای آنکه با هاوش نتیجه بگیرد علاوه بر بازیکنان بومی و غیربومی دو یار خارجی هم به خدمت گرفته است.
کرمان؛ بی تجربه اما با انگیزه
کرمان با وجودیکه جزو تیم های معمولا حاضر در رقابت‏های لیگ برتر است، امسال به خاطر کاهش ۳۵ درصدی بودجه بازیکنانی را به خدمت گرفته که تجربه زیادی از حضور در لیگ برتر ندارد. به غیر از هادی پناهی، عارف باقرزاده، علیرضا نصر و شهاب احمدی که به صورت ثابت یا ذخیره در لیگ برتر شرکت داشته‏اند، سایر بازیکنان این تیم برای نخستین بار حضور در لیگ برتر را تجربه خواهند کرد اما همه آنها مصمم و با انگیزه هستند. شاید ناصر شهنازی با اتکا به همین ویژگی بازیکنانش بتواند امسال جایگاه تیمش را از رده ششمی ارتقا دهد. 

مشهدالرضا؛ بدون مشکل مالی
نمانیده خراسان رضوی سال گذشته در میانه راه رقابت‎های لیگ برتر به دلیل مشکلات مالی مجبور به کناره‏گیری از مسابقات شد اما این تیم امسال با داشتن حامی مالی برای نخستین بار بدون مشکلات مالی آماده حضور در مسابقات لیگ برتر شده است. البته زمان در نظر گرفته شده برای جبار قوچان‏نژاد در حدی نبود که این مربی بتواند گزینه‏های موردنظرش را جذب کرده و به اندازه کافی هم اردوی تمرینی برگزار کند اما با همه اینها نماینده خراسان رضوی به دنبال آبروداری در والیبال است. 

نوین کشاورز؛ بازی برای ارتقا
نوین کشاورز همان تیم بانک کشاورزی سال گذشته است که با وجود داشتن نفراتی مانند میکائیل تاجر، علی مباشری، رحمان رئوفی و رحمان محمدی راد در رده ای بهتر از دوازدهمی قرار نگرفت اما مسعود آرمات که همچون سال گذشته هدایت این تیم را برعهده دارد امسال بدون این بازیکنان بتواند به رده‏ای بهتر ارتقا یابد. رضا نائینی، توحید حسینی و بهمن جهان دیده از جمله امیدهای سرمربی نوین کشاورز برای نتیجه گیری بهتر هستند. 

پیشگامان کویر یزد؛ مدعی در شکست بزرگان
این تیم یزدی همچون خیلی از تیم‎های لیگ برتری با ترکیبی متفاوت از سال گذشته برای حضور در فصل جدید رقابت‏های لیگ برتر آماده شده است. یزدی‏ها از معدود تیم‏هایی بودند که دوران آماده‏سازی خود را با برگزاری اردوی برون مرزی سپری کردند. بازیکنان این تیم همگی جوان و پرانرژی هستند اما به هر حال هیچ یک ملی‏پوش نیستند با این حال سرمربی یزدی‏ها با اطمینان می‏گوید که امید زیادی به پیروزی تیمش دارد. حتی او در مورد دیدار هفته نخست برابر گیتی‏پسند که بازیکنان بزرگ زیادی را در اختیار دارد به مهر گفت که با دست پر این بازی را تمام می‏کنیم. عباسعلی میرحسینی سرمربی پیشگامان کویر یزد است. 

آلومینیوم المهدی بندرعباس؛ متکی به اولین تجربه لیگ برتری
آلومینیوم المهدی بندرعباس که سال گذشته به واسطه نایب قهرمانی در لیگ دسته اول ۸۸ در مسابقات امسال لیگ برتر شرکت کرد، امسال برای دومین بار متوالی حضور در این رقابت‌ها را تجربه خواهد کرد. تجربه بدست آمده در لیگ ۸۹ تکیه گاه خوبی برای نتیجه گیری بهتر آلومینیوم المهدی در مسابقات امسال است. هرچند که بخش زیادی از ترکیب این تیم تغییر کرده است اما ماندگاری فرهاد اعرابی در راس تیم برای انتقال همین تجربه‌ها به جا بود.
 
مناطق نفت خیز و شهرداری تبریز؛ تازه واردها
قهرمان و نایب قهرمان فصل گذشته رقابت های لیگ دسته اول تازه واردهای لیگ برتر امسال خواهند بود. مناطق نفت خیز جنوب و شهرداری تبریز دو تیمی هستند که به واسطه کسب این دو عنوان در لیگ برتر ۹۰ شرکت خواهند کرد. جنوبی‌ها با هدایت رضا ابراهیمی که مربی تیم ملی والیبال نیز هست و تبریزی‌ها با هدایت قاسم تاجری به دنبال ماندگاری در لیگ برتر هستند.
بیست و پنجمین دوره مسابقات والیبال لیگ برتر باشگاه های کشور با حضور این ۱۴ تیم از امروز آغاز خواهد شد. در هفته نخست این رقابت‌ها هفت بازی در هفت شهر برگزار می شود.

کد مطلب: 68846
 
Share/Save/Bookmark