میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۲۲
 
 
رویای یک متجاوز
رژیم صهیونیستی دوشنبه شب از سمت جولان اشغالی سوریه، برخی نقاط جنوب دمشق را...
رژیم صهیونیستی دوشنبه شب از سمت جولان اشغالی سوریه، برخی نقاط جنوب دمشق را هدف حمله هوایی قرار داد. پدافند هوایی سوریه با موشک‌های متجاوز مقابله کرده و اکثر آنها را ساقط کرد. هر چند که تجاوز رژیم صهیونیستی به حریم سوریه در سالهای اخیر به امری تکراری مبدل شده است و هر از چند گاهی این رویکرد را به بهانه‌های مختلف صورت داده است اما اقدام اخیر آنها از چند منظر قابل توجه است.
نخست همزمان این تجاوز با بحران شدید داخلی برای سران رژیم صهیونیستی است چنانکه کنست صحنه درگیری میان موافقان و مخالفان سرنگونی کابینه بنت نخست وزیر این رژیم بوده است. تجاوز به سوریه را می‌توان بخشی از فرافکنی سران این رژیم برای انحراف افکار عمومی از این وضعیت و نیز جلب رضایت افراطیون برای حمایت از بنت ارزیابی نمود.
دوم آنکه سران رژیم صهیونیستی از مشکلات داخلی سران آمریکا و وضعیت بحرانی دموکرات‌ها برای انتخابات میان دوره‌ای کنگره آگاهند لذا برآنند تا از این فرصت برای باج گیری سنگین از واشنگتن بهره گیرند. ایفای نقش محوری رژیم صهیونیستی در قبال ایران طی روزهای اخیر بگونه‌ای که از یک سو بنت ادعای دست یابی به اسناد نفوذ ایران در آژانس را مطرح و از سوی دیگر گروسی مدیر کل آژانس به تل آویو سفر و پس از آن ادعای سه گانه ساختگی علیه ایران را مطرح نمود تا آمریکا گامی عملی برای اجرای خواست صهیونیست‌ها مبنی بر صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام بردارد.
در همین حال اخیرا رژیم صهیونیستی تجاوزاتی به حریم نفت و گاز لبنان داشته است که با حمایت آمریکا صورت گرفته است. نکته دیگر آن است که صهیونیست‌ها در روزهای گذشته در بعد رسانه‌ای اخبار و گزارش‌های متعددی در باب رویکرد عربستان به سازش رسمی با این رژیم مطرح کرده‌اند که نقطه قوتی برای بنت در آستانه سقوط ارزیابی می‌شود. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که تجاوز اخیر صهیونیست‌ها به سوریه برگرفته از سکوت و باج دهی‌های بایدن به این رژیم است در حالی که همزمان در رویکردی هماهنگ برآنند تا چنان القا سازند که در صورت صادر نشدن قطعنامه در شورای حکام علیه ایران گزینه نظامی را اجرا خواهند کرد تا با این تصور خیالی، اعضای شورا را به پذیرش قطعنامه مذکور وادار سازند.
به هر تقدیر بر اساس آنچه ذکر شد می‌توان گفت که تجاوز به سوریه بخشی از پازل بنت برای فرار از سقوط می‌باشد در حالی که سران آمریکا نیز برآنند تا با سکوت و همراهی با این تحرکات حمایت لابی صهیونیستی در انتخابات میان دوره‌ای کنگره را کسب نمایند. رویکردی که نتیجه آن گستاخی بیشتر صهیونیست‌ها علیه امنیت منطقه است که سندی بر رویکرد منفعت طلبانه سران آمریکاست که برای منافع شخصی خویش جهانی را قربانی می‌سازند.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 122829
 
Share/Save/Bookmark