میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۰
 
 
واشنگتن به دنبال شیوع بیماری‌های خطرناک است
«آبله میمون» جنگ بیولوژیک آمریکا علیه جهان
«آبله میمون» جنگ بیولوژیک آمریکا علیه جهان
 
وزارت دفاع روسیه ضمن هشدار درباره طراحی آمریکا برای بیماری‌های بیولوژیک در اوکراین، خواستار تحقیق درباره فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا در نیجریه و شیوع آبله میمون از این کشور شد.
وزارت دفاع روسیه خواستار تحقیق درباره فعالیت ۴ آزمایشگاه بیولوژیکی در نیجریه که معتقد است آبله میمون از آنجا شروع شده، است.«الیگور کریلوف» فرمانده نیروهای حمایت از حملات شیمیایی و بیولوژیکی وابسته به نیروهای مسلح روسیه گفت: «بر اساس گزارش منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی، سویه غرب آفریقای آبله میمون از نیجریه شروع شده، جایی که آمریکا زیرساخت‌های بیولوژیکی در آنجا دارد».بر اساس گزارش‌های منتشر شده، دست‌کم چهار آزمایشگاه بیولوژیکی وابسته به واشنگتن در نیجریه وجود دارد.این مقام روس از سازمان جهانی بهداشت خواست تا به تحقیق درباره فعالیت آزمایشگاه‌هایی که آمریکا در ابوجا، وزاریا و ولاگوس نیجریه دارد پرداخته و نتایج آن را به اطلاع جامعه جهانی برساند. مواردی از بیماری مربوط به آبله میمون قبلاً فقط در میان افرادی که به آفریقای مرکزی و غربی سفر کرده‌اند، دیده شده است. اما طی هفته گذشته کشورهای انگلیس، اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، آمریکا، سوئد و کانادا مواردی از ابتلا به این بیماری را گزارش کردند که بیش‌تر در مردان جوانی است که به آفریقا سفر نداشتند.وزارت دفاع روسیه خبر داد که آمریکا در حال کار بر روی ۱۰ پروژه در اوکراین جهت شیوع بیماری‌های خطرناک است.این مقام مسئول گفت: «به یادداشت تهیه شده توسط دفتر وزیر دفاع ایالات متحده در مورد پروژه UP-۲ برای بررسی عوامل بیماری‌زا و خطرناک در اوکراین توجه کنید. در این سند آمده است که وظیفه اصلی این پروژه جمع‌آوری اطلاعات در مورد ساختار مولکولی پاتوژن‌های شیوع یافته در اوکراین و ارسال نمونه‌ها به آمریکا است».کریلوف همچنین گفت که گزارش‌های مشابهی به عنوان بخشی از پروژه UP-۱ با هدف مطالعه ریکتزیا (گونه‌ای باکتری) و سایر بیماری‌هایی که توسط بندپایان شیوع پیدا می‌کند، تهیه شده است.
به گفته وی، یک پروژه نیز با نام UP-۴ در مقیاس بزرگ در اوکراین برای بررسی امکان انتشار عفونت از طریق پرندگان مهاجر اجرا شده است. کریلوف گفت: «اسناد دریافتی نشان می‌دهد که فقط برای دوره نوامبر ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۰، ۹۹۱ نمونه بیولوژیکی جمع آوری شده است.»وی همچنین خاطرنشان کرد که در مجموع، روسیه اطلاعاتی در مورد اجرای ده پروژه از این قبیل (UP-۳، UP-۶ UP-۸ و UP-۱۰) از سوی آمریکا دارد، در این پروژه‌ها بر روی عوامل بیماری‌زای خطرناک که شیوع آن‌ها تأثیرات اقتصادی دارد از جمله تب کریمه کنگو، تب شالیزار، التهاب مغزی منتقله از کنه و تب خوکی آفریقایی کار می‌شود.وزارت دفاع روسیه همچنین تایید کرد که آزمایشگاه‌های بیولوژیکی اوکراین با شبکه‌ای تحت کنترل پنتاگون برای کنترل جهانی شیوع بیماری‌های عفونی مرتبط هستند.
خبر دیگر از جنگ اوکراین آنکه رومانو پرودی، نخست‌وزیر دو دوره ایتالیا و رئیس پیشین کمیسیون اروپا در یک گفت‌و‌گو درباره تبعات سنگین تحریم روسیه بر اقتصاد ایتالیا و آلمان هشدار داد.در این میان سفارت روسیه در واشنگتن، تحریمهای آمریکا و اقمارش علیه روسیه را عامل اصلی تشدید بحران غذایی جهان خواند.«آناتولی آنتونوف» سفیر مسکو در واشنگتن تاکید کرد که بحران غذایی که طی سالهای گذشته آشکار شده به خاطر تحریمهای آمریکا و اقمارش علیه روسیه بدتر شده است. سفارت روسیه در بیانیه‌ای در این زمینه گفت، این بحران به دلیل اعمال تحریم‌های غیرقانونی توسط واشنگتن و دولتهای اقماری آن آن علیه روسیه تشدید شده است.روسیه و اوکراین مجموعا نزدیک به یک سوم عرضه جهانی گندم را تشکیل می‌دهند. اوکراین همچنین صادرکننده عمده ذرت، جو، روغن آفتابگردان و روغن کلزا است. روسیه و بلاروس نیز بیش از ۴۰ درصد از صادرات جهانی پتاس مواد مغذی محصول را تشکیل می‌دهند.وزارت دفاع روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان عملیات روز گذشته ارتش این کشور، ۱۸ هواپیمای بدون سرنشین اوکراین سرنگون شد و ۲۶۰ ملی‌گرای اوکراینی کشته شدند. همچنین وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور یک فروند موشک کروز فراصوت «زیرکان» را با موفقیت از دریای بارنتز به سوی هدفی با فاصله تقریباً ۱۰۰۰ کیلومتری در دریای سفید شلیک کرده است.
در این میان هم دبیر آژانس شبکه گاز فدرال آلمان گفت: در صورتی که واردات گاز از روسیه کاهش یابد و یا متوقف شود، میزان گاز ذخیره شده کافی نخواهد بود.مقامات آلمان به شهروندان خود هشدار دادند که این کشور در صورت کاهش واردات گاز از روسیه یا قطع کامل گاز وارداتی از روسیه، با کمبود شدید گاز مواجه خواهند شد با توجه به این که مخزن‌ها و ذخیره سازی‌ها به اندازه کافی نیست.
در این میان رزمایش بزرگ ۱۵ عضو ناتو در ۵ ژوئن به رهبری ارتش آمریکا در حوزه دریای بالتیک برگزار می‌شود. گفته شده هدف این رزمایش در نوع خود بی‌نظیر، "آموزش در راستای تقویت توان واکنش مشترک" است.
با توجه به حمله نظامی روسیه به اوکراین، پنجم ژوئن (۱۵ خرداد) یک رزمایش بزرگ چندملیتی به رهبری آمریکا در حوزه دریای بالتیک برگزار می‌شود.جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این رابطه گفت، در تمرینات سالانه با عنوان "Baltops ۲۲" در کنار ۱۴ کشور عضو ناتو، دو کشور شریک، سوئد و فنلاند، نیز شرکت خواهند داشت.سوئد امسال میزبان این رزمایش دریایی است که از ۵ تا ۱۷ ژوئن (۱۵ تا ۲۷ خرداد) برگزار می‌شود. به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین، دو کشور سوئد و فنلاند تصمیم گرفته‌اند به پیمان نظامی-امنیتی ناتو بپیوندند.این رزمایش از سال ۱۹۷۲ هر ساله در حوزه دریای بالتیک برگزار می‌شود.سخنگوی پنتاگون گفت در رزمایش "Baltops ۲۲" ، حدود ۴۵ واحد دریایی، ۷۵ فروند هواپیما و حدود ۷هزار سرباز شرکت خواهند داشت. او افزود، این رزمایش " امکان آموزش بی‌نظیر در راستای تقویت توان واکنش مشترک" را فراهم می‌کند که برای امنیت در حوزه دریای بالتیک از اهمیت تعیین‌کننده‌ای برخوردار است.
کد مطلب: 122720
 
Share/Save/Bookmark