میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۸
 
 
آغاز دور جدید مذاکرات جمهوری اسلامی و گروه ۱+۴ تنها برای لغو تحریم‌ها
چینش میز وین با شروط ایران
چینش میز وین با شروط ایران
 
مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ این هفته در حالی در وین آغاز می شود که از یک سو امیرعبداللهیان خطاب به بورل با بیان اینکه با حسن نیت و جدیت در مذاکرات وین حضور می یابیم و خواهان توافق خوب و قابل راستی آزمایی هستیم، گفت: غرب باید با رویکرد جدید و سازنده به وین بیاید و از سوی دیگر معاون سیاسی وزیر امور خارجه نیز لغو تحریم‌ها را شرط به نتیجه رسیدن مذاکرات عنوان کرد.
این روها طرف‌های برجامی و البته آمریکا در حالی با محوریت برگزاری نشست این هفته میان ایران و ۱+۴ به موضوع برجام می‌پردازند که جمهوری اسلامی نیز شروط خویش برای برگزاری و البته به نتیجه رسیدن این مذاکرات را مطرح و خواستار رویکرد منطقی طرف‌های مقابل در قبال مذاکرات شده است. در همین چارچوب حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز و در آستانه مذاکرات وین بین ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) برای رفع تحریم های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا تلفنی گفتگو کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی تاکید کرد: اگر طرف های مقابل آماده بازگشت به تعهدات کامل خود و رفع تحریم ها باشند، دستیابی به یک توافق خوب و حتی فوری امکان پذیر است.گفتنی است روز دوشنبه هستم آذر ماه مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین برای رفع تحریم های آمریکا علیه ملت ایران برگزار می شود و علی باقری معاون سیاسی وزیر خارجه ایران ریاست هیأت ایرانی را عهده دار است.امیرعبداللهیان در این گفتگوی تلفنی تاکید کرد: علیرغم عهد شکنی آمریکا و سه کشور اروپایی در برجام ، ما با حسن نیت و جدیت در مذاکرات وین حضور می یابیم و خواهان توافق خوب و قابل راستی آزمایی هستیم. وی افزود: بازگشت به برجام در عمل باید به معنی پایبندی به تمام مفاد و محتوای آن باشد. امیرعبداللهیان‌ تاکید کرد: باید تضمین جدی و کافی وجود داشته باشد که آمریکایی که به آن اعتمادی وجود ندارد، دوباره از برجام خارج نخواهد شد.وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به رفتار متناقض آمریکایی ها و عدم تطابق حرف و عمل آنها گفت: کاخ سفید همزمان با اعلام آمادگی برای بازگشت به برجام، در هفته های اخیر طی دو مرحله اشخاص و شرکت های ایرانی را تحریم کرد، لذا باید در عمل، همگان شاهد اراده و اقدام جدی برای لغو کامل تحریم ها باشند.
امیرعبداللهیان اظهار داشت: غرب باید با رویکرد جدید و سازنده به وین بیاید.«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفتگوی تلفنی با اشاره به تماس های خود با تمامی طرف ها به عنوان مسئول هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام گفت: در مذاکرات وین بحث های فشرده و مفصلی بویژه بر روی موضوعات معوق و رفع تحریم ها باید انجام بگیرد و احتمال اینکه همه بتوانند به شکل اصلی برجام بازگردند، وجود دارد.جوزپ بورل با اشاره به تعهدات آمریکا گفت : تنها راه برداشتن تحریم ها احیای برجام است که از این طریق هم ایران به حقوق خود میرسد و هم جامعه بین الملل از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران اطمینان پیدا می‌کنند.
از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه تمامی تحریم های آمریکا باید به صورت یک جا، موثر و قابل راستی آزمایی و همراه با تضمین های عینی برداشته شود، گفت که همه تمرکز ایران و ۱+۴،در مذاکرات وین بر رفع این تحریم هاست.سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تمامی تحریم های آمریکا باید به صورت یک جا، موثر و قابل راستی آزمایی و همراه با تضمین های عینی برداشته شود. از سوی دیگر نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از برگزاری نشست‌های غیررسمی اعضای برجام در قالب‌های مختلف در وین در روزهای شنبه و یکشنبه پیش از مذاکرات روز دوشنبه خبر داد.نماینده چین در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین نیز تصریح کرد که ایالات متحده به عنوان طرفی که به طور یکجانبه از برجام خارج شد، باید نخستین گام را با لغو کلیه تحریم‌های ناسازگار با برجام بردارد.
در این میان معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با تأکید بر تداوم سیاست فشار حداکثری از سوی دولت جدید آمریکا گفت، لغو تحریم‌ها شرط موفقیت مذاکرات هسته‌ای پیش‌‌‌رو خواهد بود.«علی باقری کنی» تأکید کرد مذاکرات هسته‌ای در وین در صورتی نتیجه‌بخش خواهد بود که تمام تحریم‌های آمریکا لغو شوند.باقری در مصاحبه با روزنامه «ایندیپندنت» گفت: «لغو تمام تحریم‌های مربوط به برجام از جمله تحریم‌های اعمال شده ذیل چارچوب کمپین "فشار حداکثری"، شرط لازم برای موفقیت مذاکرات است».
باقری همچنین تأکید کرد: «متأسفانه، سیاست شکست‌خورده دنبال کردن کمپین فشار حداکثری که در دولت ترامپ شروع شد، همچنان در دستورکار دولت بایدن است».او در ادامه گفت: «رئیس جمهور بایدن باید به‌منظور خلاص کردن خود از آنچه ما به‌عنوان سردرگمی سیاسی و دنبال کردن سیاست‌های شکست‌خورده و غیر انسانی دولت ترامپ می‌بینیم، تحریم‌ها را لغو کند». از سوی دیگر وزبر خارجه مالزی در گفتگوی تلفنی با امیرعبداللهیان داشتن فناوری هسته ای را حق ایران خواند و ابراز امیدواری کرد که نتیجه مذاکرات هفته آینده در وین موفقیت آمیز باشد.
در نقطه مقابل گانتز وزیر جنگ رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه خواستار آن شده که تل‌آویو شریکانش را در خصوص ایران تحت تأثیر قرار دهد.به نوشته هاآرتص، بنی گانتز گفت اسرائیل باید در خصوص برنامه هسته‌ای ایران با ایالات متحده همکاری کند. این در حالی است که نفتالی بنت، نخست‌وزیر این رژیم سه‌شنبه گفته بود اسرائیل به هیچ توافق آتی در خصوص برنامه هسته‌ای با ایران پایبند نخواهد بود.روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در سرمقاله خود با اشاره به مواضع تند و لفاظی‌های اخیر صهیونیست‌ها علیه ایران نوشت که راهبرد رژیم صهیونیستی علیه ایران به ائتلاف تل‌آویو با واشنگتن خدشه وارد خواهد کرد.
کد مطلب: 120623
 
Share/Save/Bookmark