میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۶
 
 
پایگاه نظامی آمریکا در سوریه هدف حمله موشکی و پهپادی قرار گرفت
"التنف" کابوس جدید واشنگتن
"التنف" کابوس جدید واشنگتن
 
در حالی «بیل اربن»، سخنگوی سازمان تروریستی «سنت‌کام» جزئیات تازه‌ای درباره حمله به پایگاه «التنف» در جنوب شرق سوریه ارائه کرد که شواهد امر بیانگر آن است که پایگاه التنف به کابوسی جدید برای آمریکا مبدل شده است که نشان می‌دهد این کشور گزینه‌ای جز خروج از سوریه ندارد.
اربن در بیانیه‌ای مدعی شد که این پایگاه مورد حمله «عامدانه و هماهنگ» قرار گرفته اما هیچ فرد آمریکایی بر اثر آن کشته یا مجروح نشده‌.اربن با وجود این گفت که آمریکا در حال بررسی احتمال زخمی شدن نیروهای شریکش در حمله مذکور است.وی تصریح کرد: «بر اساس گزارش‌های اولیه در این حمله هم از هواگردهای بدون سرنشین و هم از آتش غیرمستقیم استفاده شده است.»
در این بیانیه تصریح شده است: «ما حق ذاتی دفاع از خودمان را محفوظ می‌دانیم و به این حمله در زمان و مکان مطلوب خودمان پاسخ خواهیم داد.»شامگاه چهارشنبه بود که رسانه‌های عربی از شنیده شدن صدای انفجار در پایگاه التنف و وقوع حمله هوایی به محل استقرار نظامیان آمریکایی خبر دادند.این گزارش در حالی منتشر شده است که پایگاه‌های آمریکا در میدان‌ نفتی «العمر» و میدان گازی کنیکوی استان دیرالزور در ماه‌های گذشته چند بار هدف حملات راکتی قرار گرفتند.آمریکا در چند نقطه از منطقه «الجزیره» سوریه به‌ویژه در میدان‌های نفتی و گازی این کشور با هدف سرقت و قاچاق منابع پایگاه ایجاد کرده است.
واشنگتن با پشتیبانی شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) ماهانه منابع استخراج‌شده از میدان‌های مذکور را به پایگاه‌های خود در کشورهای مجاور قاچاق می‌کند.در این میان «مارکو روبیو» نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در آمریکا با بیان ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران حمله به پایگاه آمریکایی «التنف» را به تازه‌ترین موضوع برای نزاع‌های حزبی تبدیل کرد. روبیو که از منتقدان سیاست خارجی «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا است در حساب کاربری‌اش در توییتر مدعی شده ایران در حمله به پایگاه «التنف»در سوریه نقش داشته است.
در این میان اما با آنکه سوریه بارها اعلام کرده حضور ترکیه در این کشور «اشغالگری» است و ترکیه باید سوریه را ترک کند، آنکارا بار دیگر تجهیزات نظامی و لجستیک وارد ادلب کرد.رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی خصمانه، تهدید کرد که در صورت لازم علیه دولت سوریه از سلاح‌های سنگین استفاده خواهد کرد.
اردوغان پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در هنگام بازگشت از تور آفریقایی جملات بسیار تندی علیه دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه اتخاذ کرد و گفت در صورت لزوم ترکیه علیه اقدامات دولت دمشق از سلاح‌های سنگین استفاده خواهد کرد.
در این میان یک مقام وزارت خارجه سوریه ضمن درخواست از شورای امنیت برای اتخاذ اقدامات بازدارنده علیه کشورهای حامی تروریسم تاکید کرد که دمشق دست از مبارزه با تروریسم تا بازگشت کامل امنیت و ثبات به سوریه برنمی‌دارد. وزارت خارجه سوریه تاکید کرد، بمب‌گذاری تروریستی که اتوبوس نظامیان را در دمشق هدف قرار داد، در چارچوب تلاش‌های مداوم گروه‌های تروریستی و حامیان آنها برای افزایش روحیه خود به ویژه در ادلب صورت می‌گیرد.وی افزود:دولت سوریه تاکید می‌کند که چنین اقدامات تروریستی، این کشور را از ادامه وظیفه خود برای مبارزه با تروریسم و تلاش برای بازگرداندن امنیت و ثبات به سوریه و مردم آن باز نمی‌دارد.
لازم به ذکر است «التنف» پایگاه نظامی اشغالگران آمریکایی در جنوب‌شرق سوریه است و این منطقه صحرایی در استان حمص است که گروه‌های تروریستی و گروه‌های مسلح بر آن مسلط شدند. این پایگاه در غرب عراق و ۲۲کیلومتری آن واقع شده است و از مرز سوریه با اردن هم ۲۲ کیلومتر فاصله دارد و در ۲۴۷کیلومتری گذرگاه «الولید» در مثلث مرزی سوریه ـ اردن و عراق در جاده بسیار راهبردی بغداد به دمشق است.نیروهای ویژه آمریکا در آن هستند. آن‌گونه که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد، حدود ۴۰۰ نظامی آمریکایی در سوریه می‌مانند که نیمی از آنها در مناطق تحت کنترل «قسد» و نیمی دیگر در پایگاه التنف هستند.

پایگاه التنف مقر اصلی آموزش گروه‌های مسلح، محل تمرکز نفوذ آمریکا در نزدیکی اراضی نفتی سوریه، پناهگاه عناصر فراری از ارتش برای بازپروری و فرستادن مجدد آنها به میادین جنگ به‌نفع آمریکاست.
این گروه‌ها قبلاً نام به ‌اصطلاح «الجیش الحر» را بر خود گذاشته بودندو امروز نام «مغاویر الثوره» را یدک می‌کشند. همچنین گروه‌ههایی موسوم به«اسود الشرقیه»، «قوات احمد العبدو» و «قسد» هم از دیگر گروه‌های وابسته و مزدور آمریکایی‌ها به‌شمار می‌روند.پایگاه التنف نقش اصلی در جنگ جهانی علیه سوریه ایفا کرده است و همچنان حملات به ارتش سوریه و متحدانش در اراضی سوریه از آنجا سازماندهی می‌شود.
کد مطلب: 120128
 
Share/Save/Bookmark