میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
جایگزین خاورمیانه جدید
در سال ۲۰۰۳ بود که رایس وزیر امور خارجه وقت آمریکا از طرح خاورمیانه جدید سخن گفت...
در سال ۲۰۰۳ بود که رایس وزیر امور خارجه وقت آمریکا از طرح خاورمیانه جدید سخن گفت. خاورمیانه‌ای که بر اساس تئوری‌ها و سیاست‌های آمریکا طراحی و اجرا و در نهایت تمام منطقه تحت سلطه آمریکا قرار می‌گرفت.
در سال ۲۰۰۶ همزمان با جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان، رایس آن جنگ را نه جنایت علیه بشریت بلکه در چارچوب زایش خاورمیانه جدید عنوان کرد. اما این رویا چندان دوام نیاورد و پیروزی حزب‌الله در جنگ زمینه ساز اولین ناکامی آمریکایی ها شد. در سال ۲۰۰۸ در جنگ ۲۲ روزه غزه نیز مقاومت فلسطینی‌ها عملا بعد دیگری از شکست را بر این طرح وارد ساخت که ادامه آن نیز جنگ‌های ۸ روزه و ۵۱ روزه و اخیرا نیز جنگ ۱۲ روزه غزه بوده است که با برتری فسلطینی‌ها پایان یافت. در سال ۲۰۱۱ آمریکایی‌ها بر آن بودند تا با ایجاد و گسترش ابعاد جدیدی از تروریسم تحت نام داعش که به دنبال امارت عراق و شام بودند، ابعاد جدیدی از خاورمیانه جدید را اجرایی سازند اما در این عرصه نیز ناکام ماندند و در نهایت پایان امارت داعش در سال ۲۰۱۷ رسما اعلام گردید.
تمام این تحولات حول یک محور رقم خورده است و آن ایجاد فرهنگ نوینی در منطقه با عنوان فرهنگ مقاومت بوده است. مقاومتی که برآمده از ملت‌ها بوده که با خودباوری و عزت یابی برای استقلال و نجات سرزمینشان قیام کردند. نکته مهم آن است که این رویش به واسطه حضور مردانی همچون شهید سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس‌ها، عماد مغنیه‌ها ، سمیر قنطارها و... رقم زده شد مردانی که از جان خویش گذشتند، مرزها را در نوردیدند برای نجات بشریت جان خویش را فدا کردند. امروز در حالی دومین سالگرد شهادت سرداران مقاومت در تروریسم دولتی آمریکاست که جهانیان یکصدا فریاد حمایت از مقاومت سرداده و اخراج آمریکا از منطقه را هدف نهایی خویش قرار داده‌اند.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 121118
 
Share/Save/Bookmark