میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
براي معاوني‌ كه چند روزي در محيط اروپا زيست؛
خاك خوزستان به پاريس نرسيد
خاك خوزستان به پاريس نرسيد
 

گويا ايتاليا با آن موزه‌ها و مجسمه‌های تاریخی و فرانسه با برج‌هاي برافراشته‌اي همچون ايفل رئيس سازمان محيط‌زيست را چنان محو خود ساخته كه موجب شده تا خانم رئيس هيچ واكنشي به آلودگی گسترده هوا در جنوب کشور نداشته باشد و نداند هرمزگانی‌ها و خوزستانی‌ها چه می‌کشند.
این روزها که هوای پایتخت به لطف وزیدن باد از لابه‌لای ساختمان‌های بلندی که ادعا می‌شد مانع وزیدن است شدت گرفته تا هوای عیدانه در پایتخت تداعی شود، این روزها که می‌توان نفس عمیق کشید و مناظر تهران را دید شهرهای جنوبی در استان خوزستان در هاله‌ای از گرد و غبار فرو رفته و مدام تنفس را به شماره می‌اندازد. این روزها که تند تند درباره گزارش هوای سالم پایتخت از زبان اعضای شورای شهر و گاهی مسئولان محیط‌زیستی می‌شنویم تا هنر باد را به خود نسبت دهند خبری از صحبت درباره آلودگی خوزستان و ریزگردهای عجیب که با تداوم چند روزه نفس شهر را به شماره انداخته است نیست. رئیس سازمان محیط‌زیست هم انگار جایزه صحبت بی‌ربط در روز هوای پاک را گرفته و همراه رئیس‌جمهور به ایتالیا و فرانسه رفت.
خانم ابتکار هم بعد از آن مصاحبه با گاردین و انتقاد به شورای نگهبان و صحبت‌های هسته‌ای و مواردی بی‌ربط به محیط‌زیست آن هم در روز هوای پاک!! سکوت اختیار کرده به آلودگی پیاپی خوزستان اشاره‌ای نمی‌کند معلوم نیست آثار تاریخی ایتالیا هواسش را پرت کرده یا ابهت برج ایفل! اما آنچه مسلم است خانم ابتکار انگار خبری از دل پر‌درد خوزستانی‌ها که تابستان و زمستان نفسشان با ریزگردها به شماره می‌افتد ندارد. البته حق هم دارد نداند که چقدر سخت است تنفس در این هوا چراکه یکبار هم در چنین شرایطی به آن استان سفر نکرده است تا موضوع را لمس کند.
ایشان شاید هوای آلوده تهران را هم تنفس نکرده باشد چون در روزهای آلوده در جشنواره‌های شهرهای دیگر مانند کیش و... بوده و شاید برای همین است که فکر می‌کند موضوعات مهمتری از محیط‌زیست وجود دارد که باید درباره آن با گاردین صحبت کرد! نمی‌دانیم شاید هم منتظر است رفع تحریم‌ها خود به خود باعث بهبود اوضاع شود! اما مروری داشته باشیم بر هوای نه چندان خوش خوزستان.

خوزستان در هاله‌ای از گرد و غبار محو می‌شود
گرد و غبار بسیار شدید که از روز پنجشنبه سراسر استان خوزستان را فراگرفت موجب نگرانی بسیاری از هموطنان شد و شرایط را تا چند ساعت قبل در جنوب کشور مختل کرد.
این گرد و غبار شدید که هرازگاهی ميهمان خوزستانی‌ها و یا ساکنان برخی از مناطق کشور می‌شود این بار ۲۱ برابر حد مجاز شد و پس از چند ساعت خودنمایی از منطقه خارج شد.
احمدرضا لاهیجان‌زاده مدیر‌کل حفاظت از محیط‌زیست استان خوزستان در همین‌باره اظهار داشت: منشاء این گرد وغبار ورود تندباد از کشور عراق بود که به ناگاه هوای پاک استان را دچار اختلال کرد و تمام منطقه در طی ساعتی لبریز از گرد و غبار شد. وی ادامه داد: این گرد و غبار از بستان و جنوب عراق وارد کشور شد و خوشبختانه منشاء آن کانون‌های داخلی نیست چراکه کانون‌های داخلی به سبب بارش‌ها وضعیت بهتری را نسبت به گذشته پیدا کرده‌اند.
مدیر‌کل حفاظت از محیط‌زیست استان خوزستان تصریح کرد: منشاء این گرد و غبار که ۲۱ برابر استاندارد میزان بود ناشی از تندباد وارد شده از کشور عراق بود که خوشبختانه بعد از چند ساعت رفع شد.
کیومرث بهادری مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز روز گذشته با اشاره به وقوع گرد و غبار شدید در استان خوزستان کاهش دید افقی در شهرهای بستان و سوسنگرد را تا ۵۰ متر عنوان کرده بود.
وی افزود: غول بیابان‌های عراق اکنون بیدار شده و در ماه‌های آینده با توفان‌های متعدد گرد و غبار درگیر خواهیم بود که این موضوع باید مورد اهتمام قرار گیرد.
مدیر کل هواشناسی خوزستان با اشاره به اینکه منشاء گرد و غبار ديروز از بیابان‌های عراق است افزود: تحقیقات نشان داده که گرد و غبارهایی که از عراق وارد کشور می‌شود بسیار آلوده و حاوی انواع میکروب‌ها و فلزات سنگین است.
بهادری همچنین تصریح کرد: قرار بود سامانه‌های پیش‌بینی هواشناسی تجهیز شود تا بتوانیم پیش از رسیدن گرد و غبار به استان آن را پیش‌بینی کنیم؛ همه کشورهایی که با گرد و غبار درگیرند این تجهیزات را نصب می‌کنند تا به محض خیزش توده‌های گرد و غبار بتوانند اطلاع‌رسانی کنند؛ اگر اعتبارات درختکاری به هواشناسی اختصاص می‌یافت تاثیر بیشتری در زندگی مردم داشت.
اکنون مردم و مسئولان ذیربط انتظار دارند که با رایزنی بیشتر میان همسایگان و کارهای کارشناسی جلوی گرد و غبارهای بیماری‌زا گرفته شود و چنین پدیده‌ای ميهمان کشورمان نشود. می‌توان برای بهبود وضعیت گرد و غبارها که منشأ مشخصی نیز دارند به دیدار همسایگان رفت و با تبادل نظر بیشتر مانع چنین پدیده‌هایی شد.
مردم تهران و کلانشهرهایی همچون اهواز، اراک، اصفهان و‌... انتظار دارند تا مشکلاتی نظیر آلودگی هوا یا پدیده ورود گرد و غبارها به کشور کنترل شود چراکه یکی از علل بیماری‌ها و آسیب‌های جسمی آلودگی‌های زیست محیطی است.
اما در همین راستا رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا از گرد و غبار شدید و کاهش دید در محور میناب جاسک در استان هرمزگان خبر داد و گفت: در حال حاضر به علت وقوع یک فقره تصادف خسارتی، ترافیک در محدوده امامزاده علی در محور هراز نیمه‌سنگین است.
سرهنگ نادر رحمانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا در مورد آخرین وضعیت جوی و ترافیکی محورهای مواصلاتی کشور به فارس گفته که در حال حاضر در محور میناب جاسک در استان هرمزگان، گردوغبار شدید و کاهش دید گزارش شده است.
شاید تنها راهی که برای این اوضاع می‌ماند این است که مردم این شهرها بتوانند در روزهای هوای آلوده به عکسهای خوش نقشه ایتالیا و فرانسه خیره شده و دعا کنند این آثار تاریخی و معماری در نظر ابتکار کمرنگ شود تا شاید فکری به حال، حال بد هوای استانشان بشود. البته مردم می‌توانند دعا کنند.

مائده شیرپور

کد مطلب: 94991
 
Share/Save/Bookmark