میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۰
 
 
۲ ماه مانده تا پایان مهلت وعده وزیر
قیمت خودرو همچنان در سربالایی
قیمت خودرو همچنان در سربالایی
 
وزیر صمت وعده کاهش قیمت خودرو را تا پایان سال داده بود که روند قیمت‌ها سیر افزایشی آن را نشان می‌دهد هر چند که با برخی کاهش قیمت ارز‌ کاهش‌های موقتی نیز مشاهده می‌شود.
قیمت خودرو این روزها با افزایش قیمت ۱۸ درصدی کارخانه با رشدی فزاینده همراه بوده در حالی که پیش تر وزیر صمت وعده کاهش قیمت تا پایان سال را داده بود. با این حال روند تحولات نشان می دهد که هر روز به بهانه‌ای قیمت خودرو افزایش های بسیار و در مواقعی نیز به دلیل رکود بازار و یا آنچه تغییر قیمت ارز نامیده می شود با کاهش های جزیی همراه است.
در همین چارچوب چنانکه مهر گزارش کرده است اول آبان ماه سال جاری و پیش از اعمال افزایش قیمت خودرو در کارخانه، سید رضا فاطمی امین وزیر صمت وعده داد که «با طراحی برنامه دقیقی مبتنی بر ۹ طرح در صنعت خودرو، به تدریج به سمتی خواهیم رفت تا قیمت‌ها کاهش یابد و این مهم تا پایان سال ملموس خواهد شد.»وزیر صمت در حالی این وعده را داد که تورم فعلی کشور ۴۳.۴ درصد است که این نرخ در بخش خودرو بیشتر خود را نشان می‌دهد زیرا اغلب مواد و قطعات مورد استفاده در این صنعت چه داخلی‌ها و چه وارداتی‌ها، بر اساس دلار نیمایی و یا آزاد، قیمت گذاری می‌شوند.بر همین اساس، بررسی وضعیت بازار آزاد ۲ ماه مانده تا پایان مهلت وعده وزیر، نشان می‌دهد که قیمت‌ها کاهش خاصی را نداشته اند و هر چند وقت یک بار بنا به تأثیری که از نوسانات نرخ دلار می‌گیرند، کاهش بین ۲ تا ۵ میلیون تومانی می‌یابند.در واقع خودروهایی که میانگین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان با کارخانه فاصله قیمتی دارند، به جای اینکه به قیمت درب کارخانه نزدیک شوند، هر چند وقت یک بار حداکثر ۵ میلیون تومان کاهش قیمت می‌خورند؛ این گزاره نشان می‌دهد که مدیریت خاصی بر بازار خودرو حاکم نبوده و قیمت‌ها با نوسانات نرخ دلار هماهنگ هستند.از سویی دیگر با توجه به اینکه در حال نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افزایش تقاضا برای خرید خودرو هستیم، اهمیت مدیریت بازار خودرو دوچندان می‌شود.
در این میان تکمیل خودروهای ناقص نیز به بهانه‌ای برای خودروسازان مبدل شده تا به افزایش قیمت بپردازند در حالی که البته افزایش کیفیتی نیز در کار نیست. گروه صنعتی ایران‌خودرو پس از وعده افزایش تولید و عرضه خودرو در سه ماهه پایانی سال جاری و عرضه بیش از ۱۶۰ هزار دستگاه در این مدت (زمستان ۱۴۰۰)، نموداری از تعداد خودروهای ناقص خود طی سال جاری و روند افزایش و کاهش آن طی ۹ ماهه ۱۴۰۰ ارائه داده و پیش‌بینی کرده است که ۹۶ هزار خودروی ناقص خود تا پایان آذرماه را تا پایان سال جاری به ۶۰ هزار دستگاه و تا پایان تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ به ۴۵ هزار دستگاه برساند.ایسنا گزارش کرده است هفته گذشته ایران‌خودرو از عرضه حداقل ۵۵ هزار دستگاه از محصولات خود به بازار بصورت ماهانه و افزایش ۲۳ درصدی عرضه در سه ماهه پایانی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، طبق برنامه‌ریزی‌ها و در راستای تاکیدهای وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.این خودروساز ضمن اشاره به اینکه قصد دارد در سه ماهه پایانی امسال بیش از ۱۶۰ هزار دستگاه خودرو را روانه بازار کند که این عدد بیش از ۲۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته خواهد بود، اعلام کرده است که در کنار ادامه روند افزایش تولید، در حال تکمیل خودروهای دارای کسری قطعه و عرضه است؛ بنابراین با اجرای برنامه‌های تکمیل و عرضه، خودروهای ناقص این شرکت کاهش ۵۰ هزار دستگاهی را تجربه خواهد کرد.طبق اعلام، در حال حاضر تکمیل و تجاری سازی خودروها،‌ در کنار افزایش تولید،‌ روند ثابتی گرفته به گونه‌ای که در دو روز تعطیل هفته گذشته، چهار هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو تکمیل و تجاری سازی شده است. براساس این نمودار تعداد خودروهای ناقص ایران‌خودرو از ۲۱ هزار دستگاه در فروردین ماه ۱۴۰۰ آغاز شده و تا شهریور ماه به اوج خود معادل ۹۸ هزار دستگاه رسیده است. سپس از مهر ماه به بعد سعی بر تکمیل و تجاری‌سازی آن‌ها کرده است؛ بگونه‌ای که در مهرماه خودروهای ناقص ایران‌خودرو ۳۰۰۰ دستگاه کمتر شد و به ۹۵ هزار دستگاه رسید.
به تفکیک می‌توان گفت ۲۱ هزار خودرو ناقص ایران‌خودرو فروردین ماه امسال به ۶۵ هزار دستگاه (با افزایش ۴۴ هزار دستگاهی) در اردیبهشت ماه و به ۷۴ هزار دستگاه (با افزایش ۹۰۰۰ دستگاهی) در خرداد ماه رسید. سپس ایران‌خودرو در تیرماه ۱۰۰۰ دستگاه خودرو را تجاری کرد و آمار خودروهای ناقص خود را به ۷۳ هزار دستگاه تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ رساند.همچنین از مردادماه بر تعداد خودروهای ناقص ایران‌خودرو افزوده شده و در شهریورماه به اوج خود رسید. تعداد خودروهای ناقص ایران‌خودرو در مرداد ماه امسال ۷۷ هزار دستگاه و در شهریور ماه ۹۸ هزار دستگاه ثبت شده است. اما در مهر و آبان‌ماه امسال ایران‌خودرو دوباره تکانی به خود داده و از تعداد خودروهای ناقص کاسته است. به ترتیب در مهرماه ۹۵ هزار دستگاه و در آبان‌ماه ۹۱ هزار دستگاه خودروی ناقص کف پارکینگ‌های ایران‌خوردوباقی مانده و تجاری نشده است. در نهایت مجدد در آذرماه بر تعداد خودروهای ناقص ایران‌خودرو اضافه شده و به ۹۶ هزار دستگاه رسیده است؛ اما این گروه خودروسازی آنطور که مدعی شده، قرار است این تعداد خودروها را در ماه‌های پایانی سال کاهش دهد. بنابراین پیش‌بینی کرده است که تعداد خودروهای ناقص در دی ماه به ۸۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه، در بهمن ماه به ۷۱ هزار دستگاه و در نهایت در اسفند ماه به ۶۰ هزار دستگاه برساند.
کد مطلب: 121299
 
Share/Save/Bookmark