میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
ناتو به دنبال بازگشت اوکراین به دوران نارنجی
ناتو در حالی مجبور به فرار از افغانستان شده است که برای ادامه سلطه گری نظامی به دنبال بهانه‌ای است که در چارچوب بازگرداندن اوکراین به دوران انقلاب نارنجی یا همان گرفتار سازی این کشور در وعده‌های غرب است.
در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ اروپایی‌ها با وعده‌های بسیار اوکراین را به دشمنی با روسیه سوق دادند و خانم تیموشنکوی غرب گرا به قدرت رسید. این اقدام در حالی با وعده کمک‌های اقتصادی و نظامی صورت گرفت که سالها بعد اوکراینی‌ها اذعان کردند که غرب به هیچ وعده‌ای عمل نکرده است. روند تحولات اکنون نشان می‌دهد که ناتو همان سیاست را با ادعای مقابله با روسیه تکرار می‌کند. در همین چارچوب «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به تنش زایی های آمریکا و ناتو در منطقه دریای سیاه و اوکراین، گفت که ناتو سعی دارد تا اوکراین را به داخل حلقه خود بکشاند و به کشوری ضد روسیه تبدیلش نماید.وزیر خارجه روسیه همچنین درباره احتمال اعمال تحریم های مسکو علیه اوکراین به دلیل عدم اجرای توافق‌های مینسک، گفت: ما با اقدامات یک جانبه مخالفیم. همچنین سخنگوی وزارت خارجه روسیه با هشدار درباره تحرکات نظامی اوکراین در مناطق شرقی این کشور خبر داد، نیمی از کل ظرفیت ارتش اوکراین به «دونباس» اعزام شده است.در شرایطی که اتهام‌زنی‌های کی‌یف و متحدان غربی آن به مسکو ادامه دارد، سخنگوی وزارت خارجه روسیه از استقرار ۱۲۵ هزار نیروی نظامی اوکراین در شرق این کشور خبر داد.در این میان در ادامه مقابله مسکو با غرب، نیروی دریایی روسیه و کشورهای عضو آ سه آن، در حال برگزاری نخستین رزمایش مشترک خود در آب‌های فراساحلی اندونزی هستند.در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، پیشنهاد رئیس جمهور ترکیه برای میانجی‌گری میان مسکو و کی‌یف را رد کرد.
در ادامه نبرد دیپلماتیک مسکو و واشنگتن و در اقدامی متقابل، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد کارکنان سفارت آمریکا که بیش از سه سال در مسکو بوده‌اند، باید تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲ روسیه را ترک کنند. همچنین شماری از سناتورهای آمریکا از دولت ایالات متحده خواستند تا پس از آزمایش سامانه ضد ماهواره‌ای از سوی روسیه، اقدامات بیشتری برای نظارت بر زباله‌های فضایی انجام دهد.رئیس کمیته بازرگانی، «راجر ویکر» سناتور جمهوریخواه و دو سناتور دیگر از «کامالا هریس»، معاون رئیس‌جمهور و «جینا ریموندو»، وزیر بازرگانی امریکا سوالاتی درباره مسائل مربوط به زباله‌های فضایی پرسیدند.
کد مطلب: 120696
 
Share/Save/Bookmark