میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۶
 
 
غنی‌سازی ۶۰ درصد به فردو و گازدهی به دو زنجیره IR-۴ و IR-۲m به نطنز رسید
پاسخ ابتدایی به قطعنامه بی‌منطق آژانس
در پاسخی ابتدایی به قطعنامه و رفتار غیر اصولی آژانس، سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نخستین گام اقدام به غنی‌سازی ۶۰ درصد در فردو و گازدهی به ۲ زنجیره IR-۴ و IR-۲m در نطنز کرد.
در پی قطعنامه اخیر در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران و در واکنش به این اقدام سیاسی و غیرسازنده، سازمان انرژی اتمی چندین اقدام را در گام نخست در دستورکار قرار داد و روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه اجرای آنها با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی سازی نطنز و فردو انجام شد.
از جمله اقدامات انجام شده غنی سازی ۶۰ درصد در تأسیسات غنی سازی فردو است. گفتنی است این اقدام در حالی است که غنی سازی ۶۰ درصد در نطنز همچنان ادامه دارد.در همین خصوص سازمان انرژی اتمی به تشریح اقدامات صورت گرفته در فردو و نطنز پرداخت.

اقدامات صورت گرفته در فردو
- تولید محصول اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد برای نخستین بار در این مجتمع؛ (توضیح اینکه غنی سازی ۶۰ درصد در مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز) نیز همچنان ادامه دارد.)- آغاز روند تعویض ماشین‌های سانتریفیوژ نسل اول با ماشین‌های پیشرفته IR-۶ در این مجتمع که باعث افزایش چشمگیر ظرفیت تولید می‌شود.- آغاز روند تجهیز سالن B (واحد یک) با ظرفیت ۸ زنجیره جدید که با توجه به ضرورت ایجاد زیرساخت به شکل مرحله‌ای صورت خواهد گرفت.

اقدامات صورت گرفته در نطنز
- گازدهی به دو زنجیره جدید از ماشین‌های پیشرفته نوع IR-۴ و IR-۲m .- شروع پاسیواسیون دو زنجیره دیگر از همین نوع ( IR-۲m و IR-۴) که طی روزهای آینده به مرحله گازدهی خواهد رسید.
- آغاز روند راه‌اندازی واحد B۱۰۰۰ با ظرفیت ۸ آبشار جدید؛ ( توضیح اینکه تکمیل این اقدام باتوجه به ضرورت ایجاد زیرساخت، به شکل مرحله‌ای صورت خواهد گرفت.)
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد و در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو آغاز شد.
محمد اسلامی در حاشیه این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده از سوی سازمان انرژی اتمی در مراکز غنی سازی فردو و نطنز گفت: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد به ‌طوری‌که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.رئیس سازمان انرژی اتمی در جریان این بازدید ضمن تقدیر از متولیان برگزاری سالانه این نمایشگاه اظهار داشت: اکنون موضوع محیط زیست، مسئله مهمی محسوب می‌شود، زیرا امروز با حجم سنگینی از آلاینده‌ها در شهرهای بزرگ مواجه هستیم و این مورد جزو تکالیف فردی، اجتماعی و نیز سازمانی تمام دستگاه‌ها محسوب می‌‌شود و همه باید به صورت یکپارچه از محیط زیست حمایت کنند.وی بیان کرد:‌ در دنیا برای سال ۲۰۵۰ تولید کربن صفر را هدفگذاری کرده‌اند و امید است با توجه به این موارد بتوانیم کشور را به سمت تولید کربن صفر هدایت کنیم. در سازمان انرژی اتمی و به‌ منظور حمایت از محیط زیست، فناوری‌های در اختیار را در ۲ بخش گسترش خواهیم داد.اسلامی اضافه کرد: یکی از این موارد تولید برق از فناوری‌ هسته‌ای است، زیرا دولت به سرعت در حال حرکت به سمت تولید انرژی و سوخت ارزان است. البته فناوری‌های نوظهور تا حدودی مورد کم‌توجهی قرار گرفته‌اند، اما با توجه به تعهد ۲۰۵۰ شاهد چرخش متفاوتی نسبت به استفاده از فناوری هسته‌ای و تولید برق و توسعه نیروگاه‌های اتمی و حرکت پرسرعت و پرشتاب به سمت توسعه نیروگاه‌های اتمی هستیم. در کشور دارای نیروگاه‌ اتمی هزار مگاواتی هستیم که در دوره کارکرد خود حدود ۵۲ میلیارد کیلووات برق به شبکه انرژی کشور عرضه کرده و با این کار در مصرف میلیون‌ها نفت صرفه‌جویی شده است.
معاون رئیس جمهور گفت: با توجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در ۲ دهه گذشته و نیز الزامات قانونی؛ توسعه نیروگاه‌های اتمی را هدف‌گذاری کرده و ساخت پروژه‌های جدید را در دستور کار قرار داده‌‌ایم تا سهم انرژی هسته‌ای در سبد برق کشور را به حدود ۲۰ درصد برسانیم. این مهم، گام بزرگی در افق ۲۰ ساله این سازمان محسوب می‌شود و امید است این سرمایه‌‌گذاری حدود ۵۰ میلیارد دلاری با یاری خداوند متعال انجام شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: در بخش دوم نیز استفاده از فناوری هسته‌ای را برای کمک به محیط زیست و در بخش آب و خاک هدف‌گذاری کرده‌ایم؛ به‌طوری که طراحی و تولید سامانه تصفیه پساب‌های خانگی و شیرابه زباله‌ها با استفاده از فناوری پلاسما و به صورت پایلوت اجرایی شده و امید است با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست در شهرهای دارای اولویت این سامانه وارد مدار و فعال شود.وی تصریح کرد: امیدواریم شاهد به‌ ثمر رسیدن این پروژه به‌ منظور خداحافظی با معضل شیرآبه زباله‌ها باشیم.
اسلامی گفت: همچنین باید توجه داشت که برخی نیروگاه‌ها برای تامین سوخت مورد نیاز به جای گاز از مازوت استفاده می‌کنند که این کار دارای تبعات فراوانی است که از آن می‌توان به عنوان یکی از معضلات چندین ساله کشور نام برد. برای حل این معضل تیم تحقیقاتی و پژوهشی بومی سازمان فعال شده‌اند و امیدواریم با همکاری شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت بتوانیم در آینده این معضل را برطرف کنیم تا شاهد تنش‌ها در زمینه آلودگی هوا نباشیم.
وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اعلام غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران در فردو، به انکار رو آورد و مدعی شد نمی‌تواند گزارش‌ها درباره انجام این اقدام از سوی ایران را تایید کند. آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری با همتای قطری خود در این کشور، در واکنش به اعلام غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران در فردو، به انکار رو آورد و مدعی شد نمی‌تواند گزارش‌ها درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تایید کند. به گزارش شبکه الجزیره، او همچنین در اشاره به گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها مدعی شد: تلاش‌های ایران برای گنجاندن پرونده‌های اضافی در چارچوب مذاکرات احیای توافق هسته‌ای را رد کردیم.طبق این گزارش، بلینکن در خصوص ادعاها درباره ارائه پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ هم «این گزارش‌ها را نگران‌کننده» خواند.
کد مطلب: 124449
 
Share/Save/Bookmark