میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۶
 
 
محمدباقر قالیباف:
اجرای دقیق نظام رتبه‌بندی معلمان را از وزیر مطالبه خواهم کرد
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون نظام رتبه‌بندی معلمان در دولت سیزدهم گفت: مکلف هستیم این موضوع را تا مرحله نهایی پیش ببریم و بنده حتی در درون آموزش و پرورش برای اجرای دقیق این قانون از شخص وزیر مطالبه خواهم کرد.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی روز (دوشنبه ۱۳ تیر ماه) در نخستین کنگره معلمان انقلاب اسلامی که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، با تأکید براینکه بدون شک مهم‌ترین اولویت‌ نظام جمهوری اسلامی آموزش و پرورش است، از جابجایی مکرر وزرای آموزش و پرورش انتقاد کرد و گفت: آموزش و پرورش مهمترین اولویت نظام است و شما از دو جهت جمع مخاطبان اصلی آموزش و پرورش هستید، اول از جهت اینکه همه هویت نظام آموزش و پرورش به معلمان آن است و دوم اینکه شما نیروهایی هستید که مبتنی بر باورهای انقلاب و روح و جان این انقلاب که امام عزیز ما است، شکل گرفته‌اید و این باور در روح و جان شما نهادینه شده است.
وی اضافه کرد: من با همه وجود عرض می‌کنم آموزش و پرورش تنها اولویت اول کشور است، وزارتخانه‌ای که در ۱۶ سال گذشته هر ۲۰ ماه به هر دلیلی یک وزیر جابجا کرده و امیدوارم که این مسیر با ثبات پیش برود و اتفاقات ۱۶ سال قبل را تجربه نکنیم چراکه ضربه سنگینی بر پیکره آموزش و پرورش وارد شده است.
وی با بیان اینکه هیچ شکی نیست که اولویت فوری ما در کشور اقتصاد است، گفت: ساماندهی و به ثبات رساندن اقتصاد موضوعی است که مورد توجه ما باید باشد چرا که این مسئله بر جامعه معلمین ما و حتی در جامعه کارآفرین ما سایه انداخته است ولی باید توجه کنیم اولویت بخشی به موضوعات نباید باعث غفلت از امورات مهم شود و غفلت از امورات مهم نشان دهنده ضعف و بی‌مدیریت و بی‌لیاقتی است.
قالیباف خاطر نشان کرد: اگر حرف از آموزش و پرورش می‌زنیم حرف از معلم و حرف از مدرسه است و در برنامه‌ریزی‌ها باید به معلم و مدرسه توجه شود و همه ساختارها ذیل این موضوعات دیده شود و معلم و مدرسه باید اساس کار ما باشد چرا که ما در این‌جا انسان را منادی رشد و حرکت می‌دانیم و برخلاف مکاتبی که سرمایه را محور توسعه می‌دانند از نظر ما انسان محور توسعه است و اگر آموزش و پرورش جزء اولویت‌های ماست باید به آن توجه شود.
قالیباف خاطر نشان کرد: به عنوان یک مدیری که بیش از ۴۰ سال تجربه کاری در عرصه‌های مختلف دارم می‌گویم راه نجات ما اینجاست و معتقدم بر اساس تجربیات خود از کف میدان که مشکلات را درک کرده‌ام، راه چاره توجه به آموزش و پرورش است و اگر هر راه دیگری را برویم اشتباه است، لذا بزرگترین بار مسئولیت برعهده معلمان است. متأسفانه باید بگوییم هیچ موقع هیچ نگاه نظام مند و حکمرانی درست در حوزه آموزش و پرورش نداشتیم و من فکر می‌کنم باید این موضوع را در اولویت قرار دهیم و در عین حال نمی‌شود باور انقلابی داشت و جهادی کار کرد اما چرت زد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به روند شفاف‌سازی، هوشمندسازی و مردمی‌سازی گفت: نتیجه این حرکت‌ها کارآمدسازی است و باید در حوزه مدیریت این ساختارها مورد توجه باشد و در هدف‌گذاری‌ها از آن بهره برد و در مسائل آموزش و پرورش و بحث معلمان باید این چند محور را دید البته کرونا به ما کمک کرد و هوشمندسازی به آموزش و پرورش اضافه شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم اجرای صحیح برنامه‌های توسعه‌ در کشور گفت: به عنوان یکی از مسئولان قوا تلاش می‌کنم نظام حکمرانی در برنامه هفتم متفاوت از ۶ برنامه گذشته باشد چرا که در ۶ برنامه گذشته شاهد بودیم که ۷۰ درصد از پیش‌بینی‌ها عمل نشده و تنها ۳۰ درصد در اهداف موفق عمل کردیم و معتقدم در آن ۳۰ درصد نیز اعمال مدیریتی نشده و خود به خود اجرایی شده است، ما در دولت و مجلس انقلابی باید دِین خود را به امام و شهدا ادا و باید در شیوه برنامه‌ریزی تحول ایجاد کنیم که تحول در مسیر حکمرانی، آموزش و پرورش را نیز شامل می‌شود.
قالیباف با انتقاد از نظام بروکراسی و شکل‌گیری آن در سطوح مختلف گفت: در آموزش و پرورش، جغرافیا مدرسه است و معلم، هدف و محور تحول این دو عنصر است و ما به ستاد، کاری نداریم، متأسفانه نظام بروکراسی، قوه چهارم شده و از قوای دیگر قوی‌تر شده است و لازم است این نظام را اصلاح کنیم و امروز ما نیازمند یک نظام حکمرانی هستیم و باید بدانیم بروکراسی امروز بر اساس باورها و مسیر ما نیست.
وی خطاب به معلمان بسیجی گفت: شما از نسل حاج قاسم سلیمانی و فرزندان امام هستید و اینها باور ما است که مشکلات حل شدنی است و با غُر زدن مسائل حل نمی‌شود و باید همه اجزای یک مدرسه به نحوی اصلاح شود تا جلوی بی‌عدالتی را بگیریم تا بچه پولدارها هر روز رشد نکنند و بچه‌های بااستعدادی که امکان ظهور و رشد توانایی‌هایشان نیست، عقب بمانند. من می‌دانم که مشکلات امروز جامعه و نظام آموزش و پرورش چیست و آسیب‌های اجتماعی را می‌شناسم.
کد مطلب: 123143
 
Share/Save/Bookmark