میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
دفع حمله دزدان دریایی به نفتکش ایرانی در خلیج عدن
امیر سرتیپ ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش از دفع حمله دزدان دریایی به نفتکش ایرانی در خلیج عدن خبر داد.
امیر سرتیپ شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ناوگروه ۷۸ که ناوشکن جمهوری اسلامی ایران (البرز) است، روز گذشته در محدوده خلیج عدن -محور مواصلاتی و منطقه عبور کشتیرانی و تردد نفتکش‌ها و شناور‌های تجاری- مشغول اسکورت دو فروند نفتکش بود که ۵ فروند قایق مربوط به دزدان دریایی که ما آنها را در قالب تروریست دریایی می‌دانیم، با یک آرایشی که بتوانند نزدیک شوند و صدمه‌ای بزنند، مواجه شدند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: نیرو‌های ما با اقدام به موقع و حضور در صحنه با بهره‌گیری از تیم‌های تکاور موفق شدند با انجام عملیات و تیراندازی، قایق‌ها را به منطقه دورتری هدایت کنند.
امیر سرتیپ ایرانی گفت: با توجه به اقدامی که در منطقه خلیج عدن اتفاق افتاد، همه شناور‌هایی که در آن منطقه در حال عبور هستند، چه شناور‌های خودی و چه شناور‌های کشور‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای در امنیت کامل در حال تردد هستند و مورد دیگری تا این لحظه گزارش نشده است. قطع به یقین حضور ما اینگونه است که هر گونه تهدیدی بخواهد محور مواصلاتی را مورد تنش قرار بدهد، مورد برخورد جدی قرارخواهد گرفت.
فرمانده نیروی دریایی ارتش در تشریح مأموریت ناوگروه ۷۸، گفت: مأموریت اصلی این ناوگروه، اسکورت نفتکش و کشتی‌های تجاری ایرانی است که از منطقه خطر عبور می‌کنند؛ چه آنهایی که از مبدأ ایران حرکت می‌کنند و چه آنهایی که از مبدأ کشور‌های دیگر به سمت بنادر خودی حرکت می‌کنند.
امیر سرتیپ ایرانی بیان کرد: بعد از این ناوگروه هم ناوگروه ۷۹ آماده است که به منطقه اعزام شود که مأموریت اصلی آن نیز اسکورت و تأمین امنیت خطوط کشتیرانی در خلیج عدن و شمال اقیانوس هند است.
وی درباره دستگیری دزدان دریایی گفت: ما در گذشته دستگیری انجام می‌دادیم، اما به دلیل اینکه قوانین بین‌المللی درخصوص نحوه برخورد با دزدان دریایی وجود ندارد، ما با استقاده از قوانین داخلی به دلیل سختی نگهداری و بازگرداندن این تروریست‌ها به کشورشان، سعی می‌کنیم که دستگیری انجام نشود، اما اگر تهدید جدی وجود داشته باشد و به هشدار ما توجه نکنند، مجبور به دستگیری خواهیم بود.
کد مطلب: 120038
 
Share/Save/Bookmark