میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۳
 
 
چرایی شهرک‌سازی
رژیم صهیونیستی در آستانه یوم النکبه یا همان سالروز تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی...
رژیم صهیونیستی در آستانه یوم النکبه یا همان سالروز تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی، از طرحی خبر داده است که بر اساس آن احداث ۴۰۰۰ واحد مسکونی جدید در کرانه باختری و تخریب ۱۲ روستا در منطقه "مسافر یطا" واقع در جنوب استان "الخلیل" صورت خواهد گرفت. در همین چارچوب نیز دادگاه عالی رژیم صهیونیستی تمامی درخواست‌ها در مخالفت با کوچ اجباری ۱۲۰۰ فلسطینی از "مسافر یطا" را که این رژیم آن را یک منطقه نظامی بسته اعلام کرده، رد کرد. این اقدام از سوی سران رژیم موقت صهیونیستی به نخست‌وزیری بنت در حالی صورت گرفته است که این اقدام بیانگر چند نکته مهم و اساسی است.
هر چند که سران این رژیم کودک کش تلاش دارند تا این اقدام را نشانه دست برتر خود در معادلات فلسطین و منطقه عنوان و چنان وانمود سازند که از اقتداری درون زا و حتی دارای توانایی مخالفت با خواسته‌های آمریکا و اروپا برخوردارند اما نگاهی ریشه‌ای به تحولات فلسطین و اراضی اشغالی بیانگر حقیقتی دیگر است و آن وضعیت بحرانی کابینه بنت است که هر لحظه احتمال سقوط آن وجود دارد. با خروج «عیدیت سیلمان» از ائتلاف دولت «نفتالی بنت»، کابینه این رژیم با مشکل جدی روبرو شده چرا که با از دست دادن اکثریت کرسی‌های کنست نمی‌تواند لوایحی را که به رأی اکثریت اعضای کنست دارد به تصویب برساند و در همین حال جریان های مخالف به سرکردگی نتانیاهو نیز برای سرنگونی کابینه دست به کار شده اند. در همین حال در عرصه داخلی اراضی اشغالی ناتوانی بنت در مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از بحران کرونا که موجب افزایش هزینه‌های گروه‌های بسیار فقیر شده و البته ضعف شدید دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در برابر عملیات های استشهادی فلسطینی ها عملا فضایی از اعتراض را بر سرزمین های اشغالی حاکم ساخته است.
در همین حال طرح‌های سران این رزیم برای بهره‌گیری از ارتش و افراط گرایان جهت سلطه بر مسجد‌الاقصی نیز به دلیل حضور گسترده فلسطینی‌ها در این مکان مقدس و خروش سراسری آنها در مقابله با این اشغالگری عملا با شکست مواجه شد و بنت نتوانست از آن به عنوان ابزار قدرتی بهره گیرد. در این شرایط بنت برای ایجاد اقتداری مصنوعی و کاهش فشارهای داخلی و البته اهمیت زدایی از ناتوانی ها در برابر مقاومت فلسطینی ها در کنار برگزاری رزمایش نظامی در ابعاد گسترده، شهرک سازی را مولفه ای برای بقای خود می‌داند. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که این شهرک‌سازی هر چند برگرفته از ماهیت و ذات اشغالگرایانه رژیم صهیونیستی است که از گذشته تا به امروز در وجود سران این رژیم بوده است اما در نهایت نمی‌تواند نشات گرفته از اقتدار و توان این رژیم باشد بلکه سندی دیگر بر وضعیت بحرانی و استیصال آن در برابر مقاومت ملت فلسطین و منطقه است.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 122603
 
Share/Save/Bookmark