میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۱۴
 
 
پیام‌ها را دقیق بخوانیم
نشست شورای امنیت با محوریت بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ و مذاکرات برجام در حالی برگزار شد که...
نشست شورای امنیت با محوریت بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ و مذاکرات برجام در حالی برگزار شد که مواضع مطرح شده در این نشست بیش از هر چیز متاثر از مذاکرات اخیر در دوحه بوده است که نماینده ایران، آمریکا و البته با واسطه گری و پیغام بری نماینده اروپا در آن حضور داشتند.
انگلیس، فرانسه و آلمان قبل از آغاز نشست شورای امنیت مدعی شدند: «تلاش‌های فشرده دیپلماتیک برای احیای برجام به حصول توافقی عملی منجر شده که از اوایل مارس بر روی میز قرار دارد. متأسفیم که ایران تا کنون از این فرصت دیپلماتیک استفاده نکرده و به تشدید تنش‌های هسته‌ای ادامه داده است.»
اربارا وودوارد، نماینده انگلیسدر سازمان ملل نیز گفت: «جمهوری اسلامی باید به سرعت توافق را بپذیرد، توافق بهتری در کار نخواهد بود.» همچنین نیکلاس دی ریویر، نماینده فرانسه گفته: «شورای امنیت از جمهوری اسلامی می‌خواهد تا هیچ‌گونه فعالیتی در رابطه با موشک‌های بالستیک طراحی شده برای حمل کلاهک‌های اتمی انجام ندهد.»معاون نمایندگی آمریکا در سازمان‌ملل مدعی شد چنین توافقی از ماه مارس در دسترس است. تنها زمانی که ایران خواسته‌های خارج برجام خود را کنار بگذارد ما می‌توانیم این توافق را نهایی کنیم. اولاف اسکوگ، نماینده دائم اتحادیه اروپا نیز گفت: «نگرانم که نتوانیم از خط پایان عبور کنیم.» توماس زانهایسن، معاون نمایندگی آلمان مدعی شد تاسف بارتر اینکه از ابتدای ماه مارس یک توافق قابل اجرا برای احیای برجام روی میز بوده است. متاسفانه، در دوحه نیز ایران بار دیگر بر خواسته‌هایی که فراتر از برجام است، پافشاری کرده است. همزمان با این سخنان وزارت بازرگانی آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را مطرح کرد.
نکته قابل توجه در نشست شورای امنیت آنکه ژانگ جون، سفیر چین در این نشست گفت آمریکا باید اشتباهات خود را جبران کند و به سرعت یک تصمیم سیاسی بگیرد و برای پاسخ به درخواست های منطقی ایران تصمیم قاطع بگیرد. از سوی دیگر وزارت خارجه چین اعلام کرد واشنگتن به عنوان آغازگر بحران هسته‌ای ایران باید اشتباهات خود را اصلاح کند و به نگرانی‌های تهران پاسخ دهد
همچنین دیمیتری پولیانسکی، معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز در این نشست گفت: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مغایر با برجام هستند. توقف پیشرفت در برجام به دلیل اقدامات آمریکا و تحریم‌های آن است. ایران به عواقب این تحریم‌ها پاسخ داده است. مجموع این مواضع از سوی طرف‌های برجامی در حلی مطرح شده است که نشست دوحه و این سخنان پیام‌های مهمی را به همراه دارد از جمله آنکه:
نخست آنکه هوچی‌گری‌های غرب در شورای امنیت بیانگر این حقیقت است که برخلاف ادعای رسانه‌های غربی از جمله فارسی زبانان که حضور در قطر را نشانه عقب نشینی ایران از خطوط قرمز خود عنوان کرده بودند، ایران همچنان بر اصول اولیه خویش یعنی لغو کامل تحریم‌ها، راستی ازمایی این لغو از سوی ایران و تضمین غرب برای تکرار نشدن بدعهدی‌های گذشته تاکید دارد و این یعنی توجه تیم هسته‌ای به تمامیت منافع ملت ایران است.
دوم آنکه مواضع چین و روسیه در شورای امنیت سندی بر واهی بودن ادعاهای روس هراسانه و چین هراسنه غرب است که طی هفته‌های اخیر برآن بوده اند تا این کشورها را مانع مذاکره و سپس معامله کننده با غرب علیه ایران معرفی نمایند. استقبال این کشورها از مذاکرات دوحه و نیز حمایت قاطع آنها در نشست شورای امنیت از ایران، صحیح بودن موضع ایران در همگرایی و توسعه روابط با این کشور را اشکار می سازد.
سوم آنکه غرب در حالی ادعای بیان طرح‌های خارج از برجام از سوی ایران را مطرح و سعی دارد تا لغو تحریم‌های سپاه را عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات معرفی نماید که از یک سو لغو تحریم سپاه بخشی از محور مذاکرات یعنی لغو تمام تحریم‌هاست چرا که تجربه نشان داده غرب همواره با حفظ بخشی از تحریم‌ها سایر تحریم‌ها را بر اساس آن احیا می‌کند لذا خواست ایران بر اصل لغو تمام تحریم‌هاست لذا ادعای خواست اضافه بر برجام ادعایی واهی است. از سوی دیگر مذاکرات دوحه و وین برای لغو تحریم ها نه مسائل هسته‌ای، موشکی و منطقه‌ای بوده است حال آنکه مواضع غرب در مذاکرات و شورای امنیت حول این سه محور بوده که خارج از برجام است لذا ناقض مذاکرات غرب است نه ایران.
نکته پایانی آنکه غرب در حالی عدم مذاکره مستقیم ایران با آمریکا را دلیل ناکامی مذاکرات معرفی می‌کند که واکنش آمریکا و اروپا به مذاکرات دوحه و حسن نیت ایران و هوچی گری آنها در شورای امنیت حقانیت مواضع ایران مبنی بر اصلاح نشدن آمریکا و بی معنا بودن مذاکره مستقیم با آمریکایی که هیچ منطقی ندارد را اثبات می‌کند. پیام‌های را باید دقیق خواند و دانست که رفتار غرب در شورای امنیت نشان داد که آنها هنوز به بلوغ سیاسی برای یک توافق خوب و پایدار نرسیده‌اند که نتیجه آن چالشهای موجود بر سر مذاکرات است.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 123107
 
Share/Save/Bookmark