میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۴
 
 
گزارش‌ها از طراحی ترکیه برای اقدام نظامی جدید علیه سوریه حکایت دارد
تخیلات بحران‌ساز آنکارا از قفقاز تا دمشق
تخیلات بحران‌ساز آنکارا از قفقاز تا دمشق
 
اردوغان در حالی تازگی با موضع‌گیری‌های غیر مسئولانه و بحران‌سازش در جمهوری آذربایجان به دنبال توهم سلطه بر قفقاز بوده است که در ادامه این رویکردهای غیر سازنده در حال برنامه ریزی برای اقدام نظامی علیه سوریه است.
ترکیه که زمانی ادعای تنش با همسایگان صفر را سر می‌داد اکنون نه تنها چنین رویکردی ندارد بلکه می رود تا به عاملی برای تنش و بحران در منطقه مبدل گردد. هنوز چند روزی از مواضع بحران ساز اردوغان رئیس جمهور ترکیه در باکو نمی‌گذرد که اکنون به دنبال جنگی دیگر در سوریه است منابع معارض در سوریه مدعی شدند که ترکیه خود را برای انجام دو عملیات نظامی جدید در خاک سوریه آماده می‌کند و هر لحظه ممکن است بدون اعلام قبلی آغاز شود.به گفته این منابع، گروههای مسلح همسو با ترکیه به یگان‌های مختلف نظامی تقسیم شده و در چند جبهه از استان ادلب و برخی روستاهای شهرهای «مارع»، «اعزاز» و در اطراف فرودگاه نظامی «منغ» در نزدیکی شهر «منبج» و همچنین در مرز بین القامشلی و الحسکه مستقر شده‌اند.ارتش ترکیه خود را آماده دو عملیات نظامی در شمال سوریه می‌کند و هر لحظه ممکن است بدون اطلاع‌ قبلی این عملیات‌ها آغاز شود. یکی از این عملیات‌ها در استان ادلب برای حمایت از گروههای تروریستی مستقر در آن‌جا و دیگری در شمال شرق سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد قسد صورت خواهد گرفت.
این خبر در حالی منتشر شده است که «مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه گفت که ترکیه باید هر آن‌چه می‌تواند برای حفاظت از مرزها و امنیت خود انجام دهد. او آمریکا و روسیه را مسئول آن‌چه «عدم عمل به تعهدات» از سوی نیروهای کرد سوریه می‌خواند، دانست.روز چهارشنبه نیز یک کاروان ارتش ترکیه متشکل از ۱۰۰ خودرو که حامل تانک و توپ سنگین بوده به سوی جبل الزاویه در ادلب سوریه حرکت کرد. روز سه شنبه نیز پارلمان ترکیه با حضور نظامی ارتش این کشور در عراق و سوریه تا دو سال دیگر موافقت کرد. همچنین منابع خبری پنجشنبه شب گزارش دادند، ارتش ترکیه مناطقی در حومه شمالی حلب سوریه را با گلوله‌های خمپاره هدف قرار داده‌ است.بر اساس این گزارش، نیروهای مسلح محلی با شبه نظامیان مورد حمایت ترکیه در حومه شمالی حلب درگیر شدند.این حملات در حالی صورت گرفته که منابع خبری پیش تر از آماده سازی ارتش ترکیه برای انجام دو عملیات در خاک سوریه خبر دادند.
در این میان منابع خبری اعلام کردند هیات دولتی سوریه به ریاست نخست وزیر برای بررسی نیازهای استان درعا و بهبود تاسیسات خدماتی وارد این استان شد.همچنین منابع خبری گفتند که یک فروند جنگنده روس برای نخستین بار در شرق سوریه عملیات شناسایی انجام داده و قرار است فرودگاه قامشلی نیز به یک پایگاه هوایی تبدیل ‌شود.شبکه خبری المیادین گزارش داد که یک فروند سوخو در فرودگاه القامشلی واقع در شمال شرق سوریه فرود آمده که در راستای تلاش روسیه برای افزایش حضور نظامی در شرق سوریه است.
«منابع موثق» به المیادین گفتند که این جنگنده برای نخستین بار در آسمان قامشلی، عملیات شناسایی انجام داده است. بالگردهای روسی نیز به همراه گشتیهای این کشور، در این منطقه در حال انجام عملیات شناسایی هستند.ترکیه در چند هفته گذشته تهدید به عملیات نظامی جدید در شمال سوریه کرد و اقدام به استقرار نیرو اطراف شهر تل رفعت در حومه حلب نمود اما امروز وزیر امور خارجه آن به روسیه و ایران پیام داد که به نظام سوریه بگویند راه حل نظامی برای بحران سوریه محال است!. در این میان رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش دادند که وزیر دفاع این کشور در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، مسائل دوجانبه و منطقه‌ای دفاعی و امنیتی را بررسی کرده است.
نکته قابل توجه آنکه «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب اسامی کشورهایی را که خواهان بازگشت سوریه به این اتحادیه هستند، اعلام کرد. دبیر کل اتحادیه عرب در گفت‌وگویی با وبگاه خبری «صدی البلد» مصر گفت، تعدادی از کشورها تمایل به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب دارند و در صورت حصول توافق عربی با پیش‌نویس این طرح، ممکن است سوریه در نشست آتی اتحادیه عرب (مارس ۲۰۲۲) به این اتحادیه بازگردد.همچنین السیسی رئیس جمهور مصر بر مخالفت با اقدامات برخی طرف‌های منطقه‌ای برای تحمیل واقعیت‌های ساختگی در سوریه از طریق نقض حاکمیت این کشور تأکید کرد.در این میان بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه ضمن بازدید از دانشکده عالی نظامی در دمشق و دیدار فارغ التحصیلان دوره سی و ششم ان مرکز گفت: آمریکا پس از شکست خود در ویتنام، عراق و افغانستان، شکست‌های بیشتری را تجربه و به نام خود ثبت خواهد کرد. از سوی دیگر دولت سوریه به موازات تلاش‌های سیاسی خود برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی مبتنی بر گفت‌ وگوی ملی سوری-سوری، بر ادامه تلاش دمشق برای آزادسازی سرزمین‌های اشغالی و مبارزه با تروریسم تأکید کرد.
کد مطلب: 120209
 
Share/Save/Bookmark