میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۰۹
 
 
مدیریت بازگشایی‌ها در سایه سویه آفریقایی
پیک پنجم تکرار نشود!
جهش‌های سویه اومیکرون، این نگرانی را ایجاد کرده که سرعت گرفتن بازگشایی‌ها و در عین حال نادیده گرفتن محدودیت‌ها، می‌تواند خطرناک باشد.
سازمان بهداشت جهانی سویه B.۱.۱.۵۲۹ کرونا ویروس را به عنوان سویه نگران‌کننده طبقه‌بندی کرد و آن را اومیکرون (Omicron) نامید. در طبقه‌بندی انواع کرونا ویروس نوعی که با افزایش قابلیت انتقال، عفونت یا مقاومت در برابر واکسن‌ها همراه باشد، در گروه سویه‌های نگران‌کننده قرار می‌گیرد. دست کم ۱۷ کشور و منطقه موارد ابتلاء به سویه جدید کرونا را تأیید کرده‌اند و این در حالی است که هنوز اطلاعات دقیقی درباره رفتار این سویه جدید و مقاومتش در برابر واکسن‌های فعلی در دست نیست.
علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که سویه جدید آفریقایی (omicron) شاخصه‌های گریز از سیستم ایمنی را دارد، تجربه بازگشایی و کاهش محدودیت‌های عجولانه در برخی از کشورهای اروپایی را تجربه‌ای تلخ توصیف کرد و پرهیز از بازگشایی های عجولانه و رفع محدودیت‌ها تا رسیدن به حداقل زنجیره انتقال را خواستار شد.
وی با بیان اینکه omicron یک تهدید جدی است، پوشش حداکثری واکسیناسیون علیه کرونا را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: گستردگی این نوع سویه جهش یافته کرونا نشان می‌دهد که ظرفیت بیشتری برای فرار از مصونیت واکسن‌ها دارد، بنابراین کنترل کرونا در گرو سطح پوشش بالای واکسیناسیون علیه این بیماری است.
در همین حال، پیام طبرسی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه کنترل مرزهای خارجی، پوشش حداکثری واکسیناسیون علیه کرونا، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شستن دست‌ها، عدم قرار گرفتن در فضاهای بسته و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در شرایط فعلی باید با جدیت بیشتر دنبال شود، درباره کارکرد واکسن‌های موجود در برابر جهش اومیکرون، خاطرنشان کرد: بیشترین آمار مرگ و میر، ابتلاء و وخامت بیماری در آفریقای جنوبی به عنوان کانون اصلی شیوع این ویروس مربوط به کسانی است که واکسن نزده‌اند.
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، درباره روند بازگشایی‌ها و کاهش محدودیت‌های کرونایی نیز توصیه کرد: بر اساس نظر ستاد علمی مقابله با کرونا بازگشایی‌ها باید با رعایت مقدمات انجام شود، به این معنی که مدارس ضمن عمل به توصیه‌های بهداشتی استفاده از تهویه مناسب و کاهش تراکم جمعیت در کلاس‌های درس را با جدیت دنبال کنند، چنانچه مدرسه و یا آموزشگاهی زیرساخت‌های رعایت شیوه نامه‌ها را ندارد بهتر است آموزش‌ها همچنان آنلاین باشد. مهر
کد مطلب: 120704
 
Share/Save/Bookmark