میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۳
 
 
تکرار حربه‌ای قدیمی
برخی محافل رسانه‌ای دیروز اعلام کردند که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی هدفی را در شهر رفح در جنوب نوار غزه بمباران کردند...
برخی محافل رسانه‌ای دیروز اعلام کردند که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی هدفی را در شهر رفح در جنوب نوار غزه بمباران کردند. همچنین منابع فلسطینی اعلام کردند جنگنده‌های رژیم صهیونیستی شماری از مواضع مقاومت را در نوار غزه هدف قرار دادند.این منابع افزودند جنگنده‌های رژیم اشغالگر به هدفی در غرب «خان یونس» حمله کردند و همچنین صدای انفجار در شهر رفح در جنوب نوار غزه شنیده شد. منابع رژيم صهيونيستي ادعا كردند جنگنده‌های اين رژیم یک قطعه زمین کشاورزی را در شرق شهر رفح واقع در جنوب نوار غزه هدف قرار دادند.
در باب چرایی این حملات در مقطع کنونی چند نکته قابل توجه است. نخست آنکه نتانیاهو پس از گذشت نزدیک به یک ماه همچنان در تشکیل کابینه ناتوان بوده و احتمال شکست وی وجود دارد. نتانیاهو برای جلب رضایت ساکنان اراضی اشغالی جهت پذیرش کابینه‌ای با جریان‌های راست افراطی نیاز به بهانه‌ای دارد که حملات به غزه تا حدودی در این چارچوب قابل تعریف است. نتانیاهو با ایجاد وضعیت امنیتی به دنبال خرید زمان است تا شاید بتواند در سایه آن تشکیل کابینه را صورت داده و از سقوط سیاسی خود جلوگیری نماید. دوم آنکه رژیم صهیونیستی این روزها با بحرانی‌ به نام رسوایی نداشتن پایگاه در میان ملت‌های اسلامی و عربی مواجه است. هر چند که آمریکا با توافق ابراهیم برخی کشورهای عربی همچون امارات، بحرین، مراکش و سودان را به نزدیکی به رژیم صهیونیستی سوق داد اموا عملکرد ملت های عربی و اسلامی در جام جهانی قطر حقیقتی دیگر را آشکار ساخت و آن ناکامی این طراحی برای ایجاد مشروعیت برای صهیونیست‌ها بوده است. از یک سو بسیاری در قطر حاضر به مصاحبه با شکبه‌های صهیونیستی نشدند بگونه‌ای که در نهایت این رژیم مجبور شد تا از خبرنگاران بخواهد که هویتی جز اسرائیلی را مطرح نمایند. از سوی دیگر در ورزشگاه‌ها نیز پرچم فلسطین برافراشته شد و حتی تیمی مثل مراکش پس از رفتن به دور بعدی مسابقات با پرچم فلسطین شادمانی کرد.
در نهایت آنکه رژیم صهیونیستی امیدوار بد که از جنگ اوکراین به عنوان ابزاری برای فشار بر ایران و روسیه بهره گیرد که عملا این سناریو نیز با ناکامی همراه شده است و صهیونیست‌ها برای کم رنگ سازی این ناکامی به حاشیه سازی نیاز دارند که حمله به غزه بخشی از این مولفه است.
نکته مهم آنکه به رغم تدابیر گسترده صهیونیست‌ها، مقاومت غزه پاسخی موشکی به این تجاوز داده و نشان داد که حاضر به کوتاه آمدن در تامین امنیت فلسطینی‌ها نمی‌باشد. این ریکرد بیانگر تغییر در موازنه قدرت در فلسطین به نفع مقاومت است که می‌تواند در آینده ابعاد جدیدی از انتفاضه را رقم زند.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 124557
 
Share/Save/Bookmark