میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۹
 
 
نشست منطقه‌ای درباره افغانستان فردا در تهران برگزار می‌شود
ایران حامی ملت افغانستان و حلال بحران‌های منطقه
نشست منطقه‌ای با محوریت همسایگان برای حل بحران افغانسنان فردا در تهران در حالی برگزار می‌شود که جمهوری اسلامی همواره بر حمایت از ملت این کشور و لزوم توجه جهانی به درد و رنج آنها تاکید دارد.
خروج اشغالگران در حالی فرصتی برای رسیدن افغانستان و منطقه به ثبات بوده که خلاء سیاسی و عدم تعهدپذیری جهانی برای کمک انسانی به مردم این کشور این روند را با اخلال مواجه ساخته است که لزوم توجه همسایگان برای حل این بحران را ضروری ساخته است. در این چارچوب جمهوری اسلامی تلاش‌های بسیاری صورت داده است و در کنار مشارکت در نشست‌هایی مانند نشست اخیر مسکو و ارسال کمک‌های بشر دوستانه میزبان نشست‌های متعددی بوده است که فردا ابعاد جدیدی از این نشست برگزار می‌شود. در این چارچوب پایگاه خبری شبکه طلوع نیوز افغانستان گزارش داد: تهران روز چهارشنبه میزبان نشست وزیران کشورهای همسایه افغانستان خواهد بود.
دولت موقت طالبان تاکنون به این نشست دعوت نشده است اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان اظهار امیدواری کرد که برگزاری این نشست به نفع افغانستان باشد.وی اظهارداشت ما آگاه هستیم که این نشست برگزار خواهد شد. این نشست مرتبط با همسایگان است و ما دعوت نشده ایم.
وزیران امور خارجه و نمایندگان سیاسی از کشورهای پاکستان ، چین ، تاجیکستان ، ازبکستان ، ترکمنستان و روسیه برای بحث و بررسی درباره تشکیل یک دولت فراگیر و سایر مسائل افغانستان ، گرد هم می‌آیند.
حفیظ الرحمن نقی از اعضای حزب اسلامی افغانستان در این خصوص گفت: نشست‌هایی که در گذشته برگزار شده و همچنین نشستی که در ایران برگزار خواهد شد تاثیری مثبت یا منفی بر اوضاع افغانستان دارند اما در هر صورت این امیدواری وجود دارد که نشست ایران به بحث و بررسی شماری از موضوعات بپردازد.از زمان فروپاشی دولت سابق در افغانستان این دومین نشست منطقه‌ای است که درباره افغانستان برگزار می شود .«بادالحق عماد» تحلیلگر سیاسی گفت: در شرایطی که کمک‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به افغانستان در حال افول است هرگونه نشستی به نفع کشور است.
در همین حال امیر خان متقی وزیر امور خارجه دولت موقت طالبان با بهادر امینیان سفیر ایران در کابل دیدار کرد. دو طرف درباره مسائل مختلفی از جمله روابط سیاسی و اقتصادی و نیز مشکلات مهاجران در ایران گفتگو کردند.سفارت ایران در کابل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان و نیز صلح و ثبات و چالشهای اقتصادی و جلوگیری از تبدیل افغانستان به پایگاه امنی برای تروریستها در این نشست بحث خواهد شد. «ضمیر کابلوف» نماینده دائم رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، مشارکت مسکو در دومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان درباره تحولات این کشور در تهران را تأیید کرد.کابلوف در این خصوص در پاسخ به خبرنگار اسپوتنیک بدون اشاره به مشارکت حضوری یا مجازی در نشست تهران گفت: «ما مشارکت می کنیم».این دیپلمات روس در ادامه افزود که احتمال می‌رود که «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در این نشست که قرار است روز چهارشنبه (پنجم آبان ماه) در تهران برگزار شود، سخنرانی کند.
در این میان در ادامه تعاملات ایران با افغانستان رئیس اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان اعلام کرد که تاجران مواد نفتی علاقمند به امضای قراردادهای بزرگ برای خرید نفت با کیفیت از ایران هستند.
«توکل احمدیار» رئیس اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان اظهار داشت که تاجران مواد نفتی این کشور علاقمند به امضای قراردادهای بزرگ در زمینه خرید نفت و گاز از ایران هستند.این اظهارات در نشست هیئت اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان با کاردار سفارت ایران در کابل بیان شد و درباره ایجاد سهولت‌های تجاری نیز گفت‌وگوهایی صورت گرفت.
در این نشست علاوه بر واردات نفت و گاز از ایران، درباره گسترش روابط بازرگانی و حل چالش‌های واردکنندگان مواد نفتی و ایجاد تسهیلات بیشتر نیز تبادل نظر شد.طرف افغانستان خواستار حل چالش‌های وارد کنندگان مواد نفتی و ایجاد تسهیلات بیشتر ازسوی جمهوری سلامی ایران شده است.
احمد یار با بیان اینکه تاجران مواد نفتی افغانستان علاقمند به امضای قرارداد‌های بزرگ در زمینه خرید نفت از ایران هستند، از رایزن بازرگانی سفارت ایران خواست که زمینه را برای خرید نفت از ایران مانند دیگر‌ کشور‌های همسایه فراهم کند.سید ابراهیم حسینی کاردار سفارت ایران مقیم کابل نیز نقش اتاق تجارت افغانستان را در معرفی تاجران بزرگ نفت و گاز جهت کسب قرارداد‌های بزرگ نفتی مهم خواند و وعده سپرد که تلاش می‌کند تا در هماهنگی میان اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان و دولت جمهوری اسلامی ایران قرارداد فروش نفت با کیفیت و قیمت مناسب به افغانستان را فراهم سازد.
نشست تهران در حالی برگزار می‌شود که مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا با اشاره به وجود ناامنی غذایی در افغانستان، هشدار داد ممکن است میلیون‌ها نفر از جمله کودکان بر اثر سوءتغذیه جان خود را از دست دهند.
«دیوید بیسلی» مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا به رویترز گفت که ۲۲/۸ میلیون نفر از جمعیت ۳۹ میلیون نفری افغانستان با ناامنی غذایی شدید روبرو هستند و در مقایسه با ۱۴ میلیون نفر در ماه گذشته این آمار رو به وخامت است.وی اظهار داشت: «کودکان می‌میرند و مردم گرسنگی خواهند کشید. اوضاع بسیار بدتر خواهد شد. من نمی‌دانم چگونه می‌توان نسبت به میلیون‌ها نفر و بخصوص کودکان که با کمبود بودجه و فروپاشی اقتصاد به سرعت خواهند مرد بی‌توجه بود»
در همین حال منابع خبری اعلام کردند که سخنگوی وزارت خارجه دولت موقت طالبان از استقبال سران این گروه از تصمیم رئیس‌جمهور روسیه برای حذف اسامی آنها از لیست سیاه تروریستی خبر داد.
وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه گروه طالبان باید گام‌های شجاعانه‌ای در تشکیل دولت فراگیر بردارد، گفت برداشت وی این است که سازمان ملل آمادگی دارد تا تحریم‌ها علیه این گروه را لغو کند.
کابلوف با رد تعیین ضرب‌الاجل برای طالبان جهت تشکیل دولت فراگیر، گفت: «خیر، هیچ زمان بندی برای این مسئله مشخص نشده است. این در وظیفه نشست مسکو نبود. ما قرار نبود ضرب‌الاجلی برای طالبان تعیین کنیم تا برنامه‌ای برای کارهای بعدی آنها باشد».
نکته قابل توجه آنکه نماینده ویژه مستعفی کاخ سفید در امور افغانستان گفت طالبان واقعیت افغانستان است و آمریکا در شکست دادن آن‌ها ناکام ماند.«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه سابق کاخ سفید در امور افغانستان در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس نیوز» گفت ایالات متحده پس از دو دهه جنگ در ایجاد یک افغانستان دموکراتیک موفق نشد.وی به برنامه «در پیشگاه ملت» شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس نیوز گفت: فکر می‌کنم در مورد (مبارزه با) تروریسم، ما تا حد زیادی به این هدف دست یافته‌ایم. اما در خصوص ایجاد افغانستان دموکراتیک، فکر می‌کنم (این ماموریت) موفق نشد. مبارزه ادامه دارد. خلیلزاد افزود: طالبان واقعیت افغانستان است. ما آن‌ها را شکست ندادیم.
کد مطلب: 120155
 
Share/Save/Bookmark