میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۰
 
 
تزریق ۴ میلیون بشکه نفت خام ایران در مخازن نفت چین
خروج نفت از سبد باج‌خواهی غرب
چین، طی چند هفته گذشته، نزدیک به ۴ میلیون بشکه نفت خام ایران را در مخازن ذخیره سازی دولتی خود تخلیه کرده و هم به‌صورت رسمی آمار واردات نفت از ایران را منتشر کرده و این نشان‌ می‌دهد کارایی تحریم‌های نفتی ایران از بین رفته است.
رویترز در گزارشی به نقل از منابع تجاری و کارشناسان رهیابی کشتی‌ها نوشت، چین، طی چند هفته گذشته، نزدیک به ۴ میلیون بشکه نفت خام ایران را در مخازن ذخیره‌سازی دولتی در شهر بندری جنوبی ژان ‌جیانگ تخلیه کرده است. این اقدام چین در حالی صورت گرفته است که گروه چهار به‌علاوه یک و ایران در حال مذاکرات سخت برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ هستند که برداشته شدن تحریم‌های نفتی ایران را نیز شامل می‌شود. دولت قبلی آمریکا یعنی دولت ترامپ این تحریم‌ها را لغو و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره اعمال کرده بود.
پر کردن مجدد ذخایر راهبردی نفت چین نیز در آستانه برنامه پکن برای آزادسازی نفت از محل ذخایر اضطراری‌اش، در یک هماهنگی نادر با آمریکا برای برای کاهش دادن قیمت نفت در جهان که به بالاترین رقم در ۷ سال گذشته رسیده، صورت گرفته است.چین، پیش از این، بدون جلب توجه، نفت ایران را وارد کرده و آمار محموله‌های نفت ایران در آمار رسمی گمرک این کشور برای مواجه نشدن خریداران با تحریم‌های آمریکا، اعلام نشده است اما گمرک چین، دیروز به صورت رسمی برای نخستین بار آمار واردات نفت خام ایران طی یک سال گذشته با وجود تحریم های آمریکا را منتشر کرد.بر اساس آمار گمرک چین، چین ۲۶۰ هزار و ۳۱۲ تن یا ۱.۹ میلیون بشکه نفت خام از ایران در ماه دسامبر خریداری کرده است.آخرین آماری که گمرک چین منتشر کرده به دسامبر ۲۰۲۰ بازمی‌گردد.یک منبع تجاری آگاه به محموله‌های نفتی ایران گفت این محموله ویژه در اواخر ماه دسامبر در ژان ‌جیانگ در سایت ذخایر دولتی تخلیه شده است.به گفته کارشناس رهیابی نفتکش‌ها موسسه ورتکسا انالیتیکس، به‌دنبال آن یک محموله دیگر با اندازه مشابه در همین بندر در مخازن اضطراری تخلیه شد.تیلاک دوشی، مدیرعامل موسسه مشورتی دوشی در سنگاپور گفت: «پیش از این نیز گزارش‌هایی مبنی بر واردات نفت خام ایران منتشر شده بود اما به‌شدت مخفیانه و محرمانه بود. حالا، من فکر می‌کنم چینی ها آشکارا در حال آزمایش آمریکا هستند تا واکنش واشنگتن را ببینند.»وزارت خارجه آمریکا در مورد اینکه چین نفت ایران را در ذخایر دولتی خود ذخیره می‌کند و آن را در آمار گمرک خود آورده است، اعلام کرد تحریم‌های آمریکا همچنان پابرجاست و اجرا خواهد شد، هرچند واشنگتن معتقد است دیپلماسی بهترین راه برای رسیدگی به این موضوع است.
این بی‌اثر شدن تحریم نفتی چنان است شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی عنوان می کند که فروش نفت ایران و بازگشت پول آن به شرایط مناسب و غیر قابل بازگشتی رسیده است و نمی‌شود برای امتیازگیری، قول رفع تحریمی را داد که بی‌اثر شده است. لازم به ذکر است «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری رسمی چین (شینهوا)، تصریح کرد که ایران و چین هم‌اکنون «با افق جدید همکاری» مواجه هستند.وی در این گفت‌وگو تصریح کرد که علاوه بر مجاورت جغرافیایی بین ایران و چین، تاریخ، فرهنگ، سیاست و روابط مردم با مردم است که دو کشور ایران و چین که از زمان‌های قدیم با جاده ابریشم به هم متصل شده را به هم وصل می‌کند.خطیب‌زاده در خصوص همکاری فعال دو کشور نیز توضیح داد که چین و ایران به طور فعال مبادلات مردم با مردم را ترویج می‌کنند. ایران تصمیم به لغو روادید برای گردشگران چینی گرفته است و اکنون فیلم‌های جدید چینی در ایران به نمایش گذاشته می‌شود.
کد مطلب: 121389
 
Share/Save/Bookmark