داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰۶:۱۶
 
 
چرا آمریکا و عربستان به بحرین کوچک اهمیت می دهند
چرا آمریکا و عربستان به بحرین کوچک اهمیت می دهند
 
عربستان سعودی که تحت فشار بزرگ ناشی از استعفای حسنی مبارک رئیس جمهور مصر، متحد کلیدی خود قرار دارد، از آن نگران است که اعتراضات بحرین، به رو آمدنِ خواستِ شیعیان عربستان برای اجرای اصلاحات در کشور منجر شود.
به گزارش سياست روز آنلاين به نقل از رویترز عربستان سعودی و آمریکا که ناوگان پنجمش در منامه مستقر است، بحرین را به عنوان قلعه ای دفاعی در برابر ایران می دانند. فاروق شوش اقتصاددان ارشد سیتی بانک در خاورمیانه گفت، اگر لازم باشد، عربستان سعودی صد درصد در زمینۀ نظامی از بحرین حمایت خواهد کرد.
به گفتۀ او وقوع کودتا در بحرین ممکن نیست، زیرا عربستان سعودی پشتیبان حکومت آن کشور است. عربستان سعودی در بحرین منافع کلیدی دارد.
این اقتصاددان ارشد گفت از لحاظ اقتصادی، تأثیرات عربستان سعودی بر بحرین بسیار عظیم است. اکثر محصولات نفتی تولید شده در بحرین در عربستان نگه داری می شود.
از سوی دیگر، پایگاه نیروی دریایی آمریکا در منامه برای ریاض بسیار مهم است. زیرا این پایگاه از تجهیزات نفتی عربستان سعودی و کانال های صادرات نفت این کشور دفاع می کند. با استفاده از این پایگاه، سربازان غربی لازم نیست در خاک عربستان مستقر باشند.

چرا بحرین مهم است؟
روزنامۀ جهان (اِل موندو) چاپ اسپانیا در مقاله ای نوشت بحرین با جمعیت یک میلیون نفری اش کوچک ترین کشور منطقۀ خلیج فارس است. اما اهمیت راهبردی آن بسیار مهم تر از مساحت و جمعیتش است.
قدرت های بزرگ همواره به جایگاه جغرافیایی این کشور کوچک اهمیت می دهند. در گذشته انگلستان و حال آمریکا. ناوگان پنجم آمریکا برای نظارت بر ایران در بحرین مستقر است.
بحرین متحد مهم آمریکا است. ارتش آمریکا در دورۀ جنگ عراق در سال 2003 با استفاده از پایگاه نظامی اش در بحرین به عراق حمله کرد.
اما آمریکا به بهانۀ ثبات منطقه، مدت های طولانی به خواست مردم بحرین برای تحقق مردمسالاری بی اعتنا مانده و از این رو اعتراضات اخیر در بحرین موجب شده است سیاست های خارجی و دفاعی واشنگتن با مشکلاتی مواجه شود.
بر همگان روشن است که یکی از اهداف راهبردی آمریکا از استقرار ناوگانش در بحرین برخورداری و تضمین سهمش از نفت خلیج فارس است.
با آن که بحرین منابع نفتی فراوانی دارد، اما ذخایر این منابع زیاد نیست. از این رو، هدف آمریکا از ایجاد پایگاه های نظامی که بسیار واضح است، تأمین امنیت نفتکش هایی است که 33 درصد از نفت مصرفی جهان را از تنگۀ هرمز می گذرانند.
تحلیلگران غربی نگرانند که تشکیل نظامی مردمسالار در بحرین نفوذ ایران در منطقه را استوارتر کند. ایران تحولات بحرین را پیگیری می کند، زیرا در منطقه منافع درازمدت و راهبردی دارد.
غربی ها می ترسند با تشکیل نظامی مردمسالار در بحرین، مواضع این کشور به سوی ایران مایل شود. این مسئله دربارۀ عراق نیز صدق کرد. در سال های اخیر نفوذ ایران در منطقۀ خاورمیانه به ویژه در عراق و لبنان پیوسته رو به افزایش بوده است.
کد مطلب: 58478
 
Share/Save/Bookmark