میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
دریافت پول زور از متقاضیان مسکن مهر ادامه دارد
دریافت پول زور از متقاضیان مسکن مهر ادامه دارد
 
درحالی بر اساس قرارداد هزینه‌نصب انشعاب و کنتور گاز از متقاضیان مسکن مهر دریافت شده که پیمانکار گازرسانی برای این کار درخواست واریز حدود ۱.۴ میلیون تومان را کرده است.
به نظر می‌رسد همزمان با تغییر و تحولات مدیریتی برخی پیمانکاران خدمات‌رسان مسکن مهر پردیس فرصت را برای دریافت مبالغی بالاتر از مبلغ درج شده در قراردادها مغتنم شمرده‌اند. اواسط اردیبهشت ماه سال گذشته برخی متقاضیان مسکن مهر فاز ۱۱ این شهر در تماس با تسنیم از درخواست واریز ۹۸۵ هزار تومان توسط پیمانکار گازرسانی (ب) برای نصب کنتور گاز خبر دادند.
این در حالی بود که مطابق قراردادهای مسکن مهر برای هزینه‌های مربوطه به انشعاب فاضلاب (۵ میلیون ریال)، هزینه انشعاب کنتور برق واحد و مشاعات (۳.۵ میلیون ریال) و هزینه طرح و نظام مهندسی، انشعاب و کنتور گاز (۲.۵ میلیون ریال) از متقاضیان دریافت شده است. بر اساس مفاد قرارداد ۵ برگی مسئولیت نصب انشعابات در فاز ۱۱ بر عهده شرکت ترکیه‌ای است و پیش خریدار با توجه به پرداخت‌های انجام شده باید واحد مسکونی را با تمام انشعابات و پکیچ تحویل بگیرد.
مدیرعامل شرکت گازرسانی به واحدهای مسکن مهر گفته بود: یک میلیون تومان برای نصب کنتور گاز فقط از دلالان و افرادی که واحد را در زمان مقرر تحویل نگرفته‌اند، دریافت می‌شود.
وی با این ادعا که برای نصب انشعاب و کنتور گاز سیستم رایگان داریم، افزود: در صورت حضور تمام ساکنان یک بلوک برای نصب کنتور گاز و مسائل مربوط به آن هیچ پولی از مالکان مسکن مهر دریافت نمی‌کنیم.این در حالی است که برخی واحدهای مسکن مهر را سال ۹۵ تحویل داده‌ایم، اما مالکان این واحدها برای انجام امور مربوط به نصب کنتور گاز مراجعه نکرده‌اند و این مسئله جزو قرارداد ما با شرکت ترکیه‌ای کوزو نبوده است.وی ادامه داد: به همین دلیل هم ناظران نظام مهندسی ساختمان بعضا تا ۳۰ بار نیز برای تایید کنتور گاز به بلوک‌ها مراجعه می‌کنند که این موضوع هزینه‌های بالایی را به دنبال دارد و خارج از تعهد ماست.وی تاکید کرد: هزینه ۹۸۵ هزار تومانی نیز بیشتر مربوط به دلالانی و افرادی است که به هر دلیلی برای تحویل واحدهای خود اقدام نکرده‌اند و واحدها را از سال ۹۵ به بعد واحد برای افزایش قیمت خالی گذاشته‌اند.این در حالی است که همزمان با اخبار مربوط به رفتن مدیرعامل شرکت عمران پردیس به شهرداری تهران، برخی متقاضیان مسکن مهر فاز ۱۱ (کوزو) در تماس با خبرگزاری از درخواست ۱.۴ میلیون تومانی پیمانکار گازرسانی خبر داده‌اند.
بق آنچه یکی از کارمندان پیمانکار گازرسانی می‌گوید (فایل صوتی در ادامه می‌آید) چنانچه مامور مربوطه به محل پروژه مراجعه کرده و متقاضی حضور نداشته باشد ۳۰۰ هزار تومان مبلغ ایاب و ذهاب به مبلغ ۱.۴ میلیون تومانی اضافه می شود. ضمن این‌که اگر سه ماه از قرارداد بگذرد متقاضی باید مجددا یک میلیون و ۳۸۵ هزار تومان دیگر پرداخت کند!
خردادماه سال ۹۶ نیز همین پیمانکار گازرسانی در قبال انجام یک سری کارها از جمله اخذ تاییدیه و... درخواست مبالغ بالایی را از متقاضیان کرده بود. مسئله‌ای که با اعتراض متقاضیان مسکن مهر روبرو و باعث برگزاری جلسه‌ای بین یکی از مسئولان شرکت عمران پردیس و پیمانکار گازرسانی شد.در جلسه مذکور نیز دریافت مبالغ خارج از چارچوب مورد اعتراض عضو هیئت مدیره شرکت عمران پردیس و مردم قرار می‌گیرد و پیمانکار نیز در جواب می‌گوید :«پول زور است و می‌توانم بگیرم و وزارت راه و شهرسازی نیز نمی تواند در این رابطه کاری انجام دهد.» اظهاراتی که در نهایت منجر به شکایت شرکت عمران پردیس علیه پیمانکار شد.
گزارش‌های مذکور در باب وضعیت مسکن مهر در حالی مطرح می‌شود که معاون وزیر راه و شهرسازی از تمدید زمان ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن تا ۱۵ آذرماه خبر داد و گفت: تاکنون حدود یک میلیون و ۲۶۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند.محمود محمودزاده اظهار کرد: تا کنون یک میلیون و ۲۶۰ هزار و ۶۴۷ نفر در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند.وی با یادآوری این‌که ثبت‌نام نهضت ملی مسکن از ۲۸ مهرماه امسال آغاز شده است، افزود: قرار بود این ثبت‌نام طی یکماه انجام شود و ۲۸ آبان‌ به پایان برسد.
وی ادامه داد: با توجه به افزایش تقاضا برای تمدید مهلت ثبت‌نام، متقاضیان می‌توانند تا ۱۵ آذرماه با مراجعه به سایت saman.mrud.ir اقدام به ثبت‌نام کنند.معاون مسکن و ساختمان اعلام کرد: در ۵۲۰ شهر زمین ساخت واحدهای قانون جهش تولید تامین شده است.محمودزاده پیش‌تر گفته بود:سیاست وزارت راه این است تا در شهر‌هایی که زمین تأمین نشده است، ثبت‌نام را آغاز نکند تا توقع بدون امکان تحقق ایجاد نشود. بدون تقاضا هیچ پروژه‌ای آغاز نمی‌شود و ثبت‌نام برای پروژه‌هایی آغاز می‌شود که زمین برای ساخت‌وساز آن تأمین شده باشد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: زمین ۱۶۵ هزار واحد، اکنون آماده کلنگ‌زنی است و تا ۴ سال آینده ۴میلیون واحد مسکونی برای متقاضیان مشخص و ثبت‌نام‌شده ساخته می‌شود.محمودزاده درباره ۴ شرط متقاضیان مسکن ملی برای ثبت‌نام تصریح کرد: برای ثبت‌نام در سامانه ثمن رعایت چهار شرط تأهل یا سرپرست خانوار بودن، عدم مالکیت بخش خصوصی، استفاده نکردن از امکانات دولتی از ابتدای انقلاب در بخش زمین و مسکن و پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا، لازم است.وی با بیان این‌که ۵ گروه از مجرد‌ها امکان ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن را دارند درباره تدابیر دولت برای تضمین کیفیت ساختمان‌های نهضت ملی مسکن افزود: بیمه ۱۰ساله کیفیت، یکی از تدابیر دولت برای تضمین کیفیت این واحد‌ها است.
کد مطلب: 120489
 
Share/Save/Bookmark