میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۳۳
 
 
یمنی‌ها شکستی سنگین را به متجاوزان تحمیل کردند
تلفات سنگین داعشی‌های امارات
تلفات سنگین داعشی‌های امارات
 
ارتش یمن اعلام کرد که نیروهای این کشور توانسته‌اند به مزدوران و عناصر داعشی وابسته به امارات در جنوب یمن تلفات و خسارات سنگینی وارد کنند.
سرتیپ "یحیی سریع" سخنگوی نیروهای مسلح یمن، ، از تلفات سنگین مزدوران اماراتی در استان شبوه (جنوب یمن) خبر داد.سخنگوی نیروهای مسلح یمن در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: نیروهای ما به لطف خدا خسارت های سنگینی به مزدوران و عناصر داعشی امارات در استان شبوه طی روزهای گذشته وارد آورده اند به طوری که تعداد تلفات به بیش از ۵۱۵ کشته رسیده است که چندین فرمانده هم بین انها دیده می شود. ۸۵۰ نفر از آنها هم مجروح شده و به گفته منابع تجسسی و اطلاعاتی بیش از ۲۰۰ نفر از آنها مفقود شده اند. در ادامه این بیانیه آمده است: در عین حال، خسارت‌ مادی وارده به ماشین آلات و خودروهای زرهی [مزدوردان] به ۱۰۲ مورد رسیده و تعدادی از توپخانه‌های بزرگ و پیشرفته منهدم شده‌اند. سخنگوی نیروهای مسلح یمن همچنین خبر داد که ده‌ها موشک به سوی نقاط تجمع مزدوران و داعشیان امارات در استان شبوه شلیک شده است که در پی این اقدام، ده‌‌ها تن از آن‌ها کشته و تعداد زیادی مجروح شده‌اند. یحیی سریع در ادامه با اشاره به اینکه جزئیات دقیق این عملیات‌ها به زودی اعلام خواهد شد، بیان کرد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ایستادگی در برابر عناصر داعشی و مزدوران اماراتی حماسه‌ای از جهاد، قهرمانی و فداکاری رقم زدند.سخنگوی نیروهای مسلح یمن در پایان این بیانیه ضمن تأکید بر آمادگی کامل برای دفاع از کشور یمن، مردم این کشور و مقابله با امارات تا زمان پیروزی، هشدار داد که عواقب اقدامات تنش‌زای امارات سنگین خواهد بود و اماراتی‌ها باید پیامدهای این تنش را متحمل شوند.
همچنین همزمان با تشدید اقدامات خصمانه امارات در مناطق جنوبی یمن، محمد البخیتی عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله به ابوظبی هشدار داد که در صورت تداوم این اقدامات، یمن عمق خاک امارات را هدف قرار خواهد گرفت.
عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله یمن در بخشی از مصاحبه یادشده گفت: «معامله‌ای میان عربستان سعودی و امارات وجود دارد که به موجب آن، عربستان سعودی تمام استان‌های جنوبی یمن از جمله شبوه را به امارات تحویل می‌دهد و به ازای آن، امارات تمام ظرفیت‌های نظامی خود را همچون گذشته [در یمن] به کار خواهد گرفت».محمد البختی در ادامه خاطرنشان کرد: «البته چند سال پیش امارات به دنبال آن بود تا از تجاوز به یمن دست بکشد. ما فرصتی به امارات دادیم و حمله به عمق خاک این کشور را متوقف کردیم؛ اما متأسفانه الان امارات مجددا در حال تنش‌زایی است».البخیتی ادامه داد: «ما از اینجا به امارات توصیه می‌کنیم که به اقدامات تنش‌زای خود ادامه ندهد چراکه اگر این تنش ادامه پیدا کند، یمن مجبور به حمله به عمق خاک این کشور خواهد شد. ما در وضعیت جنگی قرار داریم».
از سوی دیگر دولت نجات ملی یمن به اعتراف سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی درباره ساختگی بودن کلیپی درباره سایت موشکی الحدیده واکنش نشان داد.«محمد عبدالسلام» رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن گفت: این خنده‌دار و در عین حال رقت انگیز است که سخنگوی متجاوز به رسوایی مفتضحانه خود در خصوص ساختن کلیپ‌هایی از سایت‌های موشکی که جز در فیلم‌ها وجود ندارد، اعتراف کرد و آن را حاشیه خطا خواند.
او افزود: هر حاشیه خطایی که قربانیان آن غیرنظامیان هستند و هر بار در نتیجه طبیعی تجاوز وحشیانه تکرار می شود، بزرگترین اشتباه و بزرگترین گناهی است که با حمایت آمریکا در حق مردم عزیزمان صورت گرفته است.
ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی که به استان شبوه یمن سفر کرده است، رسما اذعان کرد که ویدئوی اخیر ائتلاف از انبار موشکی ارتش یمن ساختگی است.ائتلاف سعودی اخیرا ویدئویی از یک انبار تسلیحاتی منتشر کرد و مدعی شد که این انبار متعلق به ارتش یمن است. اما تنها پس از گذشت چند ساعت رسانه‌ها فاش کردند که ویدئوی مذکور بخشی تقطیع‌شده از یک فیلم آمریکایی بوده است.
کد مطلب: 121271
 
Share/Save/Bookmark