میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
بحران انگلیسی بودن
کتک کاری و تصادفات متعدد در صف های جایگاه های سوخت از نظر کارشناس مطالعات بریتانیا به معنی بحران نیست اما...
کتک کاری و تصادفات متعدد در صف های جایگاه های سوخت از نظر کارشناس مطالعات بریتانیا به معنی بحران نیست اما اینکه بریتیش پترولیوم سومین تامین کننده سوخت در کل دنیا قول رفع مشکل سوخت رسانی داده اما در عمل به آن عاجز مانده و سوخت به بالاترین قیمت از سال۲۰۱۴ رسیده و ارتش انگلیس نیز به حالت آماده باش درآمده، بیانگر شدت و نوع بحران در انگلستان است.
این مشکل در اثر اعتصاب، سانحه یا حوادث غیر مترقبه روی نداده بلکه به دلیل کمبود بیش از صد هزار کارگر ساده یا متخصص از جمله راننده ،سرآشپز یا فروشنده به وجود آمده است. این کمبود نه تنها قابل پیش بینی و پیشگیری برای دولت انگلیس بود بلکه می توان آن را مشکلی خود ساخته به شمار آورد چراکه در زمان تصویب و اجرای خروج انگلیس از اتحادیه اروپایی مسئله کارگران مهاجر مورد بحث بود اما همین دولتمردان کنونی اصرار به اجرای برگزیت و سختگیری بر مهاجران داشتند و این ناشی از از همان روحیه خاص انگلیسی بودن و احساس برتری داشتن است. چنانکه می بینیم حتی در زمان بروز بحران فعلی نیز انگلستان راضی به تغییر قوانین مهاجرت و پذیرش کارگران نیست بلکه فقط با صدور ویزای موقت یا تعلیق قانون رقابت کار، سعی در حل مشکل دارد. این فرهنگ سیاسی برتری طلبانه را در تصمیم به استفاده از زندانیان انگلیسی به جای راننده های مهاجر نیز می توان دید و این حقیقت را آشکارا نشان می دهد که دولت ملکه ،زندانی انگلیسی رابر کارگر متخصص مهاجر ترجیح می دهد .
همزمانی این بحران و قتل سابینا نیز ارزش تحلیل دارد. سابینا نسا دختر ۲۸ ساله آسیایی تبار مسلمان ساکن لندن که به شغل معلمی مشغول بود هفته گذشته در راه بازگشت به خانه به قتل رسید. قاتل دستگیر شد و اخبار آن بدون برجسته سازی منتشر شد. اما در مقابل در مورد قتل سارا اورارد که انگلیسی و سفید پوست بود، هم رسانه ها و هم مقامات با پرداختن به جزئیات و پوشش گسترده ،موضوع را برجسته نمودند و قاتل نیز اخیرا به حبس ابد محکوم شد. تبعیض در واکنش به قتل سابینای مسلمان آسیایی تبار و قتل سارا اورارد سفید پوست کاملا آشکار و برخاسته از همان روحیه خاص خودبرتربینی انگلیسی هاست. متاسفانه در ایران نیز چون رسانه ها اخبار انگلیس را عمدتا از منابع دست اول تهیه نمی کنند و در واقع مصرف کننده خروجی رسانه های انگلیسی اند، قتل سابینای مسلمان بازتاب کمی داشت.
اساساً از آنجا که انگلستان با اختلال شبکه توزیع مواجه است،کمبود یا نبود در اقلام ضروری و خرده فروشی کاملاً ادامه دار خواهد بود به ویژه اینکه مراسمات سال نو میلادی و افزایش تقاضا و همچنین هراس عمومی از کمبود کالا بر شدت بحران خواهد افزود. جامعه مدنی انگلیس و همچنین ساختار شغلی حاکم بر آن، خود به خود توان حل چنین بحرانی را ندارد چرا که یک کارمند انگلیسی متوسط حتی اگر بیکار هم شده باشد حاضر به انجام مشاغل خرد نیست چون با دریافت بیمه بیکاری از مزایای بیشتری برخوردار می شود لذا به ناچار دولت انگلستان به مهاجران روی خواهد آورد اما به دلیل مشکلات مهاجران از جمله ترددهای زیاد فرامرزی و همچنین شیوع کرونا روند حل بحران کند خواهد بود.
واکنش رسانه های انگلیسی به ویژه بی بی سی بسیار جالب توجه است چراکه ضمن کوچک و عادی جلوه دادن بحران سوخت بیشتر به حل مسئله پرداخته است تا پوشش رسانه ای شدت و نوع اصل بحران مثلاً از رانندگان بیکار خواسته است مشکلاتشان را برای سرکار رفتن بیان کنند و این تجربه ارزشمندی برای رسانه‌های ایران است چراکه در موضوعات مشابه داخلی آنقدر به اصل بحران شاخ و برگ رسانه‌ای می‌دهند که اساسا مسئله غیرقابل حل جلوه داده می شود.
دولت انگلیس بحران سوخت را بیشتر بحرانی امنیتی می داند چرا که هر مهاجری که به مرزهای سرزمین ملکه وارد شود حفره امنیتی محسوب می گردد به ویژه اینکه شکست انگلیس در جنگ افغانستان بر شدت تقاضای مهاجرت افزوده است و دقیقاً به همین دلیل است که می توان وقوع عملیات تروریستی در انگلستان طی چند ماه آینده را پیش بینی نمود.
دولتمردان جمهوری اسلامی ایران به ویژه سیاست گذاران دیپلماسی کشور به خوبی با روحیه برتری طلبانه انگلیسی ها آشنا هستند و حتماً در مذاکرات پیش روی هسته ای و در برخورد قاطع با سفیر انگلیس در تهران آن را مد نظر قرار می دهند. سفیر پیشین انگلیس در تهران به بهانه همدردی با بازماندگان سقوط هواپیمای اوکراینی شبانه به خیابان آمد و دستگیر شد و سفیر جدید نیز در بدو ورود و در سالگرد اشغال ایران توسط قوای سه گانه روس و آمریکا و انگلیس به سفارت روسیه رفت و با خالی گذاشتن جای نماینده آمریکا عکسی چالش برانگیز منتشر کرد و اخیراً نیز در بحبوحه چالش تهران و باکو به سفارت آذربایجان در تهران رفت و عکس و خبر آن را رسانه ای نمود.چقدر خوب است که ما مردم ایران این روحیه خود برتر بینی و خودخواهی انگلیسی ها را که حتی در مواجهه با بحران‌ها بروز واضح دارد بشناسیم و واکنش مناسب و متقابل آن را از مسئولان مطالبه کنیم.

نویسنده: محمدجواد ریحانی
کد مطلب: 119878
 
Share/Save/Bookmark