داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۶ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۷:۵۱
 
 
غرب هر روز بن لادن را زنده مي‌كند
غرب هر روز بن لادن را زنده مي‌كند
 
سياست روز آنلاين: آمريكا با ادعاي پيروزي بر تروريسم در حالي خبر كشته شدن بن لادن را اعلام كرد كه هر روز با به اصطلاح افشاي ابعادي از پرونده وي به دنبال تامين منافع خويش و غرب مي‌باشد.
باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا 12 ارديبهشت در ژست يك فاتح از كشته شدن بن لادن سركرده گروه تروريستي القاعده در عمليات دستگاه‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي آمريكا در خاك پاكستان خبر داد. در آن زمان اوباما بدون اشاره به نقض حاكميت و تماميت ارضي پاكستان اين اقدام خود را گامي ‌براي مبارزه با تروريسم عنوان داشت. هر چند جهان اميد داشت با اين اقدام، آمريكا از بازيگري به نام بن لادن دست بردارد اما سران اين كشور همچنان از نام بن لادن براي توجيه اقدامات خود استفاده مي‌كنند. در سه هفته گذشته آمريكايي‌ها اسناد و نوارهاي صوتي را منتشر كرده‌اند كه ادعا دارند از مخفي گاه بن لادن كشف شده‌اند.

بازي با اسناد بن لادن
چند روز پس از اعلام خبر كشته شدن بن لادن محافل رسانه‌اي و سياسي غرب طرح انتشار اسناد و گزارش‌هاي به اصطلاح كشف شده از مخفي گاه بن لادن را‌ آغاز كردند تا ضمن بزرگنمايي اقدام آمريكا در ترور بن لادن طرح‌هاي آينده خود را توجيه نمايند.
در اين چارچوب روزنامه ديلي تلگراف انگليس در گزارشي با استناد به دست نوشته‌هاي سركرده القاعده در محل زندگي خود در روستاي ابت آباد پاکستان نوشت : "اسامه بن لادن" شخصا طرح حمله به انگليس را برنامه ريزي کرده بود و به گفته مقامات آمريکايي بن لادن انگيزه اصلي توطئه‌هاي القاعده بود.
در مدرکي ديگر ادعا مي‌شود که سركرده القاعده درصدد آن بوده تا "باراک اوباما" رئيس جمهوري آمريکا را مورد هدف قرار دهد و از طرفداران خود خواسته بود تا بار ديگر حمله اي مشابه حملات 11 سپتامبر انجام دهند. همچنين دستگاه جاسوسي انگليس (MI6) تاکيد کرد که بن لادن انجام حملاتي مشابه حملات بمبئي در انگيس را تاييد کرده و در همين رابطه پيام‌هايي را به حاميان خود ارسال کرده بود. رسانه‌هاي ديگر غربي نيز با انتشار اسناد ديگري ادعا كردند كه بن لادن طرح حملات انتحاري در آمريكا، انگليس، آلمان، اسپانيا و كانادا در كنار سرزمين‌هاي اشغالي فلسطين را داشته است. اين ادعا در حالي صورت گرفته كه غرب در هفته‌هاي اخير با ادعاي ايجاد امنيت، فضاي امنيتي خود بويژه افزايش فشارها بر مسلمانان را تشديد كرده است.
روزنامه انگليسي گاردين نيز ادعا كرده بر اساس اين مدارک که بخشي از آن توسط دولت آمريکا منتشر شده، القاعده در نظر داشت تا حملات خود به تانکرهاي حامل نفت و ديگر سوخت‌هاي فسيلي را نه تنها در پاکستان، بلکه در ديگر کشورهاي جهان افزايش دهد تا از اين طريق بحران اقتصادي موجود در غرب را طولاني تر کند.
هر چند آمريکا به تازگي اعلام مي‌کند که القاعده به دنبال منفجر کردن تانکرهاي سوخت بري ضربه زدن به اقتصاد غرب بوده، اما اين حملات از مدت‌ها قبل در پاکستان وجود داشته و همچنان نيز تانکرهاي حامل سوخت نيروهاي ناتو در پاکستان مورد حمله قرار مي‌گيرند.
ادعاي غربي‌ها در قبال بن لادن به همين جا ختم نشده و آنها از انتشار نوار صوتي وي تنها چند ساعت پيش از مرگش خبر دادند. نكته جالب توجه در اين نوار صوتي آن بوده كه بن لادن در كنار تهديد اروپا از قيام ملت‌هاي عربي عليه دولتمردان دست نشانده خود تقدير كرده است. همچنين خواستار انتفاضه براي مقابله با رژيم صهيونيستي و نيز حركت گسترده براي مقابله با تحركات ناتو در ليبي شده بود. اين ادعا در حالي مطرح شده كه پيش از اين واكنش از بن لادن در قبال قيام ملت‌هاي عربي، تحولات ليبي و مسئله فلسطين منتشر نشده بود. با توجه به اين مسئله بسياري نوار صوتي بن لادن را بيشتر به يك نوار توجيه‌گر براي اقدامات حال و آينده غرب براي مصادره قيام ملت‌هاي عربي، توجيه سركوب فلسطين به نام مقابله با القاعده و اشغال ليبي به بهانه مقابله با حاميان بن لادن شباهت دارد.

استفاده از جانشينان بن لادن
البته جوسازي‌هاي غربي صرفا به بن لادن ختم نشده، بلكه دامنه آن به جانشينان احتمالي آن نيز رسيده است.
"ايمن الظواهري" که از وي به عنوان جانشين اصلي بن لادن نام برده مي‌شود در جديدترين اظهاراتش آمريکا را دشمن صليبي خواند و از تغييرات ايجاد شده در جهان عرب تمجيد کرد.
شبکه خبري سي ان ان مدعي شده ، يک پايگاه الکترونيکي وابسته به القاعده پيامي‌صوتي از ايمن الظواهري منتشر کرده که در آن درباره اوضاع ليبي اظهارنظر مي‌کند. الظواهري در اين پيام با اشاره به وزيدن بادهاي تغيير در خاورميانه به تونس، مصر، ليبي و يمن اشاره کرده و آمريکا را دشمن صليبي خواند.
همچنين روزنامه انگليسي ميل آن ساندي، در گزارشي لندن را به عنوان نخستين هدف مورد نظر "سيف العدل مصري" جانشين موقت بن لادن براي انجام عمليات‌هاي تروريستي دانست. آنها ادعا كرده‌اند سيف العدل مصري که اخيرا القاعده وي را به عنوان جانشين موقت بن لادن معرفي کرده است در نظر دارد يک عمليات بزرگ تروريستي در لندن انجام دهد. نكته مهم آنكه يك مصري به عنوان سركرده جديد القاعده معرفي شده است. اين در حالي است كه مصر اخيرا با قيام مردمي‌همراه بوده كه مغاير با اهداف غرب و صهيونيست‌ها است. بسياري بر اين عقيده‌اند غرب با برجسته سازي نام مصر به عنوان ميزبان جديد القاعده به دنبال توجيه اقدامات خصمانه خود و صهيونيست‌ها براي جلوگيري از تشكيل دولتي مردمي‌در مصر و كم رنگ كردن بزرگي قيام مردم اين كشور هستند.
آنچه در اقدامات محافل رسانه‌اي و سياسي غرب مشاهده مي‌شود آن است كه اين كشورها همچنان با نام بن لادن و افرادي كه هوادار و جانشين وي مي‌نامند، به دنبال اجراي اهداف پنهان و آشكار نظامي‌ و امنيتي هستند كه نتيجه آن تشديد فضاي امنيتي در اروپا و آمريكا و حتي جنگ طلبي‌هاي جديد خواهد بود. آغاز اين رويكرد را در مواضع رئيس جمهور آمريكا مي‌توان مشاهده كرد كه در گفت‌وگو با بي بي سي تاكيد كرده بود در صورت نياز براي مقابله با ساير سران القاعده بازهم ورود به خاك پاكستان و هر نقطه‌اي را كه لازم بدانيم اجرا مي‌كنيم. مواضع افرادي مانند اوباما نشان مي‌دهد كه غرب سعي دارد هر روز با زنده كردن بن لادن اهداف كلانتري را اجرايي سازد كه نتيجه آن ادامه كشتار هزاران بي‌گناه در سراسر جهان خواهد بود.
کد مطلب: 65317
 
Share/Save/Bookmark