میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۱
 
 
همزمان با نزدیک شدن دور هشتم مذاکرات وین آشکار شد
غرب روی نوار تحریف وقایع برجام
غرب روی نوار تحریف وقایع برجام
 
دور هشتم مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۴ در وین برای لغو تحریم‌ها در حالی طی روزهای آتی آغاز خواهد شد که غرب با هوچی گری رسانه‌ای سیاست تحریف وقایع برجامی را برای امتیازگیری در پیش گرفته است.
طی روزهای اخیر اروپا و آمریکا بر آن بوده‌اند تا ایران را عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات وعرفی و چنان وانمود کنند که سیاست‌های ایران رویکردی غیر تعاملی است حال آنکه روند تحولات بیانگر حقیقتی دیگر است چنانکه سرگئی لاوروف در مصاحبه‌ای ضمن اعلام دور بعدی مذاکرات تا پایان سال جاری میلادی، اظهار داشت که غربی‌ها در تلاش برای تحریف وقایع برجام هستند.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه راشاتودی، اظهار داشت که اعضای غربی عضو برجام، در تلاش برای تحریف حقایق و وقایع درباره توافق هسته‌ای با ایران هستند.لاوروف در سخنرانی خود با اشاره به روند مذاکرات برجام، گفت: «این مذاکرات فرصت خوبی برای احیای توافق برجام است. دور بعدی مذاکرات وین بعد از جشن کریسمس و قبل از پایان سال جاری میلادی آغاز می‌شود.» او در ادامه به تحولات اخیر ناتو و اوکراین اشاره و گفت: «پاسخ آمریکایی‌ها به ابتکارات روسیه در زمینه تضمین‌های امنیتی عملی است و دستورالعمل‌ها برای همکاری در آینده هماهنگ شده است.»
در این میان در ادامه جوسازی ضد ایرانی وزیر خارجه آمریکا با تکرار اینکه زمان برای حصول توافق جدیدی با ایران در حال کم و کمتر شدن است، گفت واشنگتن نیز در حال بررسی جایگزین و گزینه‌های دیگر است.بلینکن طی نشست خبری در محل وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره زمان باقی‌مانده برای بازگشت به برجام ادعا کرد: «من مهلت زمانی برای این مسئله تعیین نمی‌کنم اما [زمان] بسیار بسیار بسیار کم شده است».به نوشته رسانه‌های آمریکایی، وی ادامه داد: «توانایی بازیابی کامل مزایای برجام از طریق بازگشت به پایبندی به آن، با پیشرفت‌هایی که ایران هر روز در برنامه هسته‌ای خود انجام می‌دهد، به طور فزاینده‌ای مشکل‌ساز شده است».
وزیر خارجه آمریکا تصمیم دولت قبلی این کشور برای خروج از برجام را «بدترین تصمیم سیاست خارجی آمریکا در دهه گذشته» توصیف کرده و گفت: «در خروج از آن توافق، به ما قول داده شد که با توافق قوی‌تری جایگزین شود [و] فشار حداکثری که علیه ایران اعمال می‌شود، فعالیت‌های مخرب این کشور را در سراسر منطقه مهار می‌کند. در عوض، البته ما دقیقا شاهد برعکس آن بودیم».بر این اساس، بلینکن با تکرار ادعاهای بی‌اساس و نخ‌نما شده علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد: «ایران از محدودیت‌هایی که برجام بر آن تحمیل کرده بود، رها شده است و به اقدامات تهاجمی خود در هر کشوری در منطقه ادامه می‌دهد».وی درباره احتمال متوسل‌شدن واشنگتن به اقدامات دیگری علیه ایران در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین نیز مدعی شد: «ما فعالانه به دنبال گزینه‌ها و جایگزین‌های دیگر هستیم و چیزی که تحمل نمی‌کنیم این است که ایران به‌جای حسن‌نیت نشان دادن، مشغول وقت‌کشی پای میز مذاکره باشد».همزمان، «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران نیز ضمن ابراز امیدواری برای ادامه پیدا کردن مذاکرات وین در اسرع وقت، گفت ما با سیستمی آماده شده‌ایم که در آن هر دو طرف بدانند چه کسی قرار است چه کاری را در چه زمانی انجام دهد. این دیپلمات آمریکایی با اشاره به اتمام دور جدید مذاکرات ایران و طرف‌های باقی‌مانده در برجام در روز جمعه در وین گفت: «ما با سیستمی آماده شده‌ایم که در آن هر دو طرف بدانند چه کسی قرار است چه کاری را در چه زمانی انجام دهد و ما آماده مذاکره در مورد آن هستیم». از سوی دیگر رئیس رژیم صهیونیستی می‌گوید در دیدار با مشاور امنیت ملی کاخ سفید، درباره ایران و لزوم متوقف کردن برنامه هسته‌ای این کشور صحبت کرده است.هرتزوگ در صفحه توئیتر خود با اعلام خبر دیدار با سالیوان، نوشت: «من قدردانی عمیق خود را از دوستی نزدیک رئیس‌جمهور [آمریکا] جو بایدن با اسرائیل ابراز کردم و از دولت وی برای حفظ و تقویت روابط قوی و معنادار دوجانبه تشکر کردم».
در همین حال نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت آنچه در مذاکرات وین اتفاق می‌افتد پیامدهای عمیقی برای ثبات خاورمیانه و امنیت اسرائیل در سال های آینده دارد.«جِیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که به فلسطین اشغالی سفر کرده، با «نفتالی بنت» نخست‌وزیر رژیم جعلی صهیونیستی دیدار کرد.
رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که دستور کار اصلی دیدار بنت و سالیوان، موضوع برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات وین درباره بازگشت آمریکا و ایران به برجام بود.بنت در ابتدای این دیدار گفت: «من می‌خواهم بگویم که رابطه بین کابینه من و دولت بایدن، بین اسرائیل و ایالات متحده، مثل همیشه قوی است. قوی بودن و داشتن این دوستی معنادار به این معنی است که می‌توانیم در مورد همه چالش‌های مشترکی که با آن روبه‌رو هستیم، علنی و صریح صحبت کنیم. و این کاری است که ما انجام خواهیم داد».وی با مهم دانستن مذاکرات وین برای تل‌آویو، اظهار داشت: «این روزها خیلی مهم هستند، آنچه در وین اتفاق می‌افتد پیامدهای عمیقی برای ثبات خاورمیانه و امنیت اسرائیل در سال های آینده دارد. و به همین دلیل است که این یک جلسه به موقع است».
در این میان اما نماینده روسیه در مذاکرات وین با تشبیه خروج دولت قبلی آمریکا از برجام به خودزنی، از دیدار خود با نماینده کویت درباره برجام و گفت‌وگوهای امنیتی در خلیج فارس خبر داد.«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، خروج دولت سابق آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» از توافق هسته‌ای ایران را به خودزنی تشبیه کرد.اولیانوف در واکنش به توئیت یک خبرنگار آمریکایی که از تصمیم دولت ترامپ برای خروج از برجام انتقاد کرده بود، گفت: «دقیقا! تصمیم به خروج از برجام مانند شلیک به یکی از پاهای آمریکا بود. البته اینکه پای چپ بود یا راست، مهم نیست».وی سپس در توئیت دیگری از دیدار با «صادق معرفی» نماینده کویت در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و رایزنی درباره ایران و توافق هسته‌ای خبر داد.
کد مطلب: 120975
 
Share/Save/Bookmark