میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۳
 
 
ادامه مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۴ در وین
پرونده لغو تحریم‌ها در ایستگاه کارگروه‌ها
پرونده لغو تحریم‌ها در ایستگاه کارگروه‌ها
 
در ادامه مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۴ و در شرایطی که گزارش‌ها از پذیرش مواضع منطقی ایران از سوی طرف‌های برجامی حکایت دارد، نشست کارگروه‌های لغو تحریم‌ها با حضور کارشناسان کشورمان و دیگر طرف‌ها دیروز در هتل کوبورگ وین آغاز شد.
دور جدید مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۴ در وین در حالی آغاز شده است که نه مسائل هسته‌ای بلکه صرفا لغو تحریم‌ها آن هم به صورت کامل و یکجا، محور مذاکرات است و ایران تاکید دارد که حاضر به عقب نشینی از این اصل نمی‌باشد بویژه اینکه آمریکایی‌ها با چند لایه کردن تحریم‌ها همواره به دنبال حفظ آنها بوده اند لذا لغو تمام آنها امری ضروری است. بر همین اساس از دیروز نشست کارگروه‌های لغو تحریم‌ها با حضور کارشناسان کشورمان و دیگر طرف‌ها در هتل کوبورگ وین آغاز شد. «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام به خبرنگاران گفت: کارگروه رفع تحریم‌ها از سه شنبه و کارگروه هسته‌ای یک امروز تشکیل جلسه خواهند داد.انریکه مورا افزود برای تیم مذاکره کننده ایران؛ اولویت رفع تحریم هاست.
در این میان علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: آن چیزی که از ۶ دور گفت‌وگوها پیش روی ماست، یک پیش نویس است نه یک توافق. پیش نویس محل مذاکره است به همین جهت تا وقتی راجع به همه چیز توافق صورت نگیرد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.وی افزود: بر این اساس همه مباحثی که در ۶ دور گفت وگوهای وین به جمع بندی رسیده قابل مذاکره است و این مورد اذعان همه طرف‌های گفت وگو در نشست هم بود.باقری درباره امیدوار بودن به نتیجه گفت: ما در وین صرفا با ۱+۴ گفت‌وگو می‌کنیم، ولی از آنجا که اراده جدی برای مذاکره و آمادگی عملی برای دستیابی به توافق داریم، نسبت به آینده خوشبین هستیم، ولی چون اعتماد به طرف مقابل نداریم ساده اندیش هم نیستیم.
معاون وزیر خارجه همچنین درباره نشست روز دوشنبه کمیسیون مشترک برجام (نشست افتتاحیه مذاکرات ایران و گروه ۱+۴) نیز اضافه کرد: این نشست که با شرکت جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۱+۴ برگزار شد دو دستور کار داشت. دستورکار اول گزارشی درباره وضعیت اجرای برجام بود و دستورکار دوم درباره دیدگاه‌های طرف‌های شرکت‌کننده در این نشست در رابطه با مذاکرات در دوره پیش رو بود. در موضوع اول نگاه خود را بیان کردیم که وضعیتی که الان با آن مواجه هستیم عامل اصلی آن اقدام غیرقانونی آمریکایی‌ها در نقض توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ و نقض قواعد و مقررات بین‌المللی است و اقدامی که آمریکایی‌ها در اعمال تحریم های غیرقانونی و ظالمانه علیه مردم ما کردند، عامل اصلی وضعیت و شرایط کنونی است.وی ادامه داد: نکته دیگری که در نشست تاکید شد، بحث استمرار این وضعیت است، یعنی سیاست فشار حداکثری آمریکا که در پی خروج آمریکا از برجام علیه ایران اتخاذ شد همچنان ادامه دارد، در حالی که دولت کنونی مدعی است با سیاست‌های قبلی مخالفت داشته و دارد.این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: بر این اساس باید در دستورکار نخست و اولویت دار کمیسیون مشترک برجام، رسیدگی به وضعیت تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی باشد که این مسئله مورد اتفاق نشست قرار گرفت و بر همین اساس نیز مقرر شد نشست کارگروه تحریم در وین برگزار شود.باقری بیان کرد: موضوع راستی آزمایی را مطرح کردیم که یکی از محورهای مذاکرات در دوره آتی باید باشد و توجه به دیگر مسائلی که مدنظر ایران است که بتواند توافق پایداری را در دوره پیش رو به دست بیاوریم.
معاون وزیر خارجه در پاسخ به اظهارات رابرت مالی درباره توافق موقت و این‌که آیا ایران توافق موقت را قبول دارد؟ اظهار داشت: اولا ما درباره مذاکرات جدی صحبت می‌کنیم و دوم این‌که ما در وین فقط با ۱+۴ صحبت می‌کنیم.وی درباره اظهارات انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر این‌که برداشتش از صحبت‌های هیأت ایرانی این بوده که برداشتن تحریم‌ها به صورت گام به گام باید باشد نیز تصریح کرد: اصلا راجع به چنین چیزی بحث نشد و صحبتی در این خصوص نشده است.باقری بیان کرد: ما یک موضعی داشتیم درباره تحریم‌ها و ثابت است و اینکه تحریم‌ها باید یک جا برداشته شود.
در همین حال وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف سفر بوگدانوف به تهران، هماهنگی با این کشور در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است. از سوی دیگر اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مذاکرات وین درباره بازگشت آمریکا به برجام است، گفت: آمریکایی‌ها باید همه تحریم‌ها را لغو کنند.از سوی دیگر حسین امیر عبداللهیان در گفت و گو با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد خاطر نشان‌کرد، علیرغم بد عهدی و بی عملی آمریکا و سه کشور اروپایی، تهران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکرات هسته ای وین شده است و در تلاش بر دستیابی به یک توافق خوب است.
در این میان معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره آغاز دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و تحولات در رابطه با آن پاسخ داد.به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، جالینا پورتر سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا آمریکا برخی گزارش ها درباره این که رژیم صهیونیستی اطلاعاتی با آمریکا در میان گذاشته است که تایید می‌کند ایران در حال غنی سازی ۹۰ درصدی اورانیوم است و در پاسخ به این سوال که آیا شرحی از دور هفتم مذاکرات وین موجود هست گفت: از مذاکرات وین چیزی برای ارائه ندارم. فکر می کنم چیزهای بیشتری در راه خواهد بود.وی در پاسخ به سوال اول، توسعه هسته ای ایران را غیر سازنده و مغایر با آن چه هدف تعیین شده بازگشت به پایبندی دوجانبه به برجام می‌خواند، عنوان کرد
.در همین حال سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی ضمن ادعای اینکه تل‌آویو با توجه به ازسرگیری مذاکرات وین برای هر نوع احتمالی آماده می‌شود، مدعی شد این رژیم هرگز اجازه نزدیک شدن ایران به توانمندی اتمی نظامی را نمی‌دهد. در همین حال وبگاه خبری آمریکایی به نقل از منابع آگاه مدعی شد مقامات ارشد دولت بایدن عمیقاً نگران هستند که ایران در توسعه هسته‌ای کنونی خود بیش از حد پیش برود که باعث شود برای بازگشت به توافق ۲۰۱۵ بسیار دیر شود. در همین حال میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین امروز گفت: آمریکا آمادگی خود را اعلام کرده که در ازای بازگشت ایران به اجرای تعهدات خود بر اساس توافقنامه هسته‌ای، تمامی تحریم‌های مغایر با مفاد برجام را لغو کند.
کد مطلب: 120678
 
Share/Save/Bookmark