میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
چرا روابط عمومی‌ها در ایران بی‌خاصیت است؟!
امروز، روزجهانی ارتباطات وهفته بزرگداشت روابط عمومی است.علی القاعده هرساله درچنین روزهایی...
امروز، روزجهانی ارتباطات وهفته بزرگداشت روابط عمومی است.علی القاعده هرساله درچنین روزهایی جلسات ومراسم زیادی برگزارمی شود ودرمدح ومنقبت واحدی بنام روابط عمومی سخن گفته می شود،برای هم هورا می کشند ودست می زنند وبه چند نفری هم لوح تقدیر می دهند وبعد ازسرناچاری چندنفری درخصوص "باید ونبایدهای"فعالیت های روابط عمومی،حرف های شعارگونه ای می‌زنند وخلاصه می روند سرکارشان تاسال بعد!!
سال هاست که درکشورما همین نمایش اجرامی شود، اما هرگز روابط عمومی به جایگاه واحد،خاص و تاثیرگذار خود نرسیده است وبه نظر می رسد که بناهم نیست که شیوه تغییر کند و طرحی نو درانداخته شود!!
دربررسی اینکه چرا روابط عمومی نمی تواند نقش واثرات اداری واجتماعی خودش را داشته باشد به دلایل بسیارزیاد و مهمی بر می‌خوریم که واکاوی هرکدام ازاین دلایل خود مثنوی هفتاد من می شود.عمده ترین دلیل ناکامی روابط عمومی ها وتنزل سطح عملکرد آن ها به اشکالات ساختاری واداری کشور چه دربخش دولتی و چه دربخش خصوصی برمی‌گردد که عملکرد روابط عمومی را صرفا دراین می بیند که"روزهای جشن پرچم رنگی بزنند وچراغانی کنند و در روزهای عزا نیز پرچم سیاه بزند!!این نگاه رسمی وحاکم برمدیریت اداری کشور باعث شده تا روابط عمومی به یک سطح نازل وتشریفاتی تنزل پیدا کند و خیلی هم که هنر کند چند پوستر منتشر نماید.
اینکه چه باید کرد تااین وضع تغییرکند قبل ازهر چیز باید جایگاه روابط عمومی در کشور در یک دستور کار جداگانه از نظر قانونی تعیین تکلیف و وظایف مهمی برایش تعریف شود، تا هیچ مدیری نتواند واحد روابط عمومی را به زیرمجموعه شخصی خود تبدیل کند تا بلندگوی تبلیغاتی مدیر شود.
امروزه مدیران ابتر روابط عمومی نیز برای حفظ جایگاه اداری خود حاضر نیستند با مدیریت بحث های چالشی بکنند و به مدیر بالا دست تفهیم کنند که وظیفه ما تهیه بلیط هواپیما و رزرو هتل برای شما و سایرارکان سازمان نیست، مدیران روابط عمومی نمی‌خواهند اصطلاحا خودشان را" باشاخ گاو" درگیر کنند تا صندلی شان را از دست ندهند! ممکن است چند نفری هم بتوانند به مدیر بالادستی شان شرح وظایف را توضیح دهند اما این مدیران از صد در صد به سه درصد هم نمی رسند که در صدد تبیین جایگاه واقعی روابط عمومی باشند.
در کناراین همه مصیبت روابط عمومی ها، این روزها در کشور شاهد ظهور چندین انجمن خودخوانده روابط عمومی هستیم که دراین پوشش بدنبال کاسبی ها و رانتخواری‌های خود هستند و یاد گرفته اند که چگونه در پوشش انجمن روابط عمومی به «آلاف و الوفی» برسند.این جماعت انجمنی، درسال چندین جشنواره رنگارنگ برگزار می کنند و با رانتخواری وتبانی بامدیران دستگاه ها،از ادارات و سازمان‌ها به بهانه های مختلف پولی می گیرند، مراسمی برگزارمی کنند و دست آخر هم به همه روابط عمومی یک لوح تقدیر یا تندیس می دهند تا مدیر روابط عمومی خوشحال شده و نزد مدیرانشان «پزاول شدن» بدهند و از آنطرف هم پولی که انجمن گرفته حلال شود!
این است داستان پرغصه و قصه روابط عمومی در کشور ما، اینکه چرا هیچکس بدنبال چرایی «فشل» بودن روابط عمومی‌ها نیست، چرا مدیران نمی خواهند روابط عمومی وارد مباحث جدی بشود و به وظایف واقعی خود برسد؛چرا کسی در صدد این نیست که روابط عمومی ها بتواند خط مشی های اجتماعی دستگاه ها را تعیین وتبیین کند؟چرا روابط عمومی نمی تواند یک پل و رابط واقعی بین افکارعمومی و سازمان ها باشد؟ چرا باید روابط عمومی سطحش در حد صدور یک تکذیبیه یا جوابیه تنزل بکند ؟و اگربخواهیم از این چراها را پشت سرهم قطارکنیم قطعا و یقینا به دهها مورد دیگرخواهیم رسید.مخلص کلام اینکه دراین ایام باید «جوالدوزی» به تصمیم گیران کلان کشور بزنیم و بگوییم بدجوری به بیراهه رفته و می‌روید و راه را گم کرده‌اید.
آقایان مسئول اگر می‌خواهید به بازسازی اعتماد اجتماعی برسید و در جامعه به مقبولیت برسید باید روابط عمومی جایگاهش را بازیابد. اگر می خواهید سازمان شما یک سازمان شفاف و شیشه ای شود باید روابط عمومی ها وارد عمل شود و این مهم را برعهده بگیرد. اگر بدنبال امیدآفرینی هستید باید مدیران دانا و بصیر روابط عمومی این وظیفه مهم را به سرانجام برسانند. اگر می خواهید آینده نگر باشید و بحران‌های پیش بینی نشده را رصد و دفع کنید باید مدیرانی را انتخاب کنید که فهم درستی از جامعه و عملکرد سازمانی داشته باشند نه اینکه «بله قربان گوی» شما باشند.
اگربدنبال بسط و گسترش مسئولیت‌های اجتماعی و عمومی سازمان تان هستید این کار فقط از روابط عمومی ها بر می‌آید و بس! در پایان روز جهانی ارتباطات و هفته روابط عمومی را به همه دوستان زحمتکش اما بدون اختیار واقعی تبریک می گویم.

فرهاد خادمی
کد مطلب: 125871
 
Share/Save/Bookmark