میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۲
 
 
تاکید تهران بر لزوم همکاری عراق در مبارزه با برهم زنندگان امنیت منطقه
مهلت ۱۰ روزه با ۷۰ سند برای خلع سلاح تروریست‌ها
همزمان با انجام عملیات نظامی علیه تروریست‌ها در عراق، سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ارائه بیش از ۷۰ سند درباره حضور تروریست‌ها به مسئولان اربیل، گفت که وعده استقرار نیروهای عراقی در مرزهای کردستان محقق نشده است.
محمد کاظم آل صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق بعد از ظهر امروز یکشنبه درباره حمله به مواضع تروریستهای تجزیه‌طلب در منطقه کردستان، اظهاراتی مطرح کرد.آل صادق به شبکه خبری العالم گفت که جمهوری اسلامی ایران بیش از ۷۰ سند درباره حضور گروههای تروریستی مسلح در این منطقه به مسئولان اربیل ارائه کرده است.وی با بیان اینکه تهران از دولت عراق و مسئولان کردستان خواست که گروههای تروریستی را ظرف کمتر از ۱۰ روز خلع سلاح کنند، تصریح کرد: حمله زمینی به مواضع گروههای تروریستی کردستان، مطرح نیست.
سفیر ایران همچنین خبر داد که جمهوری اسلامی با دولت فدرال و مسئولان کردستان توافق کرده بود که نیروهای عراقی در مرزهای کردستان مستقر شوند، ولی این وعده نیز عملی نشد.آل صادق در پایان تأکید کرد، سازه‌های مهم ایران در کرمانشاه توسط سرویس جاسوسی موساد رژیم موقت صهیونیستی صورت گرفت که مبدأ این حملات، کردستان عراق بود.وی همچنین از مذاکره با طرف عراقی درباره مسائل مرزی خبر داد و گفت: در جریان دیدار با طرف عراقی، درخواست کردیم که کنترل مرزها را دولت مرکزی عراق در اختیار بگیرد.
سفیر تهران در بغداد با بیان اینکه دولت عراق با این مطالبه موافقت کرده است، خبر دا، بغداد در خصوص خلع سلاح گروههای تجزیه‌طلب و اپوزیسیون، زمان درخواست کرده است.آل صادق با تأکید بر اینکه گروههای تجزیه طلب باید خلع سلاح شده و به اردوگاهها به عنوان آوارگان بازگردانده شوند، خاطر نشان کرد: با طرف عراقی، بر اساس یک یادداشت تفاهم بین دستگاههای قضا ایران و عراق، بر سر تبادل افراد تحت تعقیب توافق کردیم.با وجود تأکید چند باره جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم پایان بخشیدن به حضور گروههای تروریستی در خاک کردستان عراق، اربیل دو روز یش باز هم ادعاهایی درباره عدم تعرض به خاک همسایگان از این کشور مطرح کرد.
در این میان فرمانده تروریست‌های سنتکام ضمن محکوم کردن عملیات ایران علیه گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب در شمال عراق، مدعی شد این حملات حاکمیت، ثبات و امنیت عراق را به خطر می‌اندازد. سازمان تروریستی «ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا» موسوم به سنتکام به عملیات نظامی ایران علیه گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب در منطقه کردستان عراق واکنش نشان داد.«مایکل کوریلا» فرمانده تروریست‌های سنتکام در بیانیه‌ای مدعی شد: «ما حملات موشکی و پهپادی فرامرزی عصرگاهی ایران در نزدیکی اربیل در عراق را محکوم می‌کنیم».به نوشته وبگاه اطلاع‌رسانی این سازمان تروریستی، کوریلا ادعا کرد: «چنین حملات بی‌ملاحظه و غیرقانونی باعث به خطر افتادن غیرنظامیان، نقض حاکمیت عراق و تضعیف امنیت و ثبات عراق و خاورمیانه می‌شود».دولت منطقه کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای حملات بامداد امروز سپاه به مقرهای تروریست‌های تجزیه‌طلب ضدایرانی در این منطقه را محکوم کرد.دولت منطقه کردستان عراق، با انتشار بیانیه‌ای به آغاز حملات جدید موشکی و پهپادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای انهدام مقرها و مراکز باقی‌مانده گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب ضدایرانی مستقر در شمال منطقه عراق واکنش نشان داد. در این بیانیه آمده است: «ما حمله جمهوری اسلامی ایران به منطقه کردستان را با شدیدترین الفاظ محکوم می‌کنیم ..تجاوزات مکرر ایران که بر حاکمیت عراق و منطقه کردستان عراق تأثیر می‌گذارد؛ غیرقابل توجیه است و نقض آشکار قوانین و عرف بین‌المللی و روابط حسنه همجواری محسوب می‌شود».
در ادامه این بیانیه از ایران خواسته شده تا این حملات را متوقف کند زیرا «ثبات به هیچ وجه با خشونت محقق نخواهد شد. دولتمنطقه کردستان از دوستان و شرکایش در بغداد، سازمان ملل و جامعه بین‌الملل به طور کل، می‌خواهد که موضعی آشکار و شفاف در قبال این تجاوزهای مکرر ایران اتخاذ کند». در این میان در واکنش به ادعاهای ضد ایرانی غرب، نماینده پارلمان اروپا تصریح کرد اتحادیه اروپا در رویکردی متناقض در مقابل قتل‌عام غیرنظامیان عراقی به دست نیروهای آمریکایی سکوت کرد و هیچ تحریمی علیه این کشور صادر نکرد.
«میک والاس» نماینده پارلمان اروپا به رویکرد متناقض اتحادیه اروپا در قبال جنایات کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا در غرب آسیا واکنش نشان داد.وی در پیامی که در صفحه توییتر خود قرار داده بود،‌ در پاسخ به توییتی در ارتباط با جنایات ارتش آمریکا علیه غیرنظامیان در عراق نوشت: «به چه دلیل، اتحادیه اروپا در واکنش به این قتل‌عام آمریکا در عراق، خواهان تحریم ایالات متحده نشد؟....»وی در ادامه در ارتباط با جنایات مشترک ایالات متحده و ناتو علیه غیرنظامیان در غرب آسیا تصریح کرد: «ایالات متحده با کمک دیگر اعضای ناتو بیش از یک میلیون شهروند را در حمله غیرقانونی به عراق کشت و همچنان هیچ درخواستی برای تحریم هیچ‌کسی برای این تروریسم وجود ندارد.....».
خبر دیگر آنکه مدیرعامل شرکت امنیت سایبری « کلییر اسکای» گفت، هکرهای ایران بیش از هر زمان دیگری به توانایی نفوذ و کنترل پهپادهای صهیونیستی و آمریکایی نزدیک شده‌اند.به نوشته روزنامه «جروزالم پست» دالف که در نشست یک اندیشکده صهیونیستی درباره ایران صحبت می کرد، گفت که ایران در حال گسترش قابلیت‌های سایبری خود در همه عرصه‌ها، از جمله تلاش‌ها برای هک پهپادها و رسیدن به «روز صفر» است. قابلیت‌ «روز صفر» مربوط به هکرهای ایالات متحده، روسیه و چین است که می‌توانند تمام بخش‌ها، به‌ویژه زیرساخت‌ها را با استفاده از قابلیت‌های سایبری از کار بیندازند. مدیرعامل شرکت «کلییر اسکای» گفت که ایران برای اولین بار علاوه بر بهبود توانایی‌های خود، اشتراک گذاری ابزارهای حمله سایبری را با حزب الله بیشتر از قبل کرده است.
کد مطلب: 124440
 
Share/Save/Bookmark