میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
۳۵۲
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۳۸
 
 
خط قرمزي به‌نام فاركس
خط قرمزي به‌نام فاركس
 
نازنين نامور :
فارکس در ايران غيرقانونی شد
فاركس مخفف كلمه (foreign exchange market) و به معنای بازار مبادله ارز است. اين بازار در ايران از دهه 80 آغاز به كار كرد ‌ اما به دليل پيچيدگي هاي خاص و حرفه‌اي بودن اين بازار بسياري از سرمايه‌گذاران ايراني با زيان مواجه شدند. دليلي كه متوليان امر را مجبور به غير قانوني اعلام كردن آن كردند. بر همين اساس سازمان بورس با صدور اطلاعيه مهمي فعاليت تمامي اشخاص حقيقي و حقوقي فعال در بازار فاركس را غيرقانوني اعلام كرده و به سرمايه‌گذاران در اين گونه فعاليت ها هشدار داده است.
علت اين مهم دريافت اخبار و گزارش‌هايي مبني بر فعاليت برخي از اشخاص، مؤسسات و شركت ها در بازار ارز خارجي (Forex)، فرابورس بين‌الملل و بورس‌هاي اوراق بهادار و كالايي خارجي در كشورمان و تلاش آنها براي فريب مردم و جذب سرمايه‌ها و پس‌اندازهاي آنان در فعاليت‌هاي به اصطلاح پربازده و به دنبال ناكامي شركت‌هاي هرمي، اعلام شده است.
اين ممنوعيت فعاليت بر اساس تصميمات كارگروه مقابله با فعاليت‌هاي غيرقانوني در بازار ارز خارجي، بورس‌ها و فرابورس كشورهاي ديگر متشكل از نمايندگان دادستان كل تهران، وزارت اطلاعات، بانك مركزي و سازمان بورس و اوراق بهادار اتخاذ شده است. در حالي كه اساسا اين پرسش مطرح است كه حذف يكباره بازاري به عظمت فاركس به بهانه حمايت از مردم و جلوگيري از ضرر صحيح است؟
دكتر بهروز خدارحمي در گفتگو با سياست‌روز در خصوص غير قانوني اعلام شدن فعاليت فاركس در كشور اظهار داشت: "دغدغه اصلي در حوزه فاركس، نبود ارتباطات شفاف و ترس از ايجاد شبكه‌هاي هرمي بوده است."
وي افزود: "از آنجا كه در حوزه فاركس بايد نمايندگاني حضور داشته باشند تا به صورت كارگزاران (مثل كارگزاران بورس)عمل كنند و نقش واسطه‌هاي قانوني را بر عهده بگيرند و اين مورد در كشور به درستي صورت نگرفته؛ بنابراين فاركس غيرقانوني اعلام شده است. واسطه‌ها در اين بازار بيشتر نقش دلالاني را بر عهده گرفته‌اند كه به فكر منافع خود بوده و اين ترتيب موجب ضررو زيان مردم مي‌شدند."
خدارحمي ادامه داد:" اين افراد دلال كه ارتباط درستي با بازارهاي جهاني ندارند و تحت نظارت مرجع مشخصي نيستند به صورت زير زميني رشد كرده و در شرف تبديل به سيستم شبكه‌هاي هرمي شدند."
اين استاد دانشگاه علامه با اشاره به ضريب سرعت بالا در فاركس افزود:" حركت و نوسان در بازار فاركس در حد ثانيه است و اين امر هوشياري و ظرافت كاري بالايي را مي‌طلبد."
خدارحمي تاكيد كرد:" در خصوص روند كاري اين بازار به اين نكته هم توجه كنيد كه افراد با آورده‌هاي پايين بسيار بيشتر از افراد با سرمايه‌هاي بالا متضرر مي‌شوند."
وي در تبيين اين گفته اظهار داشت: "طبق قانون بازار فاركس؛ افراد اجازه دارند كه تا چند برابر پول خود سرمايه‌گذاري كنند و به معامله بپردازند بنابراين اگر سرمايه كم باشد افراد در حين ضرر كل موجودي خود را از دست مي‌دهند به عبارتي در صورتي كه سرمايه كم باشد در حين شكست،‌ضرر و زيان ايجاد شده كل سرمايه را خواهد خورد و فرد ديگر اجازه معامله نخواهد داشت در حالي كه در مورد افراد با سرمايه بالا اين امر ديرتر اتفاق خواهد افتاد چون پوشش ضرر در حد سرمايه آن بسيار بالاست."
اين كارشناس اقتصادي كشور در پاسخ به پرسش خبرنگار سياست‌روز مبني بر اينكه با اين حال بسياري از اين موضوع ناراضي‌اند و معتقدند كه در اين بازار سود خوبي كه به دست مي‌آوردند و نبايد جلوي كارشان گرفته شود، گفت:" معمولا در چنين شرايطي افرادي ديده مي‌شوند كه تعدادشان كم است و از روند كار راضي‌اند در حالي كه اين افراد از حال اكثريتي كه كل سرمايه و در وسعتي بالاتر كل زندگي خود را باخته‌اند، خبر ندارند."
وي در انتها گفت:" بازار فاركس نيازمند اطلاعات و آشنايي با روش كاري آن است كه متاسفانه در ايران با برگزاري كلاس‌هاي كوتاه مدت و بعضا غير كارشناسانه ابتدايي‌ترين مسايل مطرح مي‌شود و بخش جذاب اين بازار را براي فرد تصوير مي‌كنند در حالي كه ميزان ريسك در اين بازار بسيار بالاست و فرد بايد با علم به اين كار وارد بازار ارز و معاملات شود."

پيامد هاي افزايش و يا كاهش همكاري با فاركس
فاركس كه در دنيا يكي از معتبرترين بازارهاي ارزي است به دلايلي كه چندان هم منطقي به نظر نمي‌رسد(وجود دلالان، ‌ناآگاهي مردم و... ) غير قانوني اعلام شده است. صرف نبود واسطه‌هاي قانوني كه به عنوان يكي از مهمترين عوامل از آن نام برده مي‌شود مي‌تواند با درايتي مدبرانه و با تشكيل گروهي همچون كارگزاران كه طبق اصول و قوانين خاصي مشغول فعاليت هستند برطرف شود.
نبود اطلاعات و بي‌اطلاع بودن مردم از روند كاري اين بازار نيز مشكلي است كه مي‌توان با برگزار كردن كلاس‌هاي لازم آن هم با حضور اساتيد آشنا به كار آن را برطرف كرد.
مهمتر آنكه يكي از مهمترين محورهاي فعاليت در بازار هاي بورسي در بازار‌هاي جهاني وجود رقابت در عرضه داد و ستد هاي بورسي است . به اين خاطر همه سهام داراني كه در اين حوزه داد و ستد مي كنند با سازگاري دقيق با منطق رقابت ، باعث توسعه روزانه فعاليت هاي بورسي شده اند . در اين صورت با توجه به اينكه قرار گرفتن در حوزه رقابت نيازمند تخصص هاي كارشناسي و دانش و تجربه بسيار است ، در اين صورت آيا منطقي است كه از قرار دادن سهام داران ايراني در بازار هاي كه مدار آن صرفا بر بنياد رقابت و دانش و تجربه هوشمندانه است خود داري كنيم . مهمتر انكه اين قطع ارتباط با فاركس باعث افزايش حركت هاي درون گرايانه بورس ايران نخواهد شد . در اين شرايط پاسخ گويي به هر يك از اين پرسسش ها مي تواند ترسيم كننده چشم اندازه بورس كشور در حوزه و نگاه برنامه ريزان باشد .
علاوه بر اين ها ممنوعيت فعاليت در بازاري جهاني همچون فاركس تا حدودي ايران را در لاك خود فرو برده و مي تواند به عقب افتادن ايران از همگامي با بازارهاي جهاني به شود .
سازمان بورس اوراق بهاداربا اعلام غير قانوني بودن بازار فاركس در كشور سعي در حفظ سرمايه‌هاي مردم و جلوگيري از ضرر و زيان ناشي از ناآگاهي آنان دارد در حالي كه در اين ميان اين پرسش مطرح مي‌شود كه آيا اين اقدام سازمان بورس بجا بوده؟! يا اينكه اين نهاد مي‌توانست به جاي اينكه يكباره همه اساس اين بازار بين‌المللي را غير‌قانوني اعلام كند با تعيين مقرراتي اين بازار را ساماندهي كرده و آن را قانونمند نمايد و با اين كار پايه و اساس سرمايه‌گذاري در بازاري جهاني را در كشور پي‌ريزي نمايد.

دليل غير قانوني خواندن فاركس
غير قانوني شدن فعاليت در بازار فاركس مانند هر پديده ديگري مخالفان و موافقان خود را دارد. برخي فعالان اين بازار، اين اقدام سازمان بورس را مغاير با فتواهاي مراجع تقليد دانسته و بر اين باورند كه سازمان بورس با اين اقدام درصدد جهت‌دهي سرمايه‌ها به سمت بازار سهام ايران است.از طرف ديگر گروه‌ زيادي از سرمايه‌گذاران متضرر در فاركس كه با سوء استفاده‌هاي كلان از سوي برخي نمايندگان شركت‌هاي كارگزاري جعلي و همچنين شركت‌هاي هرمي مواجه شده و پول‌هاي زيادي را بر باد داده‌اند از اين تصميم حمايت كرده‌‌اند.
در اين ميان معاون حقوقي سازمان بورس در گفتگويي با فارس دلايل اصلي غيرقانوني شدن فاركس درايران را شرح و در رابطه با استسفاريه مراجع تقليد، آينده شركت هاي فعال و برخورد با متخلفين ،‌ شائبه جهت‌دهي سرمايه هاي فاركس به سمت بورس كشور و وضعيت معاملات ارز و فعاليت ارزي بانك‌هاي داخلي توضيحاتي ارائه داد.
فهيمي در خصوص اتخاذ چنين تصميمي گفت:" بازار فاركس در كشور به عنوان بازاري غير مجازي شكل گرفت و زماني كه درحال گسترش بود اين احتمال وجود داشت كه با توجه به بحران‌هاي مربوط به شركت‌هاي هرمي ، مشكلاتي را براي اقتصاد و سرمايه‌گذاري ايجاد كند؛ به همين دليل سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمايه سال گذشته اين موضوع را در اولويت‌ كاري خود قرار داد و بعد از تجزيه و تحليل‌هاي كارشناسي مبسوط و همه جانبه تصميم به اعلام غيرقانوني بودن فعاليت فاركس در ايران گرفت."
وي افزود:" فعاليت فعالان بازار فاركس مبتني بر واقعيت‌هاي روز اقتصاد دنيا نيست، بطوري كه در شرايطي كه بورس اوراق بهادار كشورمان بيشترين بازدهي و سوددهي را در بين بورس‌هاي جهاني دارد چه كسي مي‌تواند ادعا كند در ديگر بورس‌ها بيشتر از بورس ايران كسب درآمد و سود مي‌كند. اين مسئله با واقعيت موجود سنخيت ندارد."
وي در واكنش به اين مورد كه ماهيت بازار فاركس با بازار سهام فرق مي‌كند، اظهار داشت: "ببينيد، بورس ما در سال گذشته حدود 65 درصد بازدهي متوسط داشته است، در كجاي دنيا و چه نوع كسب و كاري چنين بازدهي را به همراه دارد؟ پس اين رويه كه كساني سرمايه‌گذاران را به سرمايه‌گذاري پرسودتر از بورس ما دعوت مي‌كنند، با واقعيت مطابقتي ندارد."
وي ادامه داد:" اين موضوع مانند شبكه‌ بانكي است. هم‌اكنون در دنيا هستند كساني كه مي‌گويند سرمايه‌ها را در بانك‌هاي ديگر كشورها به جز ايران مي‌گذارند و سود سپرده بيشتري مي‌ گيرند، آيا چنين ادعايي با توجه به اينكه بانك‌هاي ايراني بيشترين سودسپرده‌گذاري در دنيا را مي‌دهند، مي‌تواند درست باشد؟ بنابراين هر ادعايي خلاف اين، ما را به اين نكته مي‌رساند كه دسيسه‌اي وجود دارد."
معاون حقوقي بورس تصريح كرد: "يكي از نكات ديگري كه باعث شده فعاليت‌هاي بازار فاركس در ايران بيشتر مورد توجه قرار گيرد، مربوط به شيو‌ه‌هاي آموزشي آن است. فاركس بازار پيچيده‌اي است و سرمايه‌گذاران علاقمند بعد از سال‌ها تجربه و بررسي و كسب دانش، تازه به اين نتيجه مي رسند كه از چند و چون آن سر در بياورند تا بعد از حرفه‌اي شدن، موفق به كسب بازدهي شوند، اما در كشور ما مؤسسه و شركت‌هايي بودند كه با برگزاري يك دوره آموزشي كوتاه‌مدت از افراد مي‌خواستند سرمايه‌هايشان را در فاركس تزريق كنند.اين شيوه روشي متقلبانه و نادرست است چون نمي‌توان ادعا كرد كسي با حضور در كلاس‌هاي يك هفته‌اي، موفق به سرمايه‌گذاري دقيق در اين بازار شود."
فهيمي ورود اشخصاص و افراد عادي به اين بازار را ناشي از رشد شبكه‌هاي اينترنتي عنوان كرده و مي‌افزايد: "بازار فاركس يا بازار ارز بين‌المللي ابتدا بين نهادهاي مالي شكل گرفت. بانك‌ها و نهادهاي مالي هم به دليل برخورداري از متخصصين و حوزه مربوطه تلاش مي‌كنند نوسان نرخ ارز را پوشش دهند. اين موضوع اشكالي ندارد اما ورود اشخاص و افراد عادي به اين بازار ناشي از رشد شبكه اينترنتي بوده و در هيچ كشوري هم اين مكانيزم سرمايه‌گذاري مورد حمايت قرار نگرفته و شهروندان براي حضور در فاركس تشويق نمي‌شوند."
اين مقام مسئول در ادامه به عملكرد اين بازار در ديگر كشورها اشاره و تصريح كرد:"در ديگر كشورها هم محدوديت‌وجود دارد. بيشترين محدوديت‌ها هم مربوط به بازار فاركس آمريكاست به طوري كه براي سرمايه‌گذاري در اين بازار نه تنها هيچ مشوقي وجود ندارد بلكه تا حد امكان محدوديت‌ها و مقررات متعددي گذاشته تا اين نوع سرمايه‌‌گذاري را محدود كنند."
فهيمي ادامه داد:" علاوه بر مقررات سخت‌گيرانه مرتباً هم هشدار مي‌دهند كه اين بازار مربوط به حرفه‌اي‌ها بوده و افراد غير حرفه‌اي وارد فاركس نشوند، اما در كشور ما متأسفانه عمدتاً افراد غيرحرفه‌اي به اين بازار دعوت مي‌شوند."
معاون حقوقي بورس در بخش ديگري از گفتگوي خود گفت: "علاوه بر اين نكات، مكانيزم‌هاي بازارهاي مالي پيچيده‌ بوده و برخي از آنها با اصول شرعيت ما مطابقت ندارند. حتي برخي از آن مكانيزم ها مشكلات بزرگي را براي بازارهاي مالي در سطح جهاني به وجود آورده‌اند. نمونه‌ بارز آن را در سال 2008 شاهد بوديم كه چه بحران و مسائلي را به وجود آورد. از آن تاريخ به اين سو ابزارهاي مالي اسلامي مورد توجه حتي جهان غير اسلام قرار گرفت."
وي افزود: "درحالي همه شيوه‌هاي سرمايه‌گذاري و فعاليت در بازارهاي مالي، روش‌هاي مقبول و مطابق با شرعيت اسلام نيستند كه يكي از وظايف و مسئوليت‌هاي سازمان بورس اين است كه در فرآيند توسعه بازارهاي مالي كشور، ابزارهاي مضر و غير اسلامي را كنار بگذارد و در عوض از ابزارهاي مطابقت با شرعيت اسلام تشويق و حمايت كند. با اين اوصاف ما همه مكانيزم‌ها و شيوه‌هاي سرمايه‌گذاري فاركس را در كميته فقهي سازمان مطرح كرديم كه همه آنها غير شرعي اعلام شد."
فهيمي با اعلام اينكه خروج سرمايه‌هاي سرمايه‌گذاران متضرر، هم با منافع ملي ما مغاير بوده و هم اينكه امكان هيچ‌گونه حمايت‌ قانوني در بازار فاركس وجود ندارد خاطرنشان كرد:" با اين حساب، اين چه نوع سرمايه‌گذاري در بازار است كه هيچ قانون و حمايتي ندارد و كمترين بازدهي را نسبت به بورس ايران داشته اما برخي اقدام به فعاليت مي‌كنند؟ اين موضوع فقط به دسيسه و اغفال افراد مربوط است."
به گفته معاون حقوقي بورس يكي از انواع فريب‌ها در بازار فاركس اين است كه عنوان مي‌شود در اين بازار براي افراد كار هم وجود دارد بنابراين جوانان با اخذ سرمايه از خانواده خود درصدد اشتغال و كار برمي‌آمدند و با اغواهايي آن چناني فريب مي‌خوردند.
وي افزود:" در همين راستا سازمان بورس براساس وظيفه و رسالت ذاتي خود كه همان مأموريت مقابله با فعاليت‌هاي غير قانوني در بازار سرمايه كشور است با افرادي كه از عناويني مانند كارگزار، بازارساز و بازارگردان و ... در بازار فاركس استفاده كنند، طبق بند يك ماده 49 قانون بازار اوراق بهادار مصوب اول آذر 84 مجلس عمل خواهد كرد."
اين كارشناس در خصوص بند وماده مذكور توضيح داد:" اين بند به صراحت تأكيد دارد هيچ كس بدون مجوز نمي‌تواند از اين عناوين استفاده كند، هرچند متأسفانه برخي از افراد از چنين عناويني استفاده كرده بودند. به همين دليل تصميم گرفتيم در راستاي مسئوليت‌هاي قانوني خود، اين موضوع يعني مقابله با فعالان بازار فاركس را در اولويت كاري خود قرار دهيم."
فهيمي به بررسي‌ها و تجزيه و تحليل‌هاي سال گذشته مجموعه هم اشاره و تاكيد كرد: "پس از كسب نتيجه لازم از امور و هماهنگي با نهادهاي ذي‌ربط مسئول در اين زمينه (دادگستري، نهادهاي انتظامي و امنيتي و بازرسي ) اطلاعيه شماره يك را صادر كرديم و در آينده اطلاعيه‌هاي بعدي شامل راهنمايي سرمايه‌گذاران در اين بازار را منتشر خواهيم كرد."
وي در پاسخ پرسشي مبني بر اينكه برخي فعالان بازار فاركس ايران در سال‌هاي گذشته از مراجع تقليد مختلف استسفاريه كرده كه با نظر مساعد مراجع تقليد همراه بود، افزود:" به نظر ما در استسفاريه‌‌هايي كه انجام شده پرسش به درستي مطرح نشده است. بنابراين همه ابعاد قراردادهايي كه مورد استفاده فعالان فاركس قرار مي گرفت را بررسي كرديم، البته نه با اين انگيزه كه همه آنها را رد كنيم بلكه با اين هدف كه ببينيم كدام يك از اينها با منافع ملي و اصول شرعيت ما مطابقت دارد تا شايد استفاده كنيم. مانند معاملات آتي سكه."
نكته ديگري كه در اين خصوص بايد مورد نظر قرار گيرد اين است كه متولي امر در مورد مسايل ارز بانك مركزي بايد باشد در حالي كه سازمان بورس غير قانوني بودن فاركس را اعلام كرد.
فهيمي در اين خصوص گفت: "متأسفانه آنچه در فاركس مطرح مي‌شود سرمايه‌گذاري در ارز نيست يعني گرفتاري كار در اين است كه هيچ‌گونه ارزي در كار نيست، بلكه سرمايه‌گذاري در اوراق موسوم به CFD يعني توافق براي مابه‌التفاوت است كه در اصطلاح فقهي به آن "بيع معشٌرات" يعني معامله اعداد مي‌گويند كه جزئيات اين رويه نادرست را هم به زودي اعلام خواهيم كرد؛ بنابراين سرمايه‌گذاري درCFD معامله نوعي اوراق بهادار بدون در ميان بودن ارزي است كه در نظام بانكي و صرافي‌ها انجام شده و تحت نظارت بانك مركزي است و مشكلي هم وجود ندارد اما دربازار فاركس ارزي داد و ستد نمي شود بلكه قراردادها و معاملات آتي (فيوچر) است كه هم اشكال شرعي دارد و هم مغاير با منافع ملي بوده و هيچ‌گونه حمايتي از آن نمي‌شود."
فهيمي ادامه داد:" اين درحالي است كه كارگزاران هر بازار مالي بايد تحت نظارت سازمان بورس بوده و پرونده داشته باشند. مگر مي‌شود در كشوري كسي ادعا كند بدون نظارت سازمان بورس كارگزار است؟ مگر كارگزاران ما مي‌توانند در ديگر كشورها بدون داشتن مجوز از نهاد ناظر ادعاي نمايندگي كارگزاري كنند؟ پس اينگونه هم نيست كه اجازه دهيم افرادي با ادعاي نمايندگي كارگزاري ديگر كشورها اقدام به خروج سرمايه‌هاي كشورمان كنند."
در ميان اين همه بحث در خصوص اين خبر عده‌اي هم معتقدند كه سازمان بورس به اين دليل اقدام به غير قانوني اعلام كردن اين بازار كرده كه اين بازار را به عنوان رقيب بورس كشور مي‌داند و با چنين تصميمي قصد دارد سرمايه‌گذاران و حجم سرمايه قابل توجه اين بازار را به سمت بورس اوراق بهادار تهران هدايت كند.
فهيمي در اين خصوص تبيين كرد: " مگر شاخص‌هاي بورس ما پايين بوده و سرمايه‌گذاران ضرر مي‌كنند تا نيازي به سرمايه‌هاي بازار فاركس داشته باشيم؟ نه قضيه كاملاً برعكس است. ما در راستاي حمايت از سرمايه‌گذاران شهروندان وارد عمل شده‌ايم. بازار ما هم اصلاً به اين گونه سرمايه‌ها نيازي ندارد.البته اين پول‌ها بايد در بازار داخلي باشند و ما تشويق به خروج سرمايه‌ نمي‌كنيم. طبيعتاً اگر هم يك ريال باشد ما مي‌خواهيم در كشورمان سرمايه‌گذاري شود، بنابراين ما براي نياز؛ بازارمان را با چند شهروند كه با 5 تا 15 ميليون تومان در بازار فاركس سرمايه‌گذاري كرده‌اند برآورده نمي‌كنيم اما اگر شهروندي حتي اگر يك ميليون تومان در اين بازار ضرر كند، متأسف مي‌شويم و اگر همين يك ميليون تومان از كشور خارج شود تاسف بيشتري مي خوريم. پس در راستاي ماده دو قانون بازار اوراق بهادار و با هدف حفاظت از حريم بازار سرمايه و عدم اجازه به معامله دارايي‌ها و سرمايه‌هاي مسموم، بساط اين‌گونه معاملات را در كشورمان برچيديم."
کد مطلب: 61214
 
Share/Save/Bookmark
 


ناشناس
۱۳۹۵-۰۵-۰۳ ۱۰:۱۱:۴۶
بابا شما خیلی بد بختین من شکایتم کردم هیچ کسم چیزی نگفته اینقدرم خودتو ساده گیر نیارین زندگیومونو این حرومزاده ها بردن من قبلا کپی اسناد پرداختیشونو دارم بهمتون میگم کافیه یکی ازین بیشر فرو گیر بیارم برای شکایت بهمتون خبرمیدم کجا بیاین
کمیل
۱۳۹۵-۰۵-۰۲ ۲۱:۴۰:۳۷
سلام به دوستان همدرد و بیچاره خودم ،من هم به دلایل فشار های زندگی خانوادگی که خدا ازشون نگذره اول با تعاریفشون خیلیها رو بدبخت کردن و الان میزنن زیر همه چی و البته خریت خودم که حرفشونو باور کردم و شیطون طمع به جونم افتاد. رفتم ازشون شکایت کردم وکیل هم تشویقم کردبه شاهد و این حرفا اما وقت دادگاه که شد هیچ سند بدرد بخوری نداشتم قاضی بهمون گفت تا دوماه آینده مدارکتونو بیارید وکیل طرف گفت تا دو ماه فرصت داری والا غرامت اعاده حیثیت از خودت و شاهدینت به اضافه اینکه خودت اعتراف کردی که توی فارکس بودی طبق قانون ازت میگیریم. موندم چیکار کنم از اینجا و اونجا شدم حیرون و درمونده.با کلی قرض وبدهی ووام و زندگی متاهلی با 2 تا بچه کوچیک. هزینه این کم عقلی ام خیلی بالا بود حماقت محض.الان هم موندم اگه وکیل بین المللی هم کاری بتونه بکنه دیگه بهم نمیگن شما رو قسم میدم خبر جدیدی ازین مال حروم خور شد بدین خیلی بدبخت شدم
فرهاد
۱۳۹۵-۰۵-۰۱ ۱۸:۱۸:۰۸
با اسم واقعي و آدرس محل زندگي نميشه كاري كرد،بايد مدرك به دردبخور وجود داشته باشه كه وجود نداره.صرف شكايت از كسي اين معني رو نميده كه اون طرف محكوم هم ميشه.
mousa
۱۳۹۵-۰۵-۰۱ ۰۰:۱۰:۲۹
سلام
ميدونم امشب من اين مطلبو بزارم از فردا ميخوايد زيرش كلي چرت و پرت بزاريد كه من اسپانسرمو ازين حرفا واي مهم نيست چون ممكنه اطلاعاتم بدردتون بخوره ميزارم...منم از طريق پسرخالم وارد شدم و سرمايمو ٢٥٠٠٠ تا كردم حق رو بگم اون حتي نگفت من خودم طمع كردم و چندتا وروديم گرفتم و به آرزوي آينده روشن كار رو جدي گرفتم چون من مثل بعضيا نامرد نيستم كه طمع خودشونو گردن بقيه بندازن و ما ايرانيام كه فقط با فحش و تهديد ميخوايم كارمونو پيش ببريم مثلا چند تا مطلب رو خوندم كه اسم چند نفر رونوشتن تا بقيرو تحريك كنن كه اين افراد مقصر بودنو برن ازشون شكايت كنن ....دوستان عزيز نفر اول ايران كه هممونو و حتي همون اسپانسر هارو بيچاره كرد مهام (مهدي نصيري) و شهابه كه دارم تهتوشونو درميارم چون ميدونم پرونده سنگين دارن ...
من سه هفته پيش با چندتا از بچه ها و خود پسرخالم رفتيم در خونه اسپانسرش و داد و بيداد كرد اونم لطف كرد زنگ زد ١١٠ هممونو برد كلامتري و به جرم تجاوز بازداشت شديم و كلانتري گفت مدرك داريد بايد بريد قانوني اقدام كنيد البته اون رضايت دادوما اومديم خونه دوستاني كه ميگن نه امتحانش ضرري نداره...
فرداش ٥ نفري رفتيم پليس جرايم رايانه اي و شكايت كرديم گفتن مداركتونو بديد دوستان ممكنه با شاهد بتونيد شكايت كنيد ولي وقت دادگاه بشه بايد مدرك ارائه بديد رسيد كه نشون بده اون بالاسريه يا فيش بانكي حتي صداي ضبط شده جزو مدرك نيست مام احضاريه براش گرفتيم اونم اومد اونجا و همه چيزو انكار كرد و با يك وثيقه رفت خونه تا وقت دادگاه كه ما مدرك مستدل بياريم وگرنه اون اعاده حيثيت ميكنه ازما...
دوستان عزيز نميگم اينارو كه نريد شكايت كنيد ميگم درست شكايت كنيد و ٥ ميليونم تو حلق وكيل ريختيم كه هيچ كاريم تا الان برامون نكرده لطفا از معرفتون شكايت كنيد يا از كسي كه فيش بانكي ازش داريد تا بتونيد ثابت كنيد وگرنه كارتون بيخ پيدا ميكنه تازه اگرم ثابت بشه پاي شمام بدليل مشاركت چه در سرمايه گذاري چه جذب سرمايه گيره (لطفا بريد بپرسيد و گول تحريك هاي بعضي نفراتي كه نميدونم به چه قصدي دارن بقيرو تحريك ميكنن رو نخوريد)و ضمنا اون رو هم بتونيد محكوم كنيد اون بايد جريمشو بريزه تو جيب دولت و پولي به شما برگردونده نميشه...
اينارو گفتم كه بجاي فحش دادن و تهديد كردن راه درست رو بريد چون با اين فحشا پولي براتون ايجاد نميشه
بگرديد و بجاي اينكارا مهام و شهاب رو پيدا كنيد چون پولي هم باشه دست اون كثافتاست
يا حق
هادی
۱۳۹۵-۰۴-۳۱ ۱۴:۵۳:۱۹
آقا یا خانم توبه ممنون،
اطلاعات ذی قیمتی ارائه کردی... بقیه هم اگه هر کدوم از لیدر، اسپانسر و سرشاخه ها رو میشناسن اعلام کنن! اسم واقعی آدرس محل زندگی خیلی مهمه ...
kahroba
۱۳۹۵-۰۴-۳۱ ۱۳:۰۰:۵۲
من وتعدادی ازدوستان چندماه پیش شروع کردیم که مثلاحسابرسی شروع شد ونتونستیم سودی برداشت کنیم .باچندوکیل وسایت مشاوره قوه قضاییه مشورت کردم ونتیجه این شدکه چون خودم اقدام کردم وخودم ازطریق حساب ارزی واریزکرده ام وپول به شخص نداده ام واجباری درکارنبوده بحث شکایت ازشخص منتفی است . امااگرمدارکی باشد که نشان دهد اون بالاسری ها که استارت کاررازده انددستی درماجرا داشته ویازدوبندی بوده می شود کاری کرد ترابخدابا اطلاعات غیرمستند ماراسرکارنگذارید یکی میگه فراری هستند ..دیگری میگه بالا دستی ها وکیل گرفته وپیگیرهستند و.....چراآقایان بالایی که من فقط اسم مهام راشنیده وشایان رادیده ام حرفی نمی زنند اینها که سخنران حرفه ایی بوده اند...چراباسودهای بسیاربسیارکلان نفرنمی فرستند تا اصل ماجرا مشخص شود ... چرا نمی گویند واقعا این شرکت ازکجا پیدا شد ..کی اولین معرف بوده ..اینکه می گفتید مازیرشاخه روسیه هستیم ازکجا آمده بود..چراواقعا ازدیگرکشورهای خارجی سروصدایی نیست آیا واقعا فقط ما هالوهای ایرانی بوده ایم ..دوستان دوتاکانال تلگرام راه اندازی شد که چندتا پیام گذاشته اند وهیچ ...که فکرمی کنم آنهم برای این بود که همام اصل کاری ها بدانند ماجرا به کجا رسیده ..اگر آدرسها ومشخصات درست ومستند داری بگویید تامن وچند دوست واقعی پیگیر شویم ما زندگیمان رااز دست داده ایم
۱۳۹۵-۰۴-۳۱ ۰۰:۴۸:۳۵
آقاي توبه كه من ميدونم كي هستي،آقا س..ل بيشتر اطلاعاتت كلا غلطه و اگر ميخواهي به اين آدمها كمك كني بهشون بگو به خاطر آدم فروشيت دچار چه دردسرهايي شدي
سعید
۱۳۹۵-۰۴-۳۰ ۲۳:۱۴:۴۵
شماکه میگیدتوبه کردید به مابگو که ماتوشمال هستیم ازکی شکایت کنیم. نه مدرکی نه چیزی چیکارباید کرد
suny
۱۳۹۵-۰۴-۳۰ ۲۱:۱۴:۲۶
آقا چند تاشون فراری شدن ولی نگران نباشین ممنوع الخروجن پاشون برسه فرودگاه دستگیر میشن
y
۱۳۹۵-۰۴-۳۰ ۱۳:۱۷:۱۵
دقیقا میشه بگید چطوری خروج ارز شده؟
خرید دلار الکترونیک خروج ارز نیست. شما ریال خارج نکردید. فقط ریال از این جسب به اون جیب شد تو کشور. تنها اتفاقی که افتاد اینکه مقدار حجم پرفکت مانی که تو دنیا دست ایرانیا بود کمتر شده و انتقال داده شده به حساب جردن .
بهش میگن تبادل ارز. نه ورود و خروج . واشه خرید پرفکت هم صراف پولی خارج نمیکنه
توبه
۱۳۹۵-۰۴-۳۰ ۰۴:۱۷:۰۸
باسلام خدمت همه
اینا رو میگم چون از این وضع وخستم ولی خیلی پل خراب کردم واومدم این مطلبو میگم، میدونمم اخرش ب ضرر خودمه.ولی تا یک هفته پیشم فکرمیکردم اینا 1%هنوز انسانیت دارنو دلسوز افراد این کارهستن ک ب مشگل خوردن ولی فهمیدم نه و دیگه کاریشون ندارم و میدم اطلاعاتیو ک نمیخواستم بدمو...چون اقدامات بدی داره صورت میگیره اگه نجنبید.
اسامی جعلی لیدرهای اصلی رو تو پرانتز مینویسم کنار امارو اسامی اصلیشو
شخص اول درایران مهدی نصیری اراکی
حدود40-45سال متاهل ( کیان ، مهام ،پارسا) اخرین امار حوالی لواسان و ماه قبل یک روز زندان شد و با وصیغه ازاد شد در اراک و پرونده داره و لیدر در جی تی آی،جی جی اف،گلد کوئست.
فرد دوم شاهین ساکن درجنوب تهران
اطلاعات دقیق از اسمش ندارم
نفر سوم محمد حکمت نژاد اراکی متاهل 34ساله (سام ، سینا ،حسام)نام پدر غلامعلی-ش.شناسنامه(0532550080)
نفر بعد سید اخرین ادرس میدان هروی
نفر بعد الهام وزیری(خانم راد ،نیک منش، توانا) 30ساله متاهل اهل تهران
نفربعد احسان شایگان شوهر الهام وزیری ( آرمان ،....) تهرانی/اخرین ادرس نیاوران مرجان
بعدی سعیدجون بخش (سعید ،مهرداد) 34ساله متاهل اصفهانی تپل وقد کوتاه اسپانسر فرید و فربد، نه معرفشون.
بعدی ب ترتیب فرید و فربد ظریف
(اردلان)-(آراد) 34 و28 ساله متاهل تهرانی اخرین امار نارمک بعدش فرمانیه
و چندین نفر دیگه ک نیازی به نام بردنشون نمیبینم و ب اون شکل مقصر نیستن و زیر 400نفر مجموعه داشتن.
فقط چندتا نکته بهتون بگم ک هیچ سودیم برام نداره و جوگیرانه و پلیسی راجبش فکر نکنید : کم چرت پرت بگید شرکت واقعا وجود داشت ،مشکلاتش واقعی بود،قصدکلاه برداری در کار نبود.جردن واقعی بود.طراحی وچگونگی پلن باینری به اونا فقط پیشنهاد ایرانیا بود و الا سایت و کار و بقیه چیزاش از همون خارج بود وربطی نداشت ولطفا از خودتون نظریه تولید نکنیدو اینکه کمپانی هایپ نبود و میتونید تحقیق کنید.و تمام لیدرا الان در ایران هستن.
نکته مهم اینکه در بهتربن حالت تا 10 مرداد فرصت دارید و زود عقب نکشید چون اونام همینو میخوان و قبلا هم تجربشو دارن ونزارید تنورش سرد بشه پول وسرمایه یک عمر زندگیتون بوده حالا دوست داشتین متحد شید یا تک تک یا جایی قرار بزارید و برید با هر سند و مدرکی ک دارید شکایت کنیدو قبلش حتما از مرجعتون ک چه دارید یا نه هم یک استفدا بگیرید مبنی بر اینکه خروج پول از مملکت اسلامی ب بلاد کفر (انگستان) حکمش چیه و جواب استفدا رو همراهتون برا شکایت داشته باشید و اونجام بگید ک فریب خوردید و در ضمن نترسید هیچ گونه مشکلی براخودتون پیش نمیاد .
فقط سریع اگه میخواید یک عمر حسرت نخورید.تمام کاری ک براتون میتونستم بکنم همین بود حلال کنید.
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۲۳:۴۵:۵۳
افشين عزيز ، شما از هر كسي كه دلتون بخواد ميتونيد شكايت كنيد و حتما احضاريه مياد در خونه، و حتما بايد دادگاه هم تشكيل بشه اما آيا قاضي شما رو مجرم ميشنناسه؟؟؟
شكايت بايد مستند باشه و جرم بايد ثابت بشه، اگر سند موثقي وجود نداشته باشه بايد كسي كه ازش شكايت كرديد اعتراف كنه كه كسي اعتراف نمي كنه من فلان جرم رو انجام دادم و پرونده بسته ميشه و تمام
آشنا -2
۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۴:۳۷:۵۴
آقای میلاد لطفا تلفن و ادرس اقای رحمانی و اون زن حقه باز و کلاه بردارش که مدیر برنامه هاش هست و تمام کلاهبرداری ها رو مدیریت میکنه رو بزاردید خواهش میکنم من تمام زندگیم نابود شد از کار بی کار شدم
ناشناس
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۳:۲۲:۲۳
بله آقای آرش شما هم احتمالا از خود همین لیدرها هستید که خودشون میدونستن چیکار دارن میکنند که پولهارو دستی جابجا میکردن .ولی اگر کسی آدرس و اسم واقعیه لیدرشو بدونه و رسید واریز داشنه باشه چی ?بازم کاری نمیشه کرد?
ناشناس
۱۳۹۵-۰۴-۲۸ ۱۳:۱۶:۱۳
ولی من از هر کس پرسیدم گفتن تعداد زیاد باشن میشه کاری کرد .پولهارم برنگردونند حداقل به جرم خروج ارز و فعالیت شرکتهای هرمی پاشون گیره