میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
۲۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۱
 
 
بربال سیمرغ
«گشت ۲»؛ مرغی که انجیر میخوره...
«گشت ۲»؛ مرغی که انجیر میخوره...
 

نویسنده: مهدی محمدنژادیان، سعید سهیلی کارگردان: سعید سهیلی
بازیگران: حمید فرخ‌نژاد، پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی، بهاره افشاری، ترلان پروانه، سارا سهیلی، ساناز طاری، امید روحانی، اسدالله یکتا، صفر کشکولی، مهدی ماهانی
«مرغی که انجیر میخوره نوکش کجه» این جمله را حاج عباس گشت ۲ (حمید فرخ‌نژاد) در طول فیلم بارها و بارها تکرار می‌کند. ظاهرا کارگردان بدون اینکه خودش هم بداند با تاکید بر این جمله می‌خواهد محتوای فیلم و کار خود را معنی کند. «مرغی که انجیر میخوره نوکش کجه» حکایت همین فیلم گشت ۲ است. فیلمی که جز یک ‌ربع ابتدایی دیگر چیز خاصی ندارد. کارگردان درست مثل «چهارچنگولی» و «گشت ارشاد» فیلمی ساخته که در آن با خطوط قرمز ور برود، چند تا شوخی کمر به پایین توی آن بچپاند، عشق‌های دوزاری یک نگاه را باز غالب کند، شعارهای گل‌درشت سیاسی بدهد و مثلا چند پیام اخلاقی و قبر شهید هم نشان بدهد تا خطر ممیزی‌ها را هم کم کند.
«گشت۲» نمونه به مراتب فاجعه‌تری نسبت به «گشت ارشاد» است. کارگردان با دم مسیحایی خود آن جوانک کشته شده در سری قبل (پولاد کیمیایی) را زنده می‌کند، آن دوتای دیگر را هم با حکم بالادستی خود با آن همه سابقه جنایت و خیانت و سرقت و ضدامنیتی بعد از پنج - شش سال از زندان آزاد می‌کند تا باز هم به سراغ دزدی‌ها و فردین‌بازی‌های قبل بروند. فیلم باز هم با همان المان‌های تکراری قبلی فقط ساخته شده که بفروشد. حالا این وسط هیئت داوران هم لطف می‌کنند و با همان چشم‌بند موشه‌دایانی این فیلم فاجعه را در سه بخش کاندیدا می‌کنند که دیگر جای شکر دارد!

«اشنوگل»؛ قصه خوب، روایت بد
نویسنده: مهدی محمدی، ابراهیم اصغری کارگردان: علی سلیمانی، هادی حاجتمند
بازیگران: برزو ارجمند، ماه‌چهره خلیلی، کاوه سماک‌باشی، رحیم نوروزی، ماشاءاله شاهمرادی‌زاده، آزیتا ترکاشوند
یونس به عنوان فرمانده گردان غواصان سه شب قبل از عملیات در حالی که در صدد حفر تونلی در منطقه عملیاتی بوده، مفقودالاثر شده است. حالا پس از سی سال اطلاعاتی به دست می‌آید که نشان می‌دهد احتمالا یونس زنده است و در آن زمان به واسطه منافقین قرارگاه اشرف با دشمن همکاری کرده...
داستان با همین توصیف چندخطی‌اش می‌تواند جذاب باشد. چیزی شبیه به «نفوذی» و «بیداری رویاها»، که دوگانه رشادت و خیانت را به رخ می‌کشد. اینکه مخاطب را به جایی برساند که شک کند که «یونس» به عنوان فرمانده جنگ «شهید» شده یا «کشته» شده است. اما تجربه مشترک علی سلیمانی و هادی حاجتمند آن چیزی نشده که باید می‌شده است. فیلم علی‌رغم آنکه چندان طولانی نیست، ولی باز هم قابل کوتاه شدن است. ریتم کند داستان بیشتر از آنکه به فضای تعلیق فیلم کمک کند، مخاطب را کسل می‌کند.
البته فرار فیلمسازان از فضای شهری امروز و پناه بردن به قطارهای از خط خارج شده اوراقی برای روایت داستان و فلاش‌بک‌ها کار هوشمندانه‌ای است، اما در فضاسازی جبهه و حال و هوای آن جغرافیا و تاریخ چندان موفق نبوده‌اند. در برخی سکانس‌ها استفاده از دیالوگ‌های تکراری فیلم‌های دهه شصت و هفتاد یا المان یک رزمنده اقلیت مذهبی که قبلا پرداخته شده چندان به داستان کمک نمی‌کند.
شاید تنها سکانس تاثیرگذار فیلم جایی باشد که زنده‌به گور کردن بچه‌های غواص را به تصویر می‌کشد و با توجه با اینکه زمان زیادی از تشییع شهدای کربلای ۴ غواص نمی‌گذرد، می‌تواند دل مخاطب را بلرزاند و آنچه بر سر بچه‌های قهرمان ایران آمده را به بیننده نشان بدهد.

کد مطلب: 98466
, مولف : مهدي رجبي
 
Share/Save/Bookmark
 


فوضولی؟
۱۳۹۸-۱۰-۲۶ ۰۶:۴۶:۴۳
فقط میخواهی گنده حرف بزنی.گشت ۱و۲ عالی بود
یادتون رفته فیلم برا سرگرمی هم هست آخه خودت برو فیلم بساز .شدی مثل جریانی که؛
طرف میگفت فیل نهنگ کرکندن اسب. بهش گفتن چی میگی؟ گفت میخوام حرفای گنده گنده بزنم...
مینا
۱۳۹۷-۰۷-۱۹ ۱۱:۲۸:۳۶
من خیلی دوسش داشتم حال وروز شاید بگم ٥٠یا٦٠درصد جوانارو نشون میداد😟
محمد مهدی
۱۳۹۶-۰۹-۲۹ ۲۰:۳۱:۲۳
فیلم گشت ارشاد فوق العاده بود ای کاش یکم فحش و بزن بزن توش بیشتر بود😂😂😂😂😂
۱۳۹۶-۰۶-۱۸ ۰۳:۲۳:۵۷
من با اینکه فیلم زیاد نگاه می کنم و دوست دارم اما گشت 2 تا نصفه هم به زور کشید منو.... فیلمنامه بدون محتوی و ساختار، بدون فرم درست و با پیشروی بدون هدف در طول زمان، صرفا مبتنی بر سکانسهای بی ربط، نه تعلیقی نه مفهومی برای انتقال نه حتی قابلیت خنداندن، بیشتر شبیه کارهای تیاتر آزاد بود تا فیلم سینمایی، دیالوگها سخیف و بدون هدف کلی، کارگردانی هم ضعیف، زاویه بندی ها، لوکیشنها، میزانسن ها و اکشنها باور ناپذیر و مصنوعی.... مثلا حرکت لاکپشت به عمق میدان شعاری است که فیلم از پسش بر نمیاد، بقیه چیزها هم مثل نور و صدا و موسیقی و گریم فقط میشه گفت رفع تکلیف بوده...
محسن
۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۱۴:۴۱:۱۳
آقای فراصتی خودتی ؟ باو مسخره بازی در نیار اسمتو عوض نکن 😃
شاید هم از مریدان اون استاد هستن نویسنده 😏 عصبی نباش دوست عزیز
حمید
۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۱۸:۳۷:۰۴
با نظر نویسنده مطلب موافقم. این فیلم فکاهی است. دست به هر کاری می زند تا اصطلاحا خنده را بر لبان بیننده بنشاند. اما فیلم فاقد ساختار مشخص و مستحکم است. شاید بعضی از قسمت ها دچار ممیزی شده‌اند. اما سیر داستان مطلوب نیست!
این فیلم برای کسانی که به فیلم از نگاه فنی نگاه می کنند مناسب نیست. اما اگر بخواهیم نگاه فنی را کنار بگذاریم و صرفا به سکانس های خنده‌دار بسنده کنیم‌، فیلم سرگرم‌کننده‌ای است!
رضا علیزاده
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۷:۱۶:۳۰
عالی بود خیلی خنده دمشون گرم
هدی
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۲۱:۱۴:۲۶
ب نظرم فیلم خ خوبی بود
چرا این قد ازش بد میگی؟ چته؟😕
۰۹۱۳۹۴۲۳۱۰۳
۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۰۹:۴۹:۴۴
عالیییییییی
سجاد
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۸:۰۲:۳۹
تحلیلت رو بذار در کوزه آبشو بخور.گشت۲ عالی بود عالی
سارینا
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۸:۱۴:۲۸
کسی استیکر گشت ۲رو داره تو تل بم بده؟؟؟
محمد
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۵۰:۵۳
فیلم گشت 2 رو دیدم
ولی به نظرم عالی اومد . موفق باشید
...
دانلود کتاب های موفقیت و ثروت آفرینی
www.softdl.info
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۰:۰۹:۲۵
فیلم جالبی بود و لذت بردم
و نقد شما چرند بود ، به معنای واقعی
با تشکر
ناشناس
۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۲۲:۵۵:۴۲
عالی بود فوق العاده بود نظر جامعه مهمتر از یاوه های شماست
امین
۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۱۹:۲۳:۳۰
مزخرف نگووو مومن، همین امثال شماهان که تو سرتا پای این مملکت..... جوری که تا 80 سال باید هسته آلوی شماها رو جمع کنیم
۱۲