میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۸
 
 
حقیقت یک جنگ
جنگ اوکراین در حالی همچنان سرنوشتی نامعلوم را سپری می‌کند که اخیرا مقامات روسیه عنوان کرده اند که...
جنگ اوکراین در حالی همچنان سرنوشتی نامعلوم را سپری می‌کند که اخیرا مقامات روسیه عنوان کرده اند که غرب جنگ جهانی اقتصادی را به پا کرده است. هر چند که غرب سعی دارد تای این سخنان را نشانه تاثیرگذاری تحریم‌ها بر روسیه عنوان نماید اما بررسی دقیق تحولات اقتصادی جهان در هفته‌های اخیر حقیقتی دیگر را آشکار می‌سازد.
نقش و جایگاه اوکراین و روسیه در تامین غذایی و انرژی جهان امری انکار ناپذیر است حال آنکه استمرار جنگ عملا این دو حوزه را با بحران مواجه ساخته است چنانکه امروز بسیاری از کشورهای اروپایی رسما بر تبعات فاجعه بار اقتصادی این جنگ بر کشورشان هشدار داده اند. به عنوان نمونه ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا از اتحادیه اروپا خواسته برای مقابله با هزینه‌های رو به افزایش انرژی در این قاره اقدام کند.نرخ تورم آلمان در ماه آوریل به علت افزایش قیمت نفت و گاز و محصولات پتروشیمی به بالاترین رقم از سال ۱۹۸۱ رسیده است. در همین حال سازمان ملل در باب پیامدهای این جنگ بر تامین غذا برای آفریقا و کشورهایی همچون افغانستان و یمن که نیازمند کمک غذایی هستند هشدار داده است.
نگاهی واقع بینانه به آنچه در وضعیت اقتصادی جهانی از اروپا و آمریکا گرفته تا سایر نقاط جهان بیانگر این حقیقت است که مدل تفکری تصمیم گیران غرب در رویکردی شخصی و به دور از دیدگاه حقوق بشری و انسان دوستانه است که نتیجه آن نه تنها قربانی شدن مردم سایر کشورها بلکه افزایش فشارها بر مردم در درون اروپا، آمریکا و متحدان غرب نیز می‌باشد. رویه‌ای که نشان می‌دهد ادعاهای بشر دوستی و حقوق بشری غرب صرفا یک شعار است و تلفات و قربانیان جنگ افروزی اقتصادی و نظامی غرب به بهانه مقابله با روسیه و حمایت از روسیه در صحنه جهانی بسیار گسترده از تلفات در میدان جنگ است که حتی می توان از آن با عنوان یک نسل کشی جهانی یاد کرد در حالی که غرب با بوق‌های رسانه‌ای و روس هراسی به دنبال پنهان سازی این حقیقت از دید افکار عمومی جهان هستند.
غرب در حالی ادعای جنگ اقتصادی علیه روسیه را مطرح می کند که مخالفت آنها با رویکرد سیاسی در قبال این بحران و تسلیح گسترده اوکراین عملا به بحران غذایی در جهان دامن زده است و می‌رود تا در نهایت جهان را گرفتار بحران انسانی نماید که شاید تلفات آن از کرونا و حتی جنگ جهانی دوم نیز باشد در حالی که در ظاهر غرب بر آن است تا این اقدامات را در لوای روس هراسی توجیه نماید.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 122460
 
Share/Save/Bookmark