میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۵۸
 
 
امنیت یا ضد امنیت
انگلیس که پس از خروج از اتحادیه اروپا با همراهی آمریکا ابعاد جدیدی از نظامی گری را...
انگلیس که پس از خروج از اتحادیه اروپا با همراهی آمریکا ابعاد جدیدی از نظامی گری را در جهان به راه انداخته است به دنبال تقویت حضور نظامی خود در دریای مدیترانه از طریق پروژه جدید برای توسعه یکی از پایگاه‌های نظامی خود در منطقه است.مجله دیفنس نیوز اعلام کرد که انگلیس دو پایگاه نظامی در جزیره قبرس در شرق دریای مدیترانه دارد. این مجله آمریکایی افزوده است که انگلیس برای پروژه جدیدی جهت توسعه زیرساخت‌های ارتباطی نظامی آماده می‌شود.به گفته مسئولان وزارت دفاع انگلیس، این پروژه شامل ارتباطات در پایگاه نظامی انگلیس در دیکلیا واقع در جنوب شرقی قبرس می‌شود. این رویکرد نظامی‌گرایانه انگلیس در حالی با ادعای حمایت از متحدان و البته مقابله با روسیه صورت می‌گیرد که نگاهی به رفتارهای نظامی انگلیس نشان می‌دهد که این کشور با آگاهی از افول جایگاه نظامی آمریکا در جهان به دنبال توسعه حضور نظامی‌اش در مناطق مختلف جهان است چنانکه پیش از این نیز ناوگان دریایی این کشور در اقیانوس آرام و آب‌راه‌های چین حضور یافته بود، همچنین تحرکات آن در دریای سیاه و حریم دریایی روسیه و حوزه خلیج فارس شدت گرفته است.
نکته قابل توجه آن است که ترزا می نخست وزیر پیشین انگلیس بارها تاکید کرده بود که انگلیس باید به توسعه توان نظامی بویژه در حوزه دریایی بپردازد. این رویکرد نظامی گرایانه با ادعای کمک به امنیت جهان در شرایطی مطرح می‌شود که سابقه نظامی‌گری این کشور سراسر استعمارگری و سلطه جویی است که نمود آن در سالهای اخیر را در ویران سازی افغانستان، عراق و لیبی می‌توان مشاهده کرد. دامنه این رویکرد بحران ساز انگلیسی‌ها را در اقدام اخیر مشترک آنها با امریکا مبنی بر ساخت زیر دریایی هسته‌ای برای استرالیا می‌توان مشاهده کرد که در اصل اقدامی برای توجیه و ظرفیت سازی برای نظامی‌گری لندن در دو سوی آتلانتیک است.
به هر تقدیر می‌توان گفت ساخت پایگاه دریایی جدید انگلیس نه برای حمایت از قبرس و یونان در برابر تهدیدات کشوری همچون ترکیه بلکه در چارچوب بازگشت انگلیس به نظامی‌گری دریایی است که با توجه به سابقه سلطه گری این رژیم می‌توان آن را عاملی برای بحران‌های جدید در امنیت بین‌الملل ارزیابی نمود.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 121362
 
Share/Save/Bookmark