میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۵
 
 
جنگ تحمیلی گنجی است که باید استخراج شود
لوطی‌هایی که در دفاع مقدس توبه کردند
قاسم صادقی گفت: هر کدام از این سوژه‌ها می‌تواند جذابیتی برای مخاطب داشته باشد و حتی اگر پنجاه سال هم برای این دوران کار ساخته شود، انگار اثری تولید نشده است. در حقیقت هر گوشه جنگ زوایای پنهانی دارد که تا جایی که ممکن است باید بیان شود.
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس، آخرین قسمت برنامه ترکیبی «جان‌وتَن»، محصول مشترک مرکز مستند سوره و مرکز هنری-‌رسانه‌ای نهضت، به کارگردانی علی فراهانی‌صدر، تهیه‌کنندگی مهدی مستوفی و با اجرای محمدجعفر خسروی روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
«به ما می‌گفتن آدم‌خوارها» عنوان این قسمت بود که سوژه آن یعنی «قاسم صادقی» قصه زندگی خود را روایت کرد. در خلاصه قصه این قسمت آمده است: «قاسم صادقی در ابتدای جنگ ایران و عراق به عضویت گروه فدائیان اسلام درمی‌آید، گروهی متشکل از لوطی‌ها که توبه کرده‌اند و می‌خواهند در جنگ شرکت کنند. آن‌ها ابتکارات زیادی برای مقابله با ارتش عراق در نظر دارند. از اختراع وسایل ابتکاری گرفته تا ایجاد جنگ رسانه‌ای علیه دشمن...». پخش این قسمت بهانه‌ای شد تا با «قاسم صادقی» به گفتگو بپردازیم که در ادامه می‌خوانید.
وی در ابتدا با اشاره به اینکه پیش از این در برنامه‌های مختلف خاطرات خود از دوران دفاع مقدس را بیان کرده است، گفت: در برنامه ترکیبی «جان‌وتَن» قصه‌ خود را به صورت کامل تعریف کردم و به نظرم توانستم روایت بهتری به مخاطبان ارایه دهم. جذابیت این برنامه بدین بود که افراد قصه‌های مختلفی را تعریف کردند که هرکدام حاوی پیام‌های مهمی‌ست.
این رزمنده درباره روایت خاطرات هشت سال جنگ تحمیلی توسط بازماندگان گمنام بیان کرد: مقام معظم رهبری می‌گویند خاطرات دوران دفاع مقدس باید به گونه‌ای بیان شود که انگار افراد خود در آن زمان بوده‌اند. در حقیقت بیان تلخی‌ها و شیرینی‌های دوران جنگ به مردم می‌فهماند که آن زمان چه کسانی بودند و چه کارهایی انجام دادند.
صادقی ادامه داد: همچنین رهبر معظم انقلاب در دیگر سخنان خود به این نکته اشاره کرده‌اند که هشت سال جنگ تحمیلی، گنجی است که باید استخراج شود. یعنی سازنده یک اثر دفاع مقدسی به دنبال هر سوژه‌ای برود با یک گنج روبه‌رو می‌شود. من به برنامه‌سازان پیشنهاد می‌کنم دنبال افراد مختلف برای آثارشان بروند به عنوان مثالی کسانی که در مناطق جنگی سرویس بهداشتی و حمام می‌ساختند.
وی افزود: هر کدام از این سوژه‌ها می‌تواند جذابیتی برای مخاطب داشته باشد و حتی اگر پنجاه سال هم برای این دوران کار ساخته شود، انگار اثری تولید نشده است. در حقیقت هر گوشه جنگ زوایای پنهانی دارد که تا جایی که ممکن است باید بیان شود.
این رزمنده با اشاره به اینکه قرار است از خاطراتش کتابی نوشته شود، درباره ساخت فیلم و سریال با موضوع اسارت مطرح کرد: بسیاری از واقعیت زندگی اُسرا قابل مطرح کردن نیست، ریزه‌کاری‌های بسیار دارد و احتمالا هنگام به تصویر کشیدن گرفتار حذف و سانسور شود.
صادقی در پایان گفت: هر آزاده‌ در زمان جنگ برای خود دغدغه فکری به وجود آورده بود یعنی کسی که در سیزده سالگی اسیر شده با فردی که در زمان تاهل این اتفاق برایش رخ داده است، تفاوت دارد. حتی اسارت سپاهی با بسیجی و یا یک ارتشی و حتی کسی که به اجبار سربازی آمده است، تفاوت دارد.
کد مطلب: 124026
 
Share/Save/Bookmark