میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۵
 
 
خشایار نادی، دبیر کل حزب ایران قوی:
بسیاری از مشکلات اقتصادی امروز مردم مربوط به دولت دوازدهم است
امروزه بسیاری از متفکران لازمه تبدیل مشارکت توده ای به مشارکت فعال و سازمان یافته را در تأسیس احزاب به معنای واقعی کلمه می دانند و...
بسیاری از مشکلات اقتصادی امروز مردم مربوط به دولت دوازدهم است
 
امروزه بسیاری از متفکران لازمه تبدیل مشارکت توده ای به مشارکت فعال و سازمان یافته را در تأسیس احزاب به معنای واقعی کلمه می دانند و آن را مرحله تکمیلی از مراحل انقلاب اسلامی به شمار میآورند .
اکنون که کشور در فرایند فراز و نشیب تغییر و تحولات اساسی قرار دارد تقاضای مشارکت سیاسی نیز رو به افزایش است و بدیهی ست که شاخصه اصلی توسعه سیاسی به مشارکت سیاسی است. نگاهی اجمالی به نظام سیاسی کشورمان بیانگر این نکته می باشد که تاکنون احزاب بمعنای حقیقی کلمه در مسائل سیاسی شور مشارکت نداشته اند بلکه اغلب این گروهها ی سیاسی هستند که بنام حزب در ایام انتخابات موقتاً فعالیت کرده و بعد از آن هیچ رابطه دقیق و تعریف شده ای میان نمایندگان حزبی و خود حزب وجود ندارد.
در این میان حزب ایران قوی، حزبی نوظهور است که می خواهد نقشی موثر در حوزه مختلف کشور داشته باشد و با بکارگیری از نخبگان سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و ... نشان دهد که احزاب قابلتی های زیادی دارند. بر همین اساس با خشایار نادی، دبیر کل حزب ایران قوی گفتگویی را در رابطه با مسائل روز کشور انجام دادیم. آنچه درپی می آید حاصل این گفتگو است.

* به نظر شما بالاخره نتیجه مذاکرات ایران با دولت‌های غربی در رابطه با احیای برجام به نتیجه می رسد یا خیر؟
امیدوارم به نتیجه مطلوب برسد. یعنی به نتیجه نرسیدن مذاکرات مشکل ما نیست بلکه مشکل کشورها غربی و بخصوص امریکا است و باید در این رابطه تصمیم بگیرند چون آنها تصمیمات فرابرجامی گرفته اند. کشور و ملت ما را تحریم های فرابرجامی کرده اند که باید بردارند. در مجموع ما اجازه نمی دهیم کشورهای غربی برای کشور و مردم ما تصمیم بگیرند .

* بهترین راهکار برای ایران در این شرایط چیست؟
حمایت از مردم و قشر متوسط و رو به پایین و آسیب پذیر خیلی مهم است چون تحت فشار زیادی هستند بنابراین باید در مجلس برنامه ای آنی با قید سه فوریت در این رابطه تصویب شود. دولت یکسری طرح های فوری داشته باشد.

* آیا گرانی های اخیر کشور به این موضوع یا تهاجم روسیه به اوکراین مرتبط است؟
جنگ اوکراین و روسیه بر اقتصاد کشور ما هم مثل سایر کشورهای منطقه و جهان تاثیر گذاشته است و باعث افزایش برخی از اقلام شده است . بخشی از افزایش قیمت کالاها هم مربوط به حذف ارز ترجیحی است که با سیاستگذاری غلط دولت دوازدهم در حال حاضر بر مردم تحمیل شده است. بخشی از گرانی های اخیر مربوط به تحریم های ظالمانه کشورهای غربی بخصوص آمریکا است. این کشورها تحریم های ناجوانمردانه ای را بر علیه کشور ما تحمیل کردند. بخشی از گرانی ها نیز مربوط به کرونا است. بالاخره بیش از دو سال کرونا باعث رکود شدید در اقتاد دنیا و ایران شده است. تمام بخش ها از کشاورزی گرفته تا صنعت و فرهنگ و ... دچار خسارتهای زیادی شدند. به این ترتیب کرونا ضربه سنگینی بر پیکره بیشتر کشورهای دنیا وارد آورد. پیرو آن اقتصاد ایران هم آسیب دید و موجب افزایش قیمت کالاهای اساسی در کشور شد. بخشی از گرونی ها هم مربوط ارز حذف ترجیحی است که باعث افزایش کالاها شده است .

* نظرتان در رابطه تفکیک وزارت صمت به صنعت و معدن و بازرگانی چیست و چرا؟
به اعتقاد من تفکیک این وزارت خانه و تشکیل دو وزارت خانه جدید صنعت و معدن و باززرگانی هستم و معتقد هتم تشکیل دو وزارتخانه موازی نه به نفع صنعت ، نه به نفع صادرات و نه به نفع جهاد کشاورزی است. همچنین با تشکیل وزارتخانه های جدید ما شاهد افزایش تصدیگری در دول می شویم که موجب آسیب دیدن و کاهش قدرت بخش خصوصی می شویم، که مغایر با سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی است. با تشکیل وزارت صمت ما شاهد افزایش توانمندسازی بخش خصوصی بودیم، بنابراین با تفکیک دوباره این وزارتخانه بخش خصوصی محدودتر خواهد شد.

* به نظرتان آقای فاطمی امین می تواند با نقشی جدید در دولت بماند؟
البته ایشان هنوز بعنوان وزیر صمت در دولت هستند و ما نمی توانیم در رابطه با تغییرشان نظری بدهیم و با توجه به اینکه بر کار در این وزارتخانه مسلط شده اند، به نظر می رسد قرار داشتن در همین جایگاه برایشان خوب است . استفاده از نیروهای نخبه و جوان هم می تواند به ایشان کمک کند و ایده بدهند. بزرگترین مشکل صنایع ما در صنعت خودرو است و ما واقعا در این صنعت مشکل داریم. تحول در این صنعت نباید شعار باشد. باید جلوی تولید تولید خودروهای بی کیفیت گرفته شود. تولید خودرو نیاز به مدیریت قوی و نظارت جدی دارد. مردم ما واقعا از کیفیت خودروهای داخلی ناراضی هستند. در تولید خودروهای ما باید از جدیدترین دانش های روز استفاده شود و ما همگام با کشورهای پیشرفته دنیا باشیم.

گفت‌وگو: میترا یزدچی
کد مطلب: 123126
 
Share/Save/Bookmark