میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۰
 
 
دگرگونی در نگاه اردوغان
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در پیامی خواستار نزدیکی و رفع اختلافات با مصر شده است...
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در پیامی خواستار نزدیکی و رفع اختلافات با مصر شده است در حالی که طی سال‌های اخیر این مناسبات به دلیل سرکوب اخوان المسلمین همپیمان ترکیه با چالش مواجه شده بود. در همین حال جمعه۲۸ مرداد هنگام بازگشت از شهر لویو در اوکراین اظهاراتی در خصوص گشایش روابط با سوریه مطرح و اعلام کرد: ما جاه‌طلبی و طمعی در سوریه نداریم، هدف ما ایجاد صلح و حمایت از امنیتمان است.اردوغان بر ضرورت برداشتن گام‌های پیشرفته در قبال سوریه تأکید و گفت، قطع گفت‌وگوی سیاسی یا دیپلماتیک میان کشورها ممکن نیست.
وی در ادامه بر نقاط توافقی بارز میان آنکارا و دمشق یعنی رد حضور آمریکا در سوریه تأکید کرد و گفت، آمریکا و نیروهای ائتلاف بین‌المللی ،تروریسم در سوریه را تقویت می‌کنند. ترکیه پیش از این نیز تلاش کرده بود تا در جنگ اوکراین جایگاه خود را میان ناتو و روسیه حفظ نماید و در حوزه عربی نیز رویکرد تعاملی با عربستان و برخی دیگر از کشورهای عربی آغاز کرد. ترکیه حتی بر آن بوده تا جایگاه خود را در افغانستان حفظ نماید.
در باب چرایی این رفتار نکاتی چند قابل توجه است که بی ارتباط با نامزدی اردوغان برای انتخابات ۲۰۲۳ نمی‌باشد. جامعه ترکیه رویکرد تعامل محور با سوریه دارد و این مولفه‌ای مهم برای اردوغانی است که نامزدی خود را برای انتخابات ۲۰۲۳ اعلام داشته است تا بتواند در این فاصله زمانی یک ساله ضمن رفع مسائلی همچون آوارگان سوری، کاهش بحران‌های اقتصادی به واسطه کاهش هزینه‌هایی که میلیون‌ها آواره سوری برایش به همراه داشته و در نهایت رویکرد تعامل محور خویش را به مردم اثبات نماید.
یکی از مولفه‌های قابل تامل در سیاست خارجی ترکیه که تا حدودی نیز از سوی کشورهایی مانند امارات نیز تکرار شده رویکرد تعامل محور سراسری یا همان تنش صفر است. رویکردی که در آن زنجیره‌ای از تعاملات با تمام کشورهای منطقه تعریف شده که البته نام رژیم صهیونیستی نیز در این عرصه مشاهده می‌شود چنانکه امارات در سیاستی پاندولی از یک سو با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار می‌سازد و همزمان نیز بر توسعه روابط با ایران، سوریه و ترکیه که روابط متلاطم با آنها داشته روی آورده و یا در صحنه فرا پیرامونی در کنار مناسبات با آمریکا، گسترش روابط با روسیه و چین را نیز در نظر دارد. چنانکه روزنامه «الاخبار» نوشته است، در یک خط موازی، ترکیه در کنار نشان دادن چراغ سبزهایی به سوریه، مسیر عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را تقویت می‌کند و بر اساس آخرین خبرها قرار است سفرای دو طرف به زودی بازگردند. رویکرد تعاملی با کشورهای عربی از جمله مصر را در این چارچوب می‌توان تعریف کرد. رویکردی که در نهایت به هدف ختم می‌شود و آن اهداف انتخاباتی است که اردوغان برای مادام العمر کردن حضورش در قدرت در نظر گرفته است.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 123621
 
Share/Save/Bookmark