میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۳۸
 
 
دیپلماسی به سبک غربی
جنگ اوکراین در حالی می رود تا سه ماهه شود که غربی‌ها همواره مدعی رویکرد به گزینه سیاسی هستند و
جنگ اوکراین در حالی می رود تا سه ماهه شود که غربی‌ها همواره مدعی رویکرد به گزینه سیاسی هستند و روسیه را متهم به فقدان رویکرد به دیپلماسی می‌نمایند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که بررسی رفتار غربی‌ها حکایت از حقیقتی دیگر دارد.
جانسون نخست وزیر انگلیس دیروز در حالی به فنلاند و سوئد سفر داشته که هدفش از این سفر بحث بر سر بلندپروازی‌های این کشورهای منطقه نوردیک برای ارائه درخواست عضویت در ائتلاف ناتو است.سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز گفت که بیش از ۵۵۰۰ موشک جاولین و ۱۵۰۰ موشک استینگر به اوکراین رسیده است.سخنگوی کاخ سفید نیز در کنفرانس خبری گفت که آمریکا معتقد است که جنگ در اوکراین طولانی خواهد بود و باید برای آن آمادگی داشت.همچنین مقامات نظامی امریکا اعلام کردند که نظامیان این کشور با هدف تقویت عملکرد نیروها در محیط قطب شمال به همراه دیگر متحدان ناتو در رزمایشی مشترک در نروژ شرکت کردند.
در همین حال مجلس نمایندگان آمریکا بسته کمک‌های ۴۰ میلیارد دلاری این کشور به اوکراین را تصویب کرد.سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در کنفرانس خبری گفت که واشنگتن هر آنچه در توان دارد برای ادامه فشار بر روسیه به کار خواهد گرفت تا جنگ اوکراین پایان یابد.از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید شامگاه گفت که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا معتقد است که ولادیمیر پوتین‌ رئیس جمهور روسیه دیکتاتور است. همچنین ماتئوش موراویتسکی نخست وزیر لهستان در اظهاراتی مدعی شد، ولادیمیر پوتین از هیتلر یا استالین "خطرناک‌تر" است و خواستار محو آنچه که "ایدئولوژی هیولایی" روسیه خواند، شد.وزارت خارجه نیوزیلند نیز هشت مقام نظامی و مدیران رسانه های روس و سه نهاد روسی را در لیست تحریمهای خود قرار داد. نکته قابل توجه آن است که ماتیلدا بوگنر رئیس مأموریت ناظر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اوکراین گفت اطلاعات «موثقی» در مورد بدرفتاری نیروهای اوکراینی با اسرای روس در طول درگیری‌ها در اوکراین وجود دارد.
با توجه به این تحرکات می‌توان دریافت که برای غربی‌ها در حوزه اوکراین واژه‌ای به نام دیپلماسی برای پایان جنگ وجود ندارد بلکه این دیپلماسی در قالب تحریک و تشدید فشارها علیه روسیه و در نهایت دمیدن در آتش جنگ است. رویکردی که می‌تواند برگرفته از این جمله غربی‌ها باشد که جنگ تا پایان سال ۲۰۲۲ روی نخواهد داد.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 122523
 
Share/Save/Bookmark