میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۰
 
 
معرفی ۴ میلیون متقاضی به سازمان هدفمندی‌
املاک‌ فعلا مبنای محاسبه پرداخت یارانه نیست
املاک‌ فعلا مبنای محاسبه پرداخت یارانه نیست
 
معاون رفاهی وزیر تعاون با بیان اینکه املاک فرد فعلا مبنای محاسبه پرداخت یارانه نیست، از ارسال دو فهرست شامل یک فهرست سه میلیون نفری و یک فهرست یک میلیون نفری به سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای واریز یارانه معیشتی خبر داد.
‌ داریوش ابوحمزه، معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امروز در حاشیه معارفه سرپرست حراست وزارت کار اظهار داشت: تاکنون ۴ میلیون نفر از شهروندان درخواست بازنگری دهک درآمدی خود شدند و اعتراض خود را در سامانه حمایت وزارت کار ثبت کرده‌اند، اعتراضات عمدتاً مربوط به ساختار خانوار است که باید در دفاتر پلیس + ۱۰ خانوار یارانه‌ای تفکیک و جدا شوند.
وی افزود: طی ۱۰ روز گذشته دو فهرست از متقاضیان یارانه را به سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارسال کردیم و بعد از دستور رئیس‌جمهور کسانی که قبلاً یارانه ۴۵۵۰۰ تومان می‌گرفتند اما یارانه معیشتی به حسابشان واریز نشد و درخواست بازنگری داده‌اند یک ماه یارانه معیشتی به حساب‌شان واریز شد اما فعلاً مسدود است تا تقاضای آنها رسیدگی شود. معاون رفاهی وزیر کار گفت:‌ تاکنون اسامی چهار میلیون نفر شامل دو فهرست یعنی یک فهرست سه میلیون نفری و یک فهرست یک میلیون نفری به سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای واریز یارانه معیشتی معرفی شده است؛ از بین آنها کسانی بودند که نسبت ساختار خانواده و دارایی‌ خود اعتراض داشتند این افراد قبلا یارانه ماهانه دریافت می‌کردند اما چون جز دهک پردرآمدی ۱۰ شده بودند یارانه آنها حذف شده بود و این افراد درخواست بازبینی داشتند. ابوحمزه این را هم گفت:‌ رئیس‌جمهور یک مهلت یک ماهه برای بررسی تقاضای این افراد داده است و تلاش می‌کنیم ظرف یک ماه که ۱۰ روز از آن گذشته است بازبینی‌ها انجام شود و کسانی که جزو ۹۰ درصد یارانه‌بگیر قرار بگیرند یارانه آنها برقرار می‌شود.
معاون رفاهی وزیر کار همچنین در مورد کسانی که مسؤول خرید در ادارات هستند اما از حساب شخصی استفاده می‌کنند گفت: ما سعی می‌کنیم مسأله آنها را بعد از اعتراض حل کنیم اما در بلندمدت باید حساب‌های شخصی از حساب‌های اداری و تجاری تفکیک شود که به شفافیت اقتصادی می‌انجامد و افراد نباید با حساب شخصی خود کار تجاری کنند.وی همچنین در مورد بیماران خاص و معلولان نیز گفت:‌ کسانی که به خاطر بیماری خاص مبلغی به حساب‌شان واریز می‌شود شرایط آنها را هم در نظر می‌گیریم.
ابوحمزه گفت: سنجش تمکن مالی خانوار فقط یک شاخص ندارد بلکه مجموعه‌ای از شاخص‌ها در نظر گرفته می‌شود مثلاً داشتن املاک تنها ملاک نیست عده‌ای هستند که املاک زیادی به نامشان است اما مربوط به آنها نیست باید نقایض سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این سامانه برطرف شود. اگر این مشکلات نبود املاک هم مبنای محاسبات قرار می‌گرفت اما فعلاً سامانه املاک دچار ضعف است و باید سازمان ثبت اسناد آن را برطرف کند.وی همچنین گفت:‌ تعداد زیادی از معاملات خانه و ملک با قولنامه انجام می‌شود که در جایی ثبت نمی‌شود لذا افرادی هستند که ملک دارند و مشمول یارانه شده‌اند. وی در مورد کل یارانه‌بگیران معیشتی گفت: تا قبل از ارسال دو فهرست اخیر حدود ۷۲ تا ۷۳ میلیون نفر یارانه می‌گرفتند با این دو فهرست ارسالی به هدفمندی یارانه‌ها که ۴ میلیون نفر به این جمعیت اضافه می‌شود یعنی ۷۶ تا ۷۷ میلیون نفر خواهد شد یک قشری از افراد هستند که جامانده یارانه هستند که شامل ۷ میلیون نفر می‌شوند که قبلا یارانه ماهانه نمی‌گرفتند یا انصراف داده بودند که آنها می‌توانند در سامانه سازمان هدفمندی به نشانیMY.gov.ir ثبت‌نام کنند و سپس آزمون وسع‌سنجی می‌شود که از این تعداد هم ۴ تا ۵ میلیون نفر به یارانه‌بگیران اضافه می‌شوند و حدود ۸۳ میلیون نفر یارانه خواهند گرفت.
همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۹۰ درصد مردم یارانه کمک‌معیشتی می‌گیرند، گفت: به دستور رئیس‌جمهور یک ماه فرصت برای بررسی نهایی اعتراض مردم به قطع یارانه‌ها وجود دارد.
حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امر‌وز در حاشیه معارفه سرپرست حراست وزارت کار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر ۹۰ درصد مردم یارانه کمک معیشتی می‌گیرند و همه کسانی که جزو ۹۰ درصد یعنی ۹ دهک پائین درآمدی هستند و هنوز یارانه نگرفته‌اند خیالشان راحت باشد.
وی گفت: کسانی که تاکنون یارانه نگرفته‌اند دو گروه هستند، از این افراد، عده‌ای تاکنون پرونده یارانه نداشته‌اند که حدود ۷.۵ میلیون نفر هستند، آنها باید در سامانه سازمان هدفمندی یارانه‌ها به نشانی may.gov.ir ثبت‌نام کنند و از این تعداد ۴ تا ۵ میلیون نفر جزو ۹۰ درصد هستند. وی ادامه داد: در موضوع اینکه چرا عده‌ای افراد یارانه نمی‌گرفتند، یا اینکه اصلا ثبت‌نام یارانه نداشته‌اند و یا اینکه دولت قبلی خدماتی که باید به آنها ارائه می‌کرده است را ارائه نداده است و الان تعداد آنها بالا رفته است، سازمان هدفمندی یارانه‌ها فهرست‌ متقاضیان جامانده یارانه را دریافت می‌‌کند و به ما ارائه می‌کند و اگر جزو ۹۰ درصد مردم باشند، به آنها یارانه‌ةای کمک‌معیشتی را از اردیبهشت ۱۴۰۱ یارانه‌ پرداخت می‌کنیم.
وی گفت:‌ یک ماه فرصت برای بررسی نهایی تقاضاها وجود دارد و افراد می‌توانند به وب‌سایت وزارت کار به نشانی hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند و درخواست بازنگری داشته باشند.وزیر کار این را هم گفت: ‌کسانی که فرزند بزرگ دارند و می‌خواهند پرونده یارانه‌ای خانوار آنها جدا شود و یا کسانی که با حساب شخصی خود کار اقتصادی انجام می‌دهند، باید حساب فردی از حساب تجاری آنها جدا شود، به عنوان مثال کسانی هستند که حساب کارپردازی اداره با شماره حساب فردی آنها انجام می‌شود. به آنها هم فرصت می‌دهیم شماره حساب شخصی خود را از حساب تجاری و اداری جدا کنند. فارس
کد مطلب: 122721
 
Share/Save/Bookmark