میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۶
 
 
نگاهی بر ادعاهای ضدایرانی کی‌یف، باکو و تل‌آویو
مثلث باج‌گیران توهم‌زده
دیروز در اقداماتی که بیشتر به توهم باج‌خواهی شباهت دارد اوکراین مدعی اقدام ایران برای ارسال موشک به روسیه شد، باکو برای سفر به ایران پیام هشدار داد و بلینکن در سرزمین‌های اشغالی مدعی مقابله با ایران شد.
طی روزهای اخیر مقامات برخی کشورها رفتارها و مواضعی داشته‌اند که بیشتر به پنهان سازی شکست‌ها و باج خواهی شباهت دارد چنانکه سخنگوی نیروی هوایی اوکراین هشدار داد که این کشور توان دفاع کردن از خود در برابر موشک‌های بالستیک «فاتح» و «ذوالفقار» ایران را ندارد.، در شرایطی که کی‌یف در حال لابی برای گرفتن جنگنده‌های غربی است، «یوری اینات» سخنگوی نیروی هوایی اوکراین مدعی است که روسیه در تلاش برای دریافت موشک‌های بالستیک ایرانی است.وی گفت: «روسیه هنوز هم مایل است که پهپادها و موشک‌های فاتح و ذوالفقار از ایران دریافت کند. اینها موشک‌های بالستیک هستند. ما ابزارهای (مورد نیاز) برای شکست آنها را نداریم».
این ادعاهای رسانه‌ای با اظهارات برخی مقام‌های اوکراینی همراه شد و مسئولان این دولت غربگرا هم این ادعاها را تکرار کردند. ایران و روسیه بارها این ادعاها را بی اساس خوانده و رد کرده‌اند. «میخائیلو پودولیاک» مشاور دفتر ریاست جمهوری اوکراین در واکنش به حمله به تاسیسات دفاعی ایران در اصفهان توئیت منتشر کرد و نوشت که این حمله به جنگ اوکراین مرتبط است.بعد از انتشار موضع عجیب و مغرضانه مشاور دفتر ریاست‌‌ جمهوری اوکراین در رابطه با اقدام تروریستی اخیر در اصفهان، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین گفت درباره دلایل حادثه در یکی از تأسیسات وزارت دفاع ایران اطلاعی ندارد.
در همین حال در ادامه اقدامات اخیر باکو به بهانه حمله یک فرد به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران با انگیزه شخصی، این کشور به شهروندانش توصیه کرد از سفر به ایران پرهیز کنند.این وزارتخانه در اطلاعیه‌ای ضمن اشاره به حمله اخیر در سفارت باکو در تهران، مدعی شد به دلیل «وضعیت ناپایدار» در جمهوری اسلامی ایران و «حمله تروریستی» علیه ماموریت دیپلماتیک جمهوری آذربایجان، به شهروندان توصیه می‌شود جز در صورت لزوم از سفر به ایران بپرهیزند. باکو افزود: به کسانی که سفر می‌کنند توصیه می‌شود احتیاط بیشتری را به کار ببندند. باکو این روزها به دنبال اشغال جنوب ارمنستان است و با باج خواهی به دنبال رضایت ایران و روسیه جهت پذیرش این اشغالگری است که با آن مخالفت شده است.
در بعد دیگر توهم زدگان وزیر امورخارجه آمریکا گفت که در دیدارهای خود با مقامات صهیونیستی درباره ایران رایزنی کرده است.وی در این پیام‌ها با مفید خواندن رایزنی‌هایش با مقامات صهیونیستی نوشت که در این دیدارها درباره ایران و موضوعات امنیتی منطقه گفت‌وگو کرده است. در این میان سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات ضدایرانی وزیر خارجه آمریکا و نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در توییتی به اظهارات ضدایرانی وزیر خارجه آمریکا و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی واکنش نشان داد و چنین نوشت:وزیر خارجه اولین کاربر بمب هسته‌ای در جهان و نخست‌وزیر رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی که دارای زرادخانه مخوف و خارج از نظارت اتمی است، در کنار هم می‌ایستند و نسبت به خطر هسته‌ای شدن ایران (عضو و پایبند به «ان پی تی» هشدار می دهند!مضحک اما واقعی است؛ مجرمان و قانون‌گریزان، پرچمدار امنیت بین‌المللی می شوند!
خبر دیگر آنکه نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تأکید کرد که ایران اراده سیاسی لازم برای احیای برجام را دارد و این طرف‌های غربی هستند که از خود اراده نشان نمی‌دهند.«میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در مصاحبه با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» تأکید کرد که در حال حاضر ایران و روسیه و چین اراده سیاسی لازم برای احیای برجام را دارند و این در حالی است که طرف‌های غربی این توافق چنین اراده‌ای از خود نشان نمی‌دهند.
اولیانوف با اشاره به نقش طرف‌های غربی مذاکرات وین برای احیای برجام (انگلیس، فرانسه، آلمان و ایالات متحده آمریکا) تصریح کرد: «متأسفانه شرایط فعلی مذاکرات برجام به بن‌بست رسیده است و از اول سپتامبر تاکنون مذاکرات دیپلماتیک جدی صورت نگرفته است اما برای این‌که بگوییم برجام مرده‌ است، هنوز زود است و شانس احیای برجام وجود دارد و این مسئله نیازمند تصمیم سیاسی تمامی طرف‌های برجام برای بازگشت به میز مذاکرات است تا بتوان مذاکرات را به یک نقطه عقلانی رساند».
کد مطلب: 125124
 
Share/Save/Bookmark