داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۱۸
 
 
فصل سخت نمايندگان فوتبال ايران در آسيا در پيش است باز هم پازل ناكامي مي چينند؟
فصل سخت نمايندگان فوتبال ايران در آسيا در پيش است
باز هم پازل ناكامي مي چينند؟
 
مهدي طلايي:
فوتبال كشورمان روزهاي خوبي را با مديريت كفاشيان و دوستانش سپري نمي‌كند ؛اين فدراسيون ركورددار ناكامي‌ها است. آري سئول نشينان در حوزه مديريتشان كه رده هاي ملي است همه جا فوتبال ايران را با باخت انس داده‌اند ولي فوتبال كشورمان در رده باشگاهي نيز كه از زير بليت كفاشيان و رفقا خارج است هم نتوانسته خيلي در خور نام فوتبال ايران در آسيا بدرخشد. درست است كه دو تيم ذوب آهن و سپاهان توانستند به مرحله يك چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا صعود كنند اما با نگاهي به عملكرد اين دو تيم اصفهاني و البته سرخ آبي‌هاي پايتخت كه نمايندگان كشورمان در ليگ قهرمانان باشگاههاي آسيا هستند در فصل نقل و انتقالات به ابهامات و پرسشهاي زيادي بر‌مي‌خوريم.
متأسفانه عملکرد نامطلوب اين 4 تيم در فصل نقل و انتقالات باعث شده تا هواداران فوتبال ايران به درخشش اين تيمها بخصوص در فصل جديد ليگ قهرمانان آسيا خوش‌بين نباشند.

سپاهان
قهرمان ليگ برتر نهم و دهم و نماينده كشورمان در مرحله يك چهارم نهايي ليگ قهرمانان باشگاههاي آسيا در فصل نقل و انتقالات پوست‌اندازي مي كند! اين تيم موفق در چند سال گذشته تمامي اركان موفقيتش را به حراج مي‌گذارد و انگار نه انگار كه در ليگ يازدهم بايد از عنوان قهرماني‌اش دفاع كند و همچنين نماينده شايسته‌اي براي فوتبال ايران در آسيا باشد.
سپاهاني‌ها بايد شهريورماه به مصاف السد قطر در مرحله يك چهارم پاياني ليگ قهرمانان آسيا بروند.اين در حالي است كه رفتن امير قلعه‌نويي كه در دو سال حضورش دو جام قهرماني را براي اين تيم به همراه آورد در كنار بازيكنان كليدي چون سيد مهدي رحمتي، هادي عقيلي ، ابراهيم توره و شايد خسرو حيدري و عدم جذب بازيكناني همسطح با اين بازيكنان روزهاي سختي را براي زرد پوشان اصفهاني و هوادارانشان در فصل جديد ليگ برتر و ليگ قهرمانان آسيا بايد پيش بيني كرد.

استقلال
تيم استقلال نماينده سال قبل و امسال فوتبال ايران در آسيا توانست فصل دهم را با عنوان نايب قهرماني به پايان برساند؛اين تيم در فصل نقل و انتقالات تا امروز 12 بازيكن خود را از دست داده است! رفتن بازيكناني چون طالب لو، محمدي، صادقي، آشوبي، روانخواه، كوشكي، شكوري، مبعلي، سيد صالحي و ... از جمع ياران مظلومي سناريويي است كه سپاهان هم به نمايش گذاشته است؛سناريويي بدون نگاه حرفه‌اي.
جذب سيد مهدي رحمتي فعلا تنها شكار چشم گير آبي‌ها بوده است؛گرچه رسانه ها از تمايل تيموريان ، خسرو حيدري و البته كرار سخن به ميان مي‌ آورند اما تجربه در اين بازار مكاره نقل و انتقالات نشان داده بازيكنان زياد پايبند قول و قرارهايشان نيستند و براي آنها پول مهمتر از توافق است.
در هر صورت استقلال اگر هم بتواند اين بازيكنان را جذب كند فصل دشواري را در پيش دارد چون يك تيم جديد قرار است تازه با هم هماهنگ شوند. انسجام تيمي يكي از اصلي‌ترين اركان موفقيت يك تيم است حال آنكه از يازده مرداد ليگ يازدهم آغاز مي‌شود ولي آبي پوشان هنوز يازده نفر اصلي خود را روي كاغذ هم معلوم نكرده اند. جمع كردن اين همه ستاره(اگر صورت پذيرد) آدم را ياد داستان استيل آذين مي‌اندازد؛ البته مظلومي هم نشان داده خيلي در جمع كردن حاشيه‌ها كار بلد نيست.

ذوب آهن
تيم منصور ابراهيم زاده چند سالي در فوتبال ايران و آسيا درخشان بازي مي‌كند اما دقيقه 90 از رسيدن به قهرماني باز مي‌ماند. كارشناسان معتقدند يكي از دلايل به جام نرسيدن ذوب آهن نبود بازيكنان تاثير گذار و تايين كننده در اين تيم است حال بشنويد كه كليدي‌ترين بازيكن اين تيم هم در فصل نقل و انتقالات از ذوب آهن جدا مي‌شود؛ خلعتبري كه شاه مهره ابراهيم زاده بود و گره‌گشاي اين تيم، امروز ديگر به قطر رفته و جانشيني در قد و قواره او ذوب آهن پيدا نمي‌كند.
ذوب آهن بر خلاف استقلال و سپاهان حداقل چارچوب اصلي‌اش را حفظ كرده اما همانگونه كه اشاره شد اين تيم از نداشتن بازيكن خلاق محروم است؛شاگردان ابراهيم زاده نيز همانند سپاهاني‌ها شهريور ماه در مرحله يك چهارم نهايي ليگ قهرمانان آسيا بايد به ميدان بروند البته حريف آنها سوون سامسونگ كره جنوبي لقمه‌اي گلوگير است كه نبود بازيكني چون خلعتبري مي‌تواند تاثير زيادي در نتيجه مسابقه داشته باشد.
بايد باور كرد فوتبال يك بازي گروهي است اما بازيكناني هستند كه به اندازه يك تيم تاثير گذارند و ذوب آهن براي رقابت هاي فصل يازدهم ليگ برتر و فصل جديد ليگ قهرمانان به چنين ابزاري نياز مبرم دارد.

پيروزي
علي كريمي،محمد نصرتي و ميثاق معمارزاده.تمام خريدهاي پيروزي‌ است.آنها كه فصل قبل با دنيايي از حاشيه توانستند ليگ و جام حذفي را پشت سر بگذارند و البته يك جام بگيرند، امسال در نبود دايي و بازيكناني چون سپهر حيدري ،رحمان احمدي،مهدي شيري ، آرفي و... و احتمالا وحيد هاشميان روزهاي ابري را سپري مي‌كنند هر چند اميدوارند انصاري فرد يا اولادي براي قرارگرفتن در خط حمله اين تيم جواب بله دهند.
پيروزي سال گذشته در تمام نقاط زمين فقر بازيكن داشت حال امسال همان بازيكنان نيمه حرفه‌اي را هم در اختيار ندارد.
اينكه دايي توانسته اين تيم را دو سال قهرمان جام حذفي كند فشارها را روي كادر فني و مديريت زياد كرده است.در كنار اين بار رواني بايد به ائتلاف جديد پيشكسوتان پيروزي نيز اشاره كنيم(پروين ،عابديني،جعفر كاشاني،رهبري فرد،رافت،عابدزاده و ...) كه صراحتا از مديريت باشگاه خواسته اند ميز مديريتش را تحويل دهد و برود.تصور كنيد پيروزي خوب يارگيري نكرده، چنين ائتلافي هم شكل گرفته كه تاثير مستقيم دارد در فصل نقل و انتقالات و جواب مثبت يا منفي دادن بازيكنان به استيلي.
هوادارن پيروزي ديگر نمي‌خواهند بازنده دربي باشند و در همان مرحله نخست از ليگ قهرمانان حذف شوند و اين كار را براي كادر جديد مربيان اين تيم به مراتب سخت تر مي‌كند لذا بايد سريع‌تر و هوشيار تر از گذشته آنها به فكر جذب بازيكن و مرمت اين تيم نصف و نيمه باشند.

سخن آخر
در اين نوشتار بحث ما عملکرد 4 نماينده ايران در آسيا در فصل نقل و انتقالات بود. با چنين روندي آيا نبايد نگران عملکرد تيم‌هاي ايراني در فصل جديد ليگ قهرمانان آسيا باشيم؟ تيم‌هايي که قرار است از اعتبار فوتبال ايران در سطح قاره کهن دفاع کنند اما عملا هيچ تلاشي براي فراهم کردن شرايط موفقيت از آنها شاهد نيستيم.
تيم‌هاي ايراني حاضر در ليگ قهرمانان آسيا انگار براي حضور در يک تورنمنت محلي آماده مي‌شوند و به هيچ وجه نمي‌توان به درخشش آنها در آسيا اميدوار بود چرا که در مواجهه با ستاره‌هاي بزرگ حريفان آسيايي همواره کم آورده و راهي جز تسليم نداشته‌ايم. آيا همچنان فقط بايد اميدوار به غيرت ايراني براي موفقيت باشيم؟كي زمان آن مي‌رسد كه براي فرداي فوتبال اين كشور در همه حوزه ها برنامه ريزي كنيم؟
کد مطلب: 67307
 
Share/Save/Bookmark